Hronika

Usvojen Izvještaj o radu Kancelarije zastupnika Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu za 2020. godinu

Valentina Pavličić

Izvještaj o radu Kancelarije zastupnika Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu za 2020.godinu usvojen je na 14. sjednici Vlade Crne Gore koja je održana 11. marta.

“Izvještaj predstavlja pregled rada Kancelarije zastupnika za prethodnu godinu koji se dostavlja Vladi na usvajanje u skladu sa Uredbom o zastupniku Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava”, saopštila je zastupnica Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava, Valentina Pavličić.

Prema njenim riječima, izvještaj sadrži informacije od značaja za rad Kancelarije zastupnika, pregled međunarodnopravnih postupaka pred Evropskim sudom za ljudska prava protiv Crne Gore, presuda i odluka koji je donio Evropski sud u odnosu na Crnu Goru, relevantne statističke podatke i preporuke i zaključke koje zastupnica Crne Gore daje u cilju unaprjeđenja nacionalnog pravnog sistema.

“Kao i prethodnih godina, poseban akcenat je upravo stavljen na unaprjeđenje domaćih mehanizama zaštite ljudskih prava i osnovnih sloboda i prevenciju budućih povreda Konvencije. U ovogodišnjem Izvještaju predloženo je usvajanje određenih zaključaka i preporuka, koji su izvedeni na osnovu sveukupnog pregleda predmeta koje je Crna Gora imala pred Evropskim sudom u prethodnoj godini, kao i na osnovu drugih činilaca od značaja za njihovo donošenje”, rekla je Pavličić.

U saopštenju se navodi, da je Vlada Crne Gore nakon razmatranja Izvještaja, donijela sljedeće zaključke:

1. Vlada je usvojila Izvještaj o radu Kancelarije zastupnika Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu za 2020.godinu.

2. Zadužuje se Ministarstvo unutrašnjih poslova da, u okviru programa obuke koji sprovodi JU Viša stručna škola „Policijska akademija“ u Danilovgradu (namijenjenog službenicima policije), koristeći poseban sistem edukacije, sprovede osnaživanje znanja i vještina postojećeg policijskog kadra u oblasti prevencije torture, nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja, a u cilju sprečavanja budućih povreda apsolutnog prava zabrane mučenja iz člana 3 Konvencije.

3. Zadužuje se Ministarstvo javne uprave, digitalnog društva i medija da preko Uprave za kadrove:

  • nastavi sa realizacijom posebnog programa obuke o standardima Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda za sve zaposlene koji obavljaju poslove visokog i srednjeg rukovodnog kadra u organima državne uprave, organima i službi lokalne samouprave, kao i za ovlašćena službena lica koja vode upravni postupak i donose rješenja, čije odluke mogu biti predmet sudskog postupka pred Upravnim sudom Crne Gore, kako bi se preduprijedilo kršenje prava na suđenje u razumnom roku i drugih povezanih ljudskih prava i osnovih sloboda u upravnom postupku;
  • organizuje obuku primjene u praksi „Zakona o zabrani zlostavljanja na radu“, rukovodioca državnih organa, organa državne uprave, organa i službi lokalne samouprave, čiji se službenici postavljaju za medijatore (posrednike) u procesu postizanja sporazuma između stranaka u sporu, a u cilju sprječavanja budućih povreda prava na privatnost iz člana 8 Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.

4. Zadužuje se Ministarstvo finansija i socijalnog staranja da u vršenju nadzora nad radom Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa Crne Gore osigura dosljednu primjenu Načelnog pravnog stava Vrhovnog suda Crne Gore, Su I br.343-2/20 od 15.12.2020.godine, kojim je regulisano pitanje tumačenja prava privatne svojine u zoni morskog dobra, a u cilju sprječavanja nepotrebnih finansijskih izdataka za Budžet Crne Gore.

5. Preporučuje se Vrhovnom državnom tužilaštvu Crne Gore da u okviru svoje nadležnosti posebnu pažnju usmjeri ka efikasnijem izvršavanju presuda Evropskog suda za ljudska prava u kojima je utvrđena povreda člana 3 (zabrana mučenja) Konvencije, da preduzme sve neophodne mjere i korake kako bi se okončala istraga u predmetu koji još nije zatvoren pred Komitetom ministara Savjeta Evrope (predmet Siništaj), kao i da osigura da se nadležni državni tužioci u cjelosti pridržavaju obavezujućeg Uputstva opšteg karaktera Vrhovnog državnog tužilaštva, Tu.br. 10/19 od 27.juna 2019.godine.

6. Preporučuje se Centru za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu da nastavi sa kontinuiranim stručnim usavršavanjem i obukom sudija, državnih tužilaca i savjetnika u sudovima i državnim tužilaštvima, sa ciljem da se unaprijedi njihova profesionalna sposobnost za jasnu i pravilnu primjenu standarda iz sudske prakse Evropskog suda za ljudska prava na nacionalnom nivou, kao i da razmotri mogućnost dodatne edukacije sudija o implementaciji Zakona o alternativnom rješavanju sporova u svim građanskim postupcima, sa posebnim akcentom na mogućnost posredovanja u već započetim predmetima, a u cilju što veće primjene alternativnog načina rješavanja sporova, što bi uz druge preduzete mjere doprinijelo efikasnosti sudskih postupaka.

7. Preporučuje se Sudskom savjetu i Vrhovnom sudu Crne Gore, da u cilju postizanja veće efikasnosti sudskog sistema, obezbjeđivanja jednake pravne zaštite građana u sudskim postupcima, rješavanja predmeta u skladu sa načelima pravičnosti postupka i uz poštovanje ljudskih prava zagarantovanih Konvencijom, razmotri mogućnost unapređenja modela sveobuhvatnih, jasnih i dugoročnih mjera koje je neophodno preduzeti na nacionalnom nivou kako bi se smanjio broj neriješenih predmeta i kako bi se skratilo vrijeme trajanja sudskih postupaka, čime bi se doprinijelo smanjenju broja podnijetih novih predstavki pred Evropskim sudom za ljudska prava, kao i povećanju povjerenja javnosti u rad sudstva.

8. Preporučuje se Ustavnom sudu Crne Gore da, uz angažovanje svih svojih kadrovskih i stručnih kapaciteta, razmotri mogućnost pronalaženja adekvatnih mjera za smanjivanje broja neriješenih predmeta po ustavnim žalbama iz ranijih godina, kao i da započne međusudski dijalog kako sa Vrhovnim sudom Crne Gore, tako i sa drugim relevantnim institucijama sistema, u cilju unapređenja domaćeg sistema zaštite ljudskih prava i osnovnih sloboda.

Send this to a friend