Hronika

Varhelji o Možuri: Dati institucionalni odgovor na navode o korupciji

Varhelji, foto: Twitter

Evropska unija nije bila uključena u finansiranje vjetroelektrana na Možuri, i da očekuje da “bilo koji navod o korupciji dobije vjerodostojan, nezavisan i efikasan institucionalni odgovor”, poručio je evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji.

Komesar za proširenje to je saopštio u odgovoru na poslaničko pitanje o pisanju malteške novinarke Dafne Karuana Galicije o ulozi kompanije pod nazivom “17 Black” u prodaji vjetroelektrana na Možuri malteškoj kompaniji “Enemalta”, posredstvom kompanije Cifidex na Sejšelima, prenosi Portal RTCG.

Komesar je kazao i da je vladavina prava jedna od osnovnih vrijednosti EU i presudni element pristupnog procesa, koji određuje ukupan tempo pristupanja Crne Gore pregovorima sa EU.

“Očekuje se da će Crna Gora uspostaviti uspješne i efikasne rezultate istrage, krivično gonjenje i osuđujuće presude u slučajevima korupcije i organizovanog kriminala”, navodi se u odgovoru Varheljija.

Ističe i da Komisija pomno prati napredak Crne Gore u ovim oblastima, kroz paket proširenja koji je Komisija usvojila u oktobru i da očekuje da bilo koji navod o korupciji dobije vjerodostojan, nezavisan i efikasan institucionalni odgovor.

U odgovoru na poslaničko pitanje, Varhelji kaže i da EU nije finansirala vjetroelektranu na Možuri.

“Nije bilo finansiranja od strane EU u kontekstu projekta vjetroelektrane Možura. Međutim, važno je naglasiti da se finansiranjem EU upravlja u Crnoj Gori, kao i drugdje, uz poštovanje seta strogih postupaka upravljanja i kontrole. To uključuje tehničke i finansijske provjere, kontrole na licu mjesta i inspekcije koje može izvršiti Evropska kancelarija za borbu protiv prevara (OLAF)”, naglasio je Varhelji.

Ističe da je,kada je riječ o Malti, Komisija osudila atentat na novinarku Daphne

Caruana Galizia i pažljivo prati najnovija dešavanja u njenoj istrazi ubistvo.

“Komisija je upoznata da Malta blisko sarađuje sa Venecijanskom komsijom kako bi ispunila preporuke iz decembra 2018. u vezi sa vladavinom prava, uključujući nezavisnost pravosuđa i borbu protiv korupcije. Komisija pozdravlja reforme koje je usvojila Malta u ovoj oblasti “, navodi Varhelji.

Varhelji kaže da će prvi Godišnji izvještaj o vladavini prava koji je Komisija objavila u septembru i koji je obuhvatio značajne događaje u pogledunezavisnosti sudstva i borbe protiv korupcije u državama članicama EU, uključujući Maltu, “djelovati kao preventivno sredstvo, produbljujuc ́idijalog i zajedničku svijest o pitanjima vladavine prava”.

Send this to a friend