Hronika

Sudstvo se odlučno priprema za primjenu legislative EU

Vesna Medenica

Crna Gora će nesumnjivo očuvati svoju bogatu pravnu tradiciju u njenoj punoj suštini i prirodi, a obogatiće je pravnom tekovinom Evropske unije, odnosno primjenom zakonodavnih akata kojima se utvrđuju ciljevi koje sve države članice moraju ostvariti, ocijenila je u intervjuu za Pobjedu predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica.

Pravnu tradiciju, prema njenim riječima, očuvaćemo “upravo zbog toga što kao država dijelimo iste ciljeve sa svim članicama Evropske unije”, te da smo zato i u procesu pristupanja. Medenica ističe i da se crnogorsko sudstvo može pohvaliti spojem mladosti i zrelosti i da je takav sistem adekvatan trenutnim potrebama sudstva.

Pojedine izmjene zakona iz oblasti pravosuđa kojima smo se uskladili sa zapadnim standardima pokazale su se kod nas loše, kao što je izbor sudija. Na pitanje kako je moguće izaći iz tog “začaranog kruga” zahtjeva EU i domaćih potreba Medenica je odgovorila da je crnogorsko pravosuđe kao aktivan učesnik u procesu pristupanja Evropskoj uniji iznijelo reforme koje pogađaju srce pravosudnog sistema.

“Priznajemo da su znatne legislativne izmjene učinjene s ciljem ispunjenja višeg cilja i u ovom procesu učestvujemo jer dijelimo iste vrijednosti sa državama članicama Evropske unije. Nakon izmjena zakona o Sudskom savjetu i sudijama, primijenili smo novi sistem izbora sudija i ocjenjivanja sudija, i prepoznali da sistem odlikuju i neke mane. Na nama je trenutno zadatak da u okviru postojećeg “kruga zahtjeva” prilagodimo ove zahtjeve našim uslovima, a da pri tome ostanemo vjerni cilju zbog kog su izmjene i inicirane obezbjeđenju nezavisnosti, samostalnosti, odgovornosti i profesionalnosti suda i sudija”, istakla je ona.

Prema njenim riječima pitanje primjene pravnih akata Evropske unije je veoma interesantno u ovom momentu u procesu pristupanja Crne Gore ovoj zajednici.

“Jasno je da svaka novina nosi sa sobom izazove, ali istovremeno nudi i izbor. Sudstvo je odlučno izabralo da se putem raznih obuka priprema za primjenu legislative Evropske unije i uvjerena sam da će crnogorske sudije biti na visini zadatka u primjeni novog zakonodavstva. U tom pravcu preduzimamo više aktivnosti, kako bismo obezbijedili stručna usavršavanja u pogledu primjene prakse Suda pravde Evropske unije i predlaganja određenih izmjena zakona koji se sada primjenjuju da bi bili prilagodljiviji, a pravne norme jasnije. Od ključnog značaja je i razmjena iskustva i dobrih praksi sa kolegama iz najviših sudova Evropske unije. Napomenula bih i važnost učešća sudstva u radnoj grupi za pripremu nacrta zakona o pravosudnoj saradnji sa državama članicama Evropske unije, kao i obuke za primjenu evropskog naloga za hapšenje, u kojima učestvuju sudije”, rekla je Medenica.

Naglasila je da je Vrhovni sud u 2018. primio 65 odsto više predmeta u odnosu na godinu ranije.

“Imajući u vidu da se opšti pregled rada suda u svim vrstama predmeta zaključuje 31. decembra, u ovom trenutku ne možemo govoriti o konačnom broju predmeta u radu. Statistički podaci o radu suda i sveobuhvatna analiza rada suda će biti predmet pažnje u prvim mjesecima ove godine, kada ćemo objaviti izvještaj o radu Vrhovnog suda. Mogu reći da će, i pored enormnog priliva, biti završeno oko 95 odsto svih predmeta koji su primljeni”, najavila je ona.

Odgovarajući na pitanje koji je prosjek godina crnogorskih sudija i da li smatra da je za pravosuđe dobro imati veliki broj mladih sudija Medenica je kazala da je u osnovnim sudovima 33 odsto sudija ima između 30 i 40 godina života, dok u strukturi svih sudova u Crnoj Gori ova starosna dob iznosi 19 odsto.

“Crnogorsko sudstvo može se pohvaliti spojem mladosti i zrelosti i da je takav sistem adekvatan trenutnim potrebama sudstva. Naime, u prvostepenim sudovima, tih 33 odsto mladih sudija se zadužuje visokim brojem predmeta i postupa u kratkim rokovima. U sudskim klupama viših instanci sjede sudije zrelije životne dobi, koje svojim pravničkim iskustvom usaglašavaju sudsku praksu i ukazuju sudijama prvostepenih sudova na potrebu za unapređenjem kvaliteta njihovih odluka. Naši postignuti rezultati i veliko interesovanje kandidata za slobodna radna mjesta u sudovima, daju nam za pravo da vjerujemo da su sadašnjost i budućnost u rukama mladih sudija”, istakla je Medenica.

Nedavno predstavljeno istraživanje NVO Građanska alijansa pokazalo je između ostalog da sudstvo uglavnom efikasnim smatra 32,6 odsto ispitanika. Pored toga, od 65,4 odsto ispitanika koji su imali neko iskustvo sa sudskim sistemom, njih 40,21 odsto smatra da ovaj sistem nije efikasan.

“Dobar primjer potvrde proaktivnosti i otvorenosti današnjeg sudstva jeste inicijativa za realizovanje istraživanja. Sudstvo danas ne krije svoju namjeru da čuje riječ građana i da kontinuirano unapređuje svoj rad, kako bi povjerenje javnosti bilo na nivou koji karakteriše napredne demokratije. Solidno povjerenje javnosti u sudstvo je zabilježeno u posljednjem istraživanju Svjetske banke, čemu je doprinijela otvorenost sudova u radu, u poređenju sa prethodnim godinama. Nakon što smo izgradili povjerenje javnosti, naša misija je da ove godine, uz primjenu Protokola komuniciranja i djelotvornih mjera na unapređenju efikasnosti, te strogog poštovanja Etičkog kodeksa sudija, učinimo i dodatne napore kako bi to povjerenje bilo imuno na izazove i vjerujem da ćemo ga zaslužiti”, navela je predsjednica Vrhovnog suda.

Ona tvrdi da je pravosuđe danas moderno, proaktivno i otvoreno.

“U poređenju sa prethodnim periodom, danas je nesumnjivo više izazova u radu sa kojima se susrijeću sudije i svi učesnici u sudskim postupcima. Sudijsku funkciju danas je daleko teže obavljati, jer sudije svoj profesionalni nastup i sudijski integritet ne mogu adekvatnim procesnim alatima štititi, tako da je vrlo teško izboriti se sa evidentnom građanskom nedisciplinom, koja urušava autoritet i integritet suda i sudija. Sada su sudije dužne da postupaju u kraćim rokovima, da primjenjuju evropsko konvencijsko pravo i nacionalno zakonodavstvo koje je mnogo šire nego ranije. Najveću promjenu očekujemo uskoro kada crnogorski sudija postane evropski sudija”, zaključila je Medenica.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Ljubo
Gost
Ljubo

U SRETNIM DRZAVAMA LICNOSTI NA OVAKVIM POLOZAJIMA SE NE PRIMJECUJU VEC RADE IZ SJENKE

Vlada mrak
Gost
Vlada mrak

Sudstvo Crne Gore je duboko u undrground,ono ne radi u skladu sa smjernicama Evrope. Na sta lice sudovi, sudije, sluzbenici sudova, prostorije sudova, prostori za arhiviranje.pogledajte malo rad Suda za prekrsaje u Kotoru, kako radi?gdje odlazu gradju,? kako su nezakonito useljeni .bez tendera, bez idje icega ? Cemu se nadati u sudstvu CG ?! Dal gospodstvena Crnoj Gora sprovodi smjernice… Više »

Mr.Evil
Gost
Mr.Evil

Nedje sam ranije čitao da sudija u Velikoj Britaniji, pored stručnih kvalifikacija, mora imati više od 40 godina, biti oženjen i imati makar dvoje djece!

Bali-beg
Gost
Bali-beg

Može li malo i šerijat?

Nikola koBranko
Gost
Nikola koBranko

Ne podrzavam lajavog Medojevica, ali nije smi biti uhapsen-zatvoran jer ga stiti poslanicki imunitet.
To je bilo jasno svakom pravniku osin Visem sudu i Vesni Medenici.I umjesto da podnesu ostavke ona evo i dalje pametuje. Svaki prijam koketira sa politicarima
Nema napredka u vladavini prava dok se sud na odvoji od politike

Avdo
Gost
Avdo

Ova je uništila sudstvo , stvorila svoj privatni aparat.

Tupko
Gost
Tupko

“mmmmm …samo malo sssiske..”nema pripreme gospojo,tovje sastavni dio domaceg prava,cak se primjenjuje i prije nego domace zakonodavstvo:-)

Gagi
Gost
Gagi

Vama Licno svaka cast i kao osobi i kao predsjednici vrhovnog suda ali ima pojedinih sudija koji se ponašaju kao mali bogovi i ne presudjuju uvijek po zakonu tj presude im ponistavaju vece sudske instance,,a Enormne stete zbog njihovog neznanja,ili je nesto drugo u pitanju plaćaju gradjani , i niko od tih sudija ne snosi odgovornost zbog toga .a sve… Više »

razocarang i
Gost
razocarang i

O,Ho,Mrka kapa.Samo ako vam progledaju kroz prste.

Pravedni
Gost
Pravedni

To Vesna vjerujemo ti! 🇲🇪🇪🇺✊🤓

Send this to a friend