Kultura

Neophodne intervencije za bolju pristupačnost KIC-a

JU KIC “Budo Tomović” stalno širi i njeguje svoju publiku. Direktorica Snežana Burzan kaže da na svojim scenama KIC nastoji da predstavi kvalitetan umjetnički repertoar namijenjen svim generacijama, od najmlađe do publike zrelije dobi.

“Sve vrste programa u Velikoj sali: koncerte, pozoršne predstave, tribine, književne večeri, javne rasprave, mogu pratiti i prate i osobe sa invaliditetom, zbog funkcionisanja rampe koja se nalazi pored KIC biletarnice na glavnom ulazu u zgradu.

Ostali prostori, poput scene DODEST ili Multimedijalne sale na prvom spratu, nemaju tu mogućnost, navodi Burzan.

Zgrada KIC-a je stari objekat građen 60-ih godina prošlog vijeka. Zato su potrebne intervencije koje bi omogućile bolju pristupačnost i mogućnost za praćenje programskih sadržaja osoba sa invaliditetom. Burzan objašnjava da je u vezi sa tim najprije potrebno napraviti stručan projekat koji bi, na cjelovit način i u konkretnim prostorima KIC-a, predvidio sve tehničke mogućnosti i intervencije kojim bi se poboljšala trenutna situacija.

“Uz podršku Glavnog grada vjerujemo da ćemo sljedeće godine napraviti projekat koji se odnosi na tehničko osposobljavanje sale DODEST. To bi, naravno, podrazumijevalo pravljenje specijalne rampe, prilagođavanje ulaznog prostora, ugradnju lifta ili podizne/spusne platforme, unutrašnju taktilnu crtu”, kazala je Burzan.

Uskoro bi trebalo da se izradi glavni projekat rekonstrukcije Velike sale KIC-a.

“Njegova realizacija, koja iziskuje vrijeme i finansijska sredstva, unaprijedila bi dostupnost praćenja programa svima. Ciljna podrška iz budžeta, ili potencijalnih sponzora i donatora bila bi značajna za nova ulaganja u rampu i druge potrebne infrastrukturne intervencije koje bi omogućile nesmetano praćenje predstava osoba sa invalididteom i u sali DODEST”, dodala je Burzan.

Iz KIC-a kažu da trenutno ne postoje gestovni tumači i drugi elementi servisne podrške osobama oštećenog vida i sluha, koji žele da prate predstave na scenama KIC-a.

“U prevazilaženju situacije potrebna je stručna pomoć, razumijevanje šire zajednice i obezbjeđenje finansijskih sredstava. To važi i za arhitektonsku dostupnost i za servisnu podršku osobama sa invaliditetom koje prate dramski program KIC-a”, poručila je direktorica te ustanove.

Burzan navodi da su u nekoliko navrata, ipak, nalazili kompromisna rješenja i dogovore koji su omogućili OSI da prate programe u KIC-u koje su željeli.

Ona naglašava i da KIC dozvoljava ulaz osobama sa psima za pratnju.

Od brojnih programa koje KIC realizuje tokom godine, saradnja sa udruženjima i organizacijama koje tretiraju pitanja osoba sa invalididitetom su bitan dio aktivnosti, a time i realizacija programa koji uključuju tu populaciju.

“U vezi sa tim KIC je samo u protekle četiri godine ostvario saradnju i podržao aktivnosti (besplatnim ustupanjem sala, logistikom i organizacijom) sa: Bibliotekom za slijepe Crne Gore, Udruženjem paraplegičara iz Nikšića, Udruženjem mladih sa hendikepom Crne Gore, Paraolimpijskim komitetom Crne Gore, Savezom slijepih Crne Gore. Takođe smo realizovali nekoliko koncerata, izložbi, a izdavajamo i premijernu promociju knjige o paraolimpijskom i najpopularnijem sportu osoba sa oštećenjem vida, golbalu, autora Zorana Poleksića, gdje je u okviru promocije nastupio i mladi podgorički muzički talenat Komnen Vuković koji je, takođe, slabovida osoba”, ističe Burzan.

U okviru saradnje NVU Inter Mont i KIC-a, prošle godine odigrana je predstava “Kategorički zahtjev” po tekstu Borislava Pekića, za gluvonijeme osobe na glasovnom i gestovnom govoru.

U Dodest sali KIC-a premijerno je prikazan i autorski film četiri osobe sa invaliditetom „Živjeti punim plućima’’ kao rezultat projekta obuke OSI u oblasti video produkcije.

“Iako prvenstveno kulturni centar, shvatajući značaj podrške, ističemo da je KIC bio domaćin i prezentaciji projekta realizovanog pod pokroviteljstvom Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, koji obuhvata zapošljavanje osoba sa invaliditetom – pekara i poslastičara”, dodaje Burzan.

U KIC-u je organizovana promocija udžbenika „Bonton u svakodnevnoj komunikaciji osoba sa invaliditetom’’, kao i interaktivne debate na tu temu.

“Koliki je doprinos i institucionalna podrška KIC-a u u vezi sa tim, najbolje govori to da je Savez slijepih Crne Gore, zajedno sa desetak NVO-a i istaknutih pojedinaca, u 2016. predložio našu Ustanovu za godišnju nagradu “Iskra” za filantropiju. Podgorički KIC je dobio to priznanje u kategoriji – Specijalna nagrada za doprinos opštem dobru, pored ostalog, najviše uzimajući u obzir blagonaklon odnos koji je KIC oduvijek njegovao prema društveno osjetljivim kategorijama.

Brojni su projekti za osnaživanje OSI i zaštitu njihovih prava. Jedan od njih je i Projekat “Zakonsko pravo na prava” koji realizuje NVU “Staze” uz podršku Ministarstva za ljudska i manjinska prava.

Prije dvije godine potpisan je i Memorandum o saradnji između CNP-a i nevladinih organizacija koje se bave zaštitom prava osoba sa invaliditetom.

Iz CNP-a je tada poručeno da je misija CNP-a kao nacionalnog teatra da svoj repertoar učini dostupnim svima.

Cilj potpisnika Memoranduma je osnaživanje saradnje u svim aktivnostima koje osobama sa invaliditetom omogućavaju ravnopravne uslove u praćenju programa Crnogorskog narodnog pozorišta.

Važan zadatak je intenzivnija i brža adaptacija samog prostora odnosno zgrade Crnogorskog narodnog pozorišta, u skladu sa onim što su potrebe OSI.

U CNP-u je, uz podršku naratora i gestovnog prevodioca, predstava iz redovnog repertoara pozorišta „Šćeri moja“, učinjena pristupačnim svima, bez diskriminacije po osnovu invaliditeta.

Send this to a friend