Kolumne

Nestaje li srpski svet

Erol Ramusović

Piše

Erol Ramusović

Usvajanjem Rezolucije o genocidu u Srebrenici, Crna Gora je pokazala da ipak nije poklekla pred pritiskom srpskog nacionalizma i politike “srpskog sveta”. Sigurnom većinom je izglasana Rezolucija o Srebrenici, što je ozbiljan udarac negatorima genocida i promoterima mraka i destabilizacije.

Ovo je još jedan od dokaza da su Bošnjaci ključni za prevagu zapadnih vrijednosti na Balkanskom poluostrvu, kao i stabilnost ovog dijela svijeta. Crna Gora se sa smjenom ministra Vladimira Leposavića i izglasavanjem Rezolucije o genocidu u Srebrenici zaustavila iznad provalije prema kojoj je išla i sada ima šansu za kretanje u dobrom smjeru. U narednom periodu možemo očekivati još političkih turbulencija zbog udarca koji je primila apostolska vlada Zdravka Krivokapića.

Umjesto da davno priznaju da se u Srebrenici desio genocid nad Bošnjacma koji su počinile tzv. vojska i policija Republike Srpske, te da se ograde od ratnih zločinaca, srpski političari u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori su neosnovano uvukli čitav narod da stanu u zaštitu osuđenika negirajući njihova djela. Politika tzv. “srpskog sveta” počinje da uzvraća udarac upravo začetnicima takvih ideja i da dovodi u pitanje miri saradnjuu jugoistočnoj Evropi. Umjesto da se Beograd odrekne ideje da svi Srbi moraju živjeti u jednoj državi, oni dodatno podgrijavaju pogubne ideje koje redovno doživljavaju krah. Nijesu samo Srbi razdvojeni u različitim državama. Isto je i sa Bošnjacima, Albancima, Hrvatima i drugim narodima širom svijeta. I Bošnjaci hoće da žive u jednom prostoru bez granica, a to je Evropska unija. Bošnjaci su na civilizovan i demokratski način prihvatili uređenja i zakone država u kojima žive i ne dovode mir i stabilnost u regionu u pitanje.

U svojoj domovini, Bosni i Hercegovini, Bošnjaci su najviše ugroženi, jer im se negira ime nacije, jezik, vjera, a porušeno im je i preko hiljadu vjerskih objekata tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu. Ipak, oni su našli snage da budu konstruktivan faktor u Bosni i Hercegovini i da pozivaju na pomirenje i suživot, dok drugi blokiraju rad instituaja i na državnom i na entitetskom nivou. U Cmoj Gori su upravo Bošnjaci odigrali ključnu ulogu prilikom glasanja za nezavisnost 2006. godine, a nakon toga bili partneru vlasti koja je uvela državu u NATO i vodila reforme za ulazak u Evropsku uniju. U Srbiji su, i pored napetosti tokom devedesetih i presije raznih režima, uspjeli održati stabilnost i učestvovati u vladajućim koalicijama.

Nalazimo se na raskrsnici koja vodi u sunovrat ili u vladavinu zakona i demokratiju. Danas su u Crnoj Gori parlamentarci pokazali da su izabrali demokratiju i civilizaciju, dok je izgubila politika mraka i napetosti. Međutim, rano je za veliki optimizam. Ostaje nam da se nadamo da će se formirati nova većina ili raspisati novi izbori. S druge strane granice, vjerujem da će se u Bosni i Hercegovini u parlamentu usvojiti slična rezolucija kojom će se osuditi genocid u Srebrenici.

Žalosno je da su cijeli zapadni i demokratski svijet, kao i mnoge druge države svijeta osudili genocid, dok u Bosni i Hercegovini postoje političke snage koje se još uvijek protive bilo kakvoj osudi genocida. Vrijeme je za promjene i kažnjavanje negatora genocida, što bi bila najsnažnija podrška pomirenju naroda. Do tada ćemo svjedočiti turbulencijama i daljim blokadama, sve dok se ne napravi građanska dižava koja će štititi prava građana po principima kakvi vladaju u dokazanim demokratijama.

(Autor je član Udruženja građana porijeklom iz Crne Gore i BiH, predsjednik je Skupštine Senata privrede EU u BiH)

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Ekolog
Gost
Ekolog

“Gospodine autoru” ovo apostolska Vam nije trbalo.Time samo lose govorite o sebi.Kako mozete ovu vladu osudjivat sto nije ranije usvojila rezoluciju o Srebrnici kad je ona tek skoro konstituisana ?Zasto nijeste kritikovali predhodnu vladu koja godinama nije htjela da je usvoji?

Petrovic
Gost
Petrovic

Tacno Ali Nije to gotovo slusaj te Vulina da to je onaj kome je tetka iz kanade kupi la Stan dase zabrani ulaz u Srbiju svim on ima Koji su glasali rezoluciju!?

Cekanje
Gost
Cekanje

Zasto bi mene zanimali genocidi u tudjoj drzavi
Mene samo zanima dal je 90 tih bilo genocida u mojoj drzavi

Onajkojizna
Gost
Onajkojizna

Želja će vas biti.

Čiča Gliša
Gost
Čiča Gliša

😘😘😘😚😚😚

Send this to a friend