Kolumne

Bolje da se Podgorica i Zagreb dogovore oko Prevlake

Prevlaka

Razgraničenje između Crne Gore i Hrvatske treba riješiti tako što bi se od mjesta gdje na more izlazi državna granična linija na Prevlaci povukla linija u pravcu otvorenog mora, saopštio je Pobjedi svoj stav Vojislav Mićunović, bivši ministar pomorstva i saobraćaja Crne Gore.

“Oko kopnene državne granice na Prevlaci ne treba da ima nikakvog spora jer je ona avnojevska, a one nijesu mijenjane. Tako bi jedan mali dio mora pripao Hrvatskoj, čime bi ona, siguran sam, bila zadovoljna. Cio ulaz u Bokokotorski zaliv ostao bi Crnoj Gori, a ostrvo Lastavica Mamula po propisima UN o pravu mora, inače, nikako ne mogu pripasti Hrvatskoj, kazao je on.

Mićunović ocjenjuje da bi to za obje države bio bolji predlog od primjene člana 15. Konvencije UN o pravu mora, koji bi u slučaju da se dvije države ne dogovore vjerovatno primijenio Međunarodni sud za pravo mora.

“Po članu 15. nijedna od država nije nadležna da proširi svoju graničnu liniju izvan polazne linije koja se povlači tačno sredinom na ulazu između poluostrva Luštica i Prevlake, a državna granica na kopnu na Prevlaci nije baš na ulazu nego unutra. I taj dio se dijeli na polovinu što ne odgovara ni Crnoj Gori ni Hrvatskoj”, kaže Mićunović.

Podsjetimo da je između Crne Gore i Hrvatske na snazi privremeni sporazum iz 2002, koji do sada nijedna zemlja nije kršila.

“Crna Gora se ne plaši primjene propisa UN o pravu mora, ali je iz više razloga bolje da se dvije države dogovore i ne idu na međunarodni sud ili arbitražu. Za rješavanje međudržavnih sporova na moru nadležan je Međunarodni sud za pravo mora u Hamburgu. Za rješavanje međudržavnih sporova na kopnu Međunarodni sud pravde u Hagu. Ako se zemlje ne mogu dogovoriti, onda je bolje da se ide na Međunarodni sud za pravo mora nego na arbitražu. Zato što u Međunarodnom arbitražnom sudu može biti sudija državljanin države u sporu, a u Međunarodnom sudu za pravo mora ne može”, kaže Mićunović i podsjeća da Hrvatska ima stručnjaka za međunarodno pomorstvo i akademika, a Crna Gora, nažalost, nema nikoga.

Privremeni sporazum o Prevlaci je potpisan iz pragmatičnih razloga jer je od koristi i jednoj i drugoj državi, ali on ne smije negativno da utiče na definitivno razgraničenje.

“Ako je privremeni sporazum dobar za obje države, one mogu da se dogovore da bude definitivan za razgraničenje teritorijalnog mora između poluostrva Luštice i Prevlake. Ako u razumnom roku ne mogu da se dogovore, obje države imaju pravo da pokrenu postupak kod međunarodnih sudova. Ali bi za obje države bilo mnogo bolje da se dogovore o razgraničenju zbog velikih sudskih troškova zato što se radi o ogromnom prostoru. I ne samo zbog toga. Ako se dvije države ne dogovore, onda će vjerovatno Međunarodni sud za pravo mora primijeniti član 15. Konvencije UN o pravu mora, odnosno povlačenju srednje linije o kojoj sam govorio, što ne odgovara ni Crnoj Gori ni Hrvatskoj”, smatra bivši ministar.

Za razgraničenje suverenosti mora Crne Gore ne samo sa Hrvatskom, nego i Italijom i Albanijom, sa kojima nemamo spora nego samo formalno nije završeno, predlažem, kaže Mićunović, primjenu propisa Konvencije UN o pravu mora. To znači da se saglasno razgraničimo.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Animus
Gost
Animus

Prevlaka je dio Boke vazda bila, ovo su politicke mucke zadnjih 100 god.

Jodžo
Gost
Jodžo

Sad još i Prevlaku da poklonimo, malo što dadosmo Čakor.

Četnik sviss
Gost
Četnik sviss

Možda crna gora još malo neće imati mora. 😂😂😂😂😂

warte
Gost
warte

Hoće vazda, ne sjekiraj se… Ali Srbija ga nikad neće imat

Aleksandra
Gost
Aleksandra

“Dogovoriće” se tako što će Prevlaka postati NATO baza. Biće kao sa jedrenjakom “Jadran” na kom se neće vijoriti ni crnogorska, ni hrvatska, već NATO zastava. Okupacija!

ivan
Gost
ivan

NIje tačno da Crna Gora nema nikoga na ovu temu. Doktor Časlav Pejović je jedan od možda pet najvećih poznavalaca međunarodnog pomorskog prava na svijetu, koji trenutno radi u Japanu, ali predaje na CG Univerzitetu pomorsko pravo. On zastupa interese Japana na ovu temu – pa što njega ne zovete?

Ranko Ćetković
Gost
Ranko Ćetković

Časlav Pejović je neosporno svjetski autoritet za Međunarodno pravo mora kao i Međunarodno privatno pravo. Podsjećam da je bio stipendista LOYDA (takvih je malo), da je doktorirao kod najboljih hrvatskih znastvenika za ovo područje. Prof.dr. Pejović (univerzitet Fukuoka ako se ne varam) uživa veliki autoritet i kod hrvatskih stručnjaka za ovo područje (posebno ga cijeni akademik. Đuro Degan). Također podsjećam… Više »

Kako je
Gost
Kako je

Samo Mir

Send this to a friend