Kolumne Mundijal 2018

Faktor sreće i vladari iz Afrike

Piše,

Bratislav Bato KOKOLJ, doajen novinarstva

Sve ima svoj početak i kraj, pa i jednomjesečno nadmetanje ponajboljih fudbalskih selekcija planete. Svi imaju pravo na svoju dozu optimizma, sreće, nadanja i očekivanja. A pobjednik je samo jedan. E, kad smo već pomenuli i fenomen “sreće” valja se prisjetiti stare kineske skaske o “molbi” još nerođenog djeteta. Ergo, ona glasi: “majko kad me rodiš baci me u smeće, al sa zrncem sreće jer ja ću iz smeća znati gdje je sreća”…

Dakle, faktor sreće, ali i nečije zlehude sudbine ni ovdje nije izostao. Uostalom, zar autogol nije ukleti trenutak zlehude sreće. A na Mundijalu bilo ih je četiri pola od toga pripada golmanima (!). Zar penal-serija nije bila “rulet sreće.

Dobro, a šta smo, novog ili sjajnog starog, vidjeli u taktici igre. Da nije bilo Francuza i njihovog “harmonika sistema” (dabome: juriš sa osmoricom naprijed i istom osmoricom nazad), kod Belgijanaca smo vidjeli tipičan italijanski “catenaccio” dabome, katanac za protivnika na prilazu svom šesnaestercu.

A sada i malo statistike: 28 penala na Mundijalu, nijedna nova zvijezda nije sasvim zasjala. A raritet svoje vrste je sastav pobjedničkog francuskog tima u finalnom okršaju sa Hrvatima: u postavi je bivalo po šest, sedam, u jednom trenutku u redovima galskih pjetlova bivalo je i osam tamnoputih majstora loptanja. Ovo, ne daj bože, nije neka “rasistička” opservacija ovo je podatak za divljenje: Afrika je iznjedrila, a sve će više biti toga da Evropom vladaju gorostasni, neumorni i “all round” igrači sa Crnog kontinenta. Živi bili pa vidjeli.

Savremeni fudbal sve manje će “umirati u ljepoti”. Nogomet će bivati sinteza mišićave nadljudske snage i hitronogog trčanja poput gizdavih gazela. I, naravski, kompjuterski preciznog htjenja i umijeća da se pogodi cilj. Dabome, zna se koji…

Kao veteran, iliti doajen sportskog novinarstva, želio bih poštovanim čitaocima podastrti dvije nezaboravne anegdote. Prvu kada je 1982. Italija u finalu Svjetskog prvenstva u Španiji, a Paolo Rosi postigao het-trik u pobjedničkom finalu protiv Zapadne Njemačke (3:1). Na povratku, autobusom preko italije, u Đenovi kupismo vodeći italijanski sportski list “La gazzeta dello sport na čijoj je čitavoj (!)naslovnoj stranici ispisana triput ponovljena, barem desetak santimetara krupna ista riječ: Rossi, Rossi, Rossi i ništa više!

Druga anegdota bila bi najubjedljivija, dakle po gol-razlici, ostvarena pobjeda na bilo kom meču planetarnog fudbalskog prvenstva. Elem, Jugoslavija je pobijedila Zair sa “svega” 9:1. Eto, i na toj utakmici je bio jedini het-trik šampionata. Golgeter je bio divotni i elegantni Dušan Bajević, sin Nikšićanke, koji je svaki gol postigao glavom. Jedan čak barem metar dalje od penaltika.

Eto: anegdote, sjećanja i ushićenja poput dvije pomenute skaske ostaju decenijama u kadikad neponovljivim i dragim uspomenama.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
ja toliko
Gost
ja toliko

B. Kokolj DOAJEN ? Aj dobro. Tekst je previše ukrašen , bez konkretnih zapažanja i zaključaka , vremenski i pojmovno nepovezan. Fali samo da nam drugi put kaže odakle je Rosiju majka. Ergo, doajen.

Lule
Gost
Lule

Rosiju je majka iz Donje Kritike blizu Zavisti kod Cinika. Doajen barem ima neki identitet za razliku od anonimusa, gosta ili sta si vec pojmovno povezani opservateru!

Mandrilo
Gost
Mandrilo

Ne lupaj moj stručnjaku Paolo Rosi nije dao hettrik u finalu …nego prvi go

Bhf
Gost
Bhf

Najmanje je Francuza u francuskoj repki

Send this to a friend