Hronika

SDT: Podigli smo optužnice protiv 111 pripadnika DPS-a i njihovih koalicionih partnera

Specijalno državno tužilaštvo danas je negiralo navode da nije ostvarilo značajnije rezultate u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, posebno ističući podignute optužnice koje se odnose isključivo na politički eksponirane osobe i to 37 optužnica protiv 112 građana, od kojih su 111 pripadnici Demokratske partije socijalista i njihovih koalicionih partnera, a samo jedna pripadnik političke partije koja je tada bila opoziciona.

U SDT-u ističu da su netačni navodi, koji su više puta isticani u javnosti, doprinijeli negativnoj percepciji o radu tog tužilaštva i rezultatima koji su ostvareni.

Donijete naredbe o sprovođenju istrage protiv 1.161 građanina i 279 kompanija

Navode da je od osnivanja, od 3. jula 2015. do 1. januara 2021.godine, Specijalno državno tužilaštvo donijelo ukupno 143 naredbe o sprovođenju istrage, protiv ukupno 1.161 građanina i 279 kompanija.

“Od toga je za krivična djela organizovanog kriminala donijeto 78 naredbi o sprovođenju istrage, protiv 687 fizičkih i 88 pravnih lica; za krivična djela visoke korupcije 48 naredbi o sprovođenju istrage protiv 221 fizičkog i 20 pravnih lica; za krivično djelo pranje novca 12 naredbi o sprovođenju istrage protiv 191 fizičkog i 164 pravna lica; za krivično djelo terorizam dvije naredbe o sprovođenju istrage protiv 15 lica; za krivično djelo ratni zločin jedna naredba o sprovođenju istrage protiv jednog lica; i za ostala krivična djela (utaja poreza i doprinosa, neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga i dr.) dvije naredbe o sprovođenju istrage protiv 46 fizičkih i sedam pravnih lica”, precizirali su.

Dodaju da je samo u ovoj godini Specijalno državno tužilaštvo donijelo 12 naredbi o sprovođenju istrage i jednu naredbu o proširenju istrage protiv ukupno 88 građana i sedam firmi, od čega je za krivična djela organizovanog kriminala donijeto pet naredbi o sprovođenju istrage protiv 49 građana, za krivična djela visoke korupcije šest naredbi o sprovođenju istrage protiv 34 građanina i sedam kompanija, za krivično djelo pranje novca donijeta je jedna naredba o sprovođenju istrage protiv četiri osobe i za ostala krivična djela jedna naredba o sprovođenju istrage protiv jedne osobe.

Podignuto 110 optužnica i 17 optužnih predloga

Za isti vremenski period Specijalno državno tužilaštvo je podiglo 127 optužnih akata, od čega je 110 optužnica i 17 optužnih predloga, protiv ukupno 713 građana i 63 firme.

“Od toga je za krivična djela organizovanog kriminala podignuta 61 optužnica, protiv 458 fizičkih i 35 pravnih lica; za krivična djela visoke korupcije 45 optužnica protiv 139 fizičkih i 13 pravnih lica; za krivičino djelo pranje novca 11 optužnica, protiv 49 fizičkih i 15 pravnih lica; za krivično djelo terorizam dvije optužnice protiv šest lica; za krivično djelo ratni zločin jedna optužnica protiv jednog lica; i za krivična djela protiv izbornih prava sedam optužnih predloga, protiv 13 lica, dok su za ostala krivična djela optužena 47 lica”, naglašavaju u Tužilaštvu.

Takođe, samo u ovoj godini Specijalno državno tužilaštvo je podiglo osam optužnica protiv ukupno 23 građanina i jedne firme, od čega za krivično djelo organizovanog kriminala su podignute šest optužnica protiv 13 građana, za krivična djela visoke korupcije podignute su dvije optužnice protiv šestoro građana, dok je za ostala krivična djela podignuta jedna optužnica protiv četiri građanina i jedne kompanije.

Za nepunu godinu zaplijenjeno 17.401.000 komada cigareta

Istakli su i da je Specijalno državno tužilaštvo za nepunu godinu dana u borbi protiv krijumčarenja duvana i proizvoda od duvana, ukupno zaplijenilo 17.401 paket ili 17.401.000 komada cigareta.

“Pokrenuto je više krivičnih postupaka za krijumčarenje protiv ukupno 38 osoba i tri kompanije, a visina utajenog poreza akciza i carina u tim predmetima iznosi preko 70.000.000 eura. Nadalje u toku 2020. godine u okviru istih aktivnosti ukupno je zaplijenjeno 1.243 paketa cigareta čija vrijednost iznosi oko 1.200.000 eura, pokrenut je krivični postupak protiv ukupno  osam građana, a visina utajenog poreza, akciza i carina iznosi preko 18.000.000 eura”, preciziraju u SDT-u.

Nastala imovinska šteta od 246.635.636 eura, dio vraćen u budžet

Dodaju da je izvršenjem krivičnih djela organizovanog kriminala i korupcije i drugih navedenih krivičnih djela nastala imovinska šteta u ukupnom iznosu od 246.635.636 eura, u vezi sa čim je Specijalno državno tužilaštvo u gorenavedenim predmetima podiglo optužne akte i u jednom dijelu imovinska šteta je vraćena u budžet države Crne Gore, dok su u ostalom dijelu postupci i dalje u toku pred nadležnim sudom.

“Ono što je veoma značajan podatak, a rezultat je rada Specijalnog državnog tužilaštva iz prethodnog perioda, jeste da je samo kroz primjenu instituta Sporazuma o priznanju krivice oduzeta imovinska korist u ukupnom iznosu od 40.215.660,20 eura, a samo u periodu od 1. januara 2020.godine do danas u četiri krivična predmeta i to: „Vardar“, „Klap“, „VIP“ i „Bora“, vraćena je protivpravno stečena imovinska korist i izrečene su novčane kazne u ukupnom iznosu od 7.162.763,12 eura, koji iznos je uplaćen na račun budžeta Crne Gore”, navode u Tužilaštvu.

Optužnice protiv 61 kriminalne organizacije

Sumiraju da je od osnivanja do 1. januara 2021.godine Specijalno državno tužilaštvo podiglo optužnice protiv 61 kriminalne organizacije sa ukupno 458 građana i 35 kompanija, što, kako kažu, govori o ozbiljnosti i brojnosti tih kriminalnih organizacija, ali i naporima koje je Specijalno državno tužilaštvo uložilo na otkrivanju i procesuiranju istih.

Posebno značajne optužnice protiv politički eksponiranih lica

Kao posebno značajne rezultate izdvajaju podignute optužnice za krivična djela visoke korupcije, koja se odnose isključivo na politički eksponirana lica (PEL).

“I to 37 optužnica, protiv 112 osoba (PEL), od čega su 111 pripadnici političke partije DPS i njihovih koalicionih partnera, a samo jedno lice je pripadnik jedne, ranije opozicione političke partije, što posebno naglašavamo jer je u prethodnom periodu više puta netačno isticano da je Specijalno državno tužilaštvo selektivno u postupanju i da krivično gonjenje i krivične postupke usmjerava i vodi samo protiv pripadnika političkih subjekata koji su pripadnici sadašnje vlasti, odnosno nekadašnje opozicije”, ističu u SDT-u.

Finansijske istraga protiv 603 građanina i 180 firmi

Ukazuju i da od osnivanja Specijalno državno tužilaštvo paralelno vodi i finansijske istrage, pa se tako vodi finansijska istraga protiv ukupno 603 građanina i 180 kompanija.

“U toku trajanja finansijskih istraga Specijalno državno tužilaštvo je podnijelo i predloge za određivanje privremenih mjera obezbjeđenja – zabrane raspolaganja i korišćenje pokretnih i nepokretnih stvari, u okviru kojih je privremeno blokirano pokretnih i nepokretnih stvari u ukupnom iznosu od preko 100 miliona eura. Isto tako, kao rezultat vođenja finansijskih istraga, samo za period od 2018. do 2020.godine, privremeno je blokirano više od 68 miliona eura na računima kod poslovnih banaka, od čega samo u predmetu „E commerce“ preko 62 miliona eura”, napominju u Tužilaštvu.

Podsjećaju da je u vezi sa tim predmetom Poreska uprava kroz postupke inspekcijskog nadzora pravosnažno utvrdila obavezu poreza na dobit za dio okrivljenih kompanija za 2016 i 2017. godinu u iznosu većem od 31 milion eura, dok je za ostatak okrivljenih firmi postupak u toku.

“Inspekcijskom nadzoru su prethodile aktivnosti Specijalnog državnog tužilaštva i formiranog istražnog tima u fazi izviđaja i istrage, a u okviru formiranog istražnog tima bio i predstavnik Poreske uprave. Nadalje, u toku 2020 i 2021.godine, kao rezultat vođenja finansijskih istraga privremeno je blokirano novčanih sredstava na računima kod poslovnih banaka u iznosu preko 3.325.000 eura i 13.800 američkih dolara”, dodaju.

Značajni i zahtjevi za trajno oduzimanje imovine

Konačno, kao jedan od značajnih rezultata finansijskih istraga ističu i zahtjeve za trajno oduzimanje imovine koji su podnijeti Višem sudu u Podgorici.

“U okviru kojih je trajno oduzet stan površine preko 190 kvadratnih metara, čija vrijednost iznosi oko 300.000 eura, vila na primorju čija vrijednost iznosi oko 1.500.000 eura, kao i stambeni prostor površine preko 50 kvadratnih metara i zemljište ukupne površine preko 3000 kvadratnih metara”, zaključuju u SDT-u.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
free samples
Gost
free samples

i ko je u zatvor zavrsio?pola oslobodjeno a pola pobjeglo u mrsku Srbiju ! bas ste posao uradili

ProdaMajkGolfaD
Gost
ProdaMajkGolfaD

Bravo. ……

Atos
Gost
Atos

Bravo Milivoje, da budimo moda će ovi duplo više ili duplo manje.
Da du se nskdo sam be bi trbsi zakon, tako da je to bila politička odluka što se vidi đe je ko.
Odnosno ina li politike u neke organizacije…

Angelina
Gost
Angelina

Valjda ste podigli optužnice protiv lica koji su se, osnovana je sumnja, ogriješili o zakon.

Miško
Gost
Miško

A teroristima samo 5 god?

Limenka
Gost
Limenka

Podigao optuznicu i pustio doma…
Ko je zavrsio u zatvor?

Jokes
Gost
Jokes

Druze to sto to ne znas pravo, to je tvoja stvar. Ali bi nas mogao postedjet svog neznanja.

Send this to a friend