Hronika Od 2004. godine do danas 38 žrtava

Sve više maloljetnih žrtava trgovine ljudima

U Crnoj Gori je, od 2004. godine do danas, prema pravosnažnim presudama bilo 38 žrtava krivičnog djela trgovine ljudima, a u posljednje vrijeme je sve veći udio maloljetnih žrtava.

To je, u intervjuu za PR Centar povodom 30. jula Svjetskog dana borbe protiv trgovine ljudima, saopštila samostalna savjetnica u Odjeljenju za borbu protiv trgovine ljudima Ministarstva unutrašnjih poslova, Sonja Bigović.

Ona je podsjetila da, Odjeljenje za borbu protiv trgovine ljudima, ima ključnu ulogu da koordinira izradu državne politike za borbu protiv trgovine ljudima i da prati njeno sprovođenje.

“Da bismo imali djelotvornu politiku borbe protiv trgovine ljudima, moramo prije svega imati multisektorski pristup i to je nešto čega se držimo. Uključujemo najveći dio institucija, predstavnika nevladinog sektora i predstavnika međunarodnih organizacija. Svi zajedno se trudimo da sprovedemo što veći broj aktivnosti, djelujući na više polja borbe protiv ove problematike”, navela je Bigović.

Kako je ocijenila, na polju prevencije, jako je značajno raditi na jačanju nivoa svijesti cjelokupne javnosti u odnosu na problematiku trgovine ljudima.

“Trenutno, posebno sada je turistička sezona u jeku, veliki broj mladih traga za primamljivim radnim angažmanima, za put u inostranstvo. Intenzivirali smo kampanju koja je usmjerena na promovisanje SOS telefona za žrtve trgovine ljudima. To je SOS telefon koji je besplatan, potpuno anoniman, i dostupan 24 sata dnevno – na broj 116666”, kazala je Bigović.

Prema njenim riječima, jako je važno što Odjeljenje veliki broj aktivnosti sprovodi u saradnji sa partnerima – nevladinim organizacijama.

“U tom cilju, sprovodimo jednu veliku kampanju sa nevladinom organizacijom SOS telefon Nikšić koja je nedavno počela, a sve u cilju jačanja kapaciteta najranjivijih kategorija u odnosu na ovaj fenomen, njihovom osnaživanju da ne postanu žrtve ovog gnusnog krivičnog djela”, istakla je Bigović.

Ona je pojasnila da se, kroz poglavlje prevencije, poklanja velika pažnja ciljanim kategorijama stanovništva, prvenstveno mladima kroz obrazovni sistem.

“Pa smo obezbijedili da se trgovina ljudima izučava kao redovna nastavna jedinica u okviru predmeta Građansko vaspitanje u osnovnim i u srednjim školama. Radimo ciljane kampanje, prvenstveno u romskim naseljima, gdje je ta populacija izuzetno ranjiva kada je ova problematika u pitanju”, kazala je Bigović.

Ona je ukazala da se ne smiju zaboraviti i ilegalni migranti, osobe tražioci azila, koji su, kako je navela, u izuzetnom riziku da postanu žrtve.

“Konstatno se radi na jačanju mehanizama zaštite koje naša država može ponuditi jednoj žrtvi trgovine ljudima, kao i profesionalizma ljudi koji treba da pruže tu zaštitu”, istakla je Bigović.

Ona je kazala da je od 2004. godine do danas, u radu pravosudnih organa bilo 20 predmeta trgovine ljudima, od kojih je 18 pravosnažno riješeno.

“Po pravosnažnim presudama imali smo 38 žrtava trgovine ljudima. U toku ove godine, u radu nadležnih sudova, bila su ukupno dva predmeta, od kojih je u  jednom predmetu nadležni sud u Podgorici donio prvostrepenu osuđujuću presudu”, navela je Bigović.

Ona je kazala da, s obzirom da Odjeljenje pažljivo prati i analizira podatke od 2004. godine, karakteristično je da je, kako je navela, najveći broj žrtava bio porijeklom iz zemalja Istoka i ratom zahvaćenih država.

“Uglavnom su punoljetne žrtve, imali smo svega devet slučajeva maloljetnih žrtava trgovine ljudima. Dominirajući oblik ekploatacije bio je seksualna ekploatacija. U posljednje vrijeme, sve je veći udio maloljetnih žrtava trgovine ljudima u odnosu na punoljetne. To ne važi samo za Crnu Goru, nego i u svijetu”, rekla je Bigović.

Ona je kazala da se seksualna eksploatacija, kao dominirajući oblik eksploatacije, sve više zamjenjuje ekonomskom eksploatacijom, pogotovo djece.

“Konkretno, u Crnoj Gori, posebnu pažnju posvećujemo zaštiti djece romske i egipćanske populacije koja stupaju u rane ugovorene brakove. Veliku pažnu posvećujemo i borbi protiv prisilnog prosjačenja i ekonomske ekploatacije djece”, navela je Bigović.

Na pitanje na koji način se mogu zaštiti potencijalne žrtve trgovine ljudima, Bigović je kazala da je važno dobro provjeriti sve oglase za posao, „posebno one atraktivne i primamljive“.

“Važno je razmotriti različite ponude za turistička putovanja, posebno one za atraktivne turističke destinacije. Takođe, naša preporuka je da uvijek kopirate sva dokumenta i jedan primjerak ostavite kod kuće. Sa roditeljima ili svojim najbližim važno je dijeliti sve informacije o namjerama za odlazak u drugu državu ili prijavu na neki oglas za posao”, navela je Bigović.

Ona je kazala da se preporučuje i zabilježiti kontakt telefone konzulata ili ambasade Crne Gore za zemlju u koju se namjerava otići.

“Kad su u pitanju srednjoškolska putovanja u inostranstvo, djeca uvijek moraju imati pasoš kraj sebe. Preporuka je i da budete obazrivi prilikom komunikacije ili dijeljenja podataka na internetu, kao i da ne stupate u kontakt sa nepoznatim osobama, a da ukoliko odlučite da se nađete sa tim osobama, obavezno to učinite na vidljivim mjestima u toku dana“” rekla je Bigović.

Ona je ukazala da je sve savjete o problematici trgovine ljudima moguće dobiti putem SOS telefona na 116666 koji je besplatan i dostupan 24 sata djevno sedam dana u sedmici.

“Na taj broj je moguće prijaviti i svaku sumnju na postojanje ovog krivičnog djela”, dodala je Bigović.

Ona je ocijenila medijsko izvještavanje o problemu trgovine ljudima važnim zbog, kako je navela, razbijanja predrasuda, podizanja nivoa svijesti javnosti, prevencije i poboljšanja kvaliteta pomoći osobama koje su uspjele da izađu iz lanca trgovine ljudima.

“Dužnost i obaveza svih nas je da se pažljivo postavimo u odnosu na sve izazove koji stoje pred nama i da zaštitimo prvo sebe pa onda sve one koje volimo i da svi zajedno treba da se borimo protiv trgovine ljudima kao zla savremenog doba”, poručila je Bigović.

Intervju je realizovan u okviru kampanje koju sprovodi SOS telefon Nikšić, u parnerstvu sa  Fondacijom Terre des hommes i Odjeljenjem za borbu protiv trgovine ljudima Ministarstva unutrašnjih poslova, a u okviru projekta  “Unapređenje pružanja usluga i podizanje svijesti o borbi protiv trgovine ljudima na Balkanu, Albanija, Makedonija, Crna Gora, Kosovo” koji finansira Američki Državni Odsjek putem J-TiP programa.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Zoran
Gost
Zoran

Svaka čast ! Sjajan tekst i lijepa poruka svim mladim ljudima kako da zaobidju zamku trgovaca ljudima !

Zoran
Gost
Zoran

Svaka čast ! Odličan tekst i lijepa poruka !

Fileopg
Gost
Fileopg

Sve je više i NVOa koje baveći se zaštitom ljudskih prava se obogatiše….

Send this to a friend