Hronika

Saradnjom protiv nasilnog ekstremizma

Nasilni ekstremizam predstavlja prijetnju po regionalnu stabilnost ne samo Zapadnog Balkana već i cijele Evrope, a pristup borbi protiv radikalizma podrazumijeva multisektorski pristup i zajedničku borbu država regiona.

To je saopšteno na otvaranju Foruma koji je organizovao Međunarodni republikanski institut u Bečićima.

Potpredsjednik za programe u Međunarodnom republikanskom institutu Skot Mastic kazao je da je nasilni ekstremizam prijetnja po regionalnu stabilnost, ne samo na Zapadnom Balkanu, već i u Evropi.

„To je nešto što se tiče i ekonomske nestabilnosti i postoji taj osjećaj nepovjerenja, koji potiče od konflikata iz 90-ih godina. Tako da postoje ekstermisti i svi oni potpaljuju nacionalnu mržnju, kako bi ostvarili svoje ciljeve“, rekao je Mastic.

On je istakao da su se neki ljudi iz regiona pridružili Islamskoj državi i kada se oni vraćaju kući to je, kako je pojasnio, ponovo opasnost po region.

„Zapadni Balkan jeste ugrožen i ranjiv od stranih uticaja. Imamo te državne i nedržavne aktere koji bi mogli da potpaljuju takve težnje“, istakao je Mastic.

On je kazaovbda u Kremlju postoji prilično jaka anti EU i anti NATO kampanja, koju podržavaju ekstremističke grupe. Kremlj opet potpaljuje etničke podjele kroz različite kampanje, gdje imamo podijeljenost sa jedne strane pravoslavaca, sa druge muslimana“, rekao je Mastic.

Prema njegovim riječima, pristup borbi protiv nasilnog ekestremizma podrazumijeva multisektorski pristup, a fokus je, kako je objasnio, na bezbjednosnom pristupu.

„Mnogo posla preostaje da se uradi ako želimo da porazimo i obeshrabrimo nasilni ekstermizam“, ukazao je Mastic.

Kako je kazao zamjenik pomoćnika državnog sekretara i šef Biroa operacija vezanih za sukobe i stabilizaciju u State Departmentu Pit Maroko smatra da postoji mnogo revnosti, stručnosti i energije u državama regiona da se premoste prepreke koje nosi nasilni ekstremizam.

„Mi nismo ovdje da izmislimo toplu vodu, već da okupimo prave ljude, da razmijenimo informacije, da radimo zajedno kako bismo mogli da imamo regionalnu snagu. Ali da bismo sve to postigli moramo da počnemo od lokalnog nivoa. Vi ste, kao lideri, najdjelotvorniji u svojim zajednicama. Vi možete da utičete na lokalne okolnosti“, poručio je Marocco.

Radikalizacija je, kako je kazao, zajednički neprijatelj i zbog toga „moramo da radimo zajedno“.

„Radimo zajedno, kako bismo kao region mogli da kontrolišemo nasilni ekstremizam i da mu stanemo na put. Moramo da počnemo od lokalnog nivoa. Vi ste zaduženi za svoje zajednice da njih učinite flesksibilnijim, jačim i otpornijim. Treba da istražujemo metode i treba da postoji povezanost sa liderima na državnom nivou. A onda postižemo uspjeh“, rekao je Marocco.

Mora se, kako smatra, krenuti od manjih pobjeda ka većim.

„Jačamo region tako što postajemo otporniji i tako što se suprotstavljamo nasilnom ekstremizmu. Mi smo tu da preduzmemo naredne korake, da izgrađujemo partnerstva, da obezbijedimo male grantove, koji će biti opredijeljeni za projekte u lokalnim zajednicama“, rekao je Marocco.

Send this to a friend