Djeca

Kako da olakšate život emotivnoj i empatičnoj djeci

Odgajanje osjetljivog djeteta ne mora biti teško. Mama Ebi Šrejner je, na osnovu ličnog iskustva i savjeta stručnjaka, izdvojila savjete koji će vam biti od koristi.

“Suprug i ja smo vrlo emotivne i osjetljive osobe. Nekada i vrlo intenzivne, iskrena da budem. Lično sam pretjerano empatična, a suprug vrlo lako iskazuje emocije. Ne znam da li bismo dobili zvaničnu dijagnozu veoma empatičnih ljudi, ali sam se uvijek pitala kako će se to odraziti na našu djecu, da li će ona dobiti dijagnozu jako osjetljive djece ili samo osjetljive djece. Važnije pitanje je, ipak, šta bi roditelji trebalo da rade kada imaju takvu djecu, kako bi bili sigurni da su im pružili potpunu podršku.

Najprije, da definišemo pojam veoma intenzivnog djeteta. Prema stručnjacima, to su dječaci i djevojčice koji dublje proživljavaju osjećanja i koji na samom početku brzo reaguju. Vrlo malo komfora osjećaju. Na primjer, neće voljeti čarapice koje ih previše stežu, niti odjeću sa natpisom. Moguće da neće voljeti jake zvuke i gužvu, kao na primjer na velikim rođendanskim proslavama. Mi, kao roditelji, treba da uradimo nešto kada su u pitanju disciplina, aktivnosti, socijalizacija, škola i emotivno razumijevanje”, objasnila je Mauren Hili.

1. Rješavanje problema umjesto discipline

Hili predlaže da ne koristimo riječ “disciplina”, već da se umjesto kazne radije fokusiramo na rješavanje problema. Govori da bi bilo dobro partnerski sa svojim djetetom rješavati probleme, poput ustajanja na vrijeme ili postavljanja pravila o korišćenju ekrana.

Jednoj porodici je predložila porodični sastanak, na kom bi se roditelji i djeca dogovarali koliko dnevno treba da provode za računarom, i šta bi bile posljedice kršenja pravila koje važe za svakoga.

2. Povežite se sa njima da biste razumjeli njihova interesovanja

Svako dijete je drugačije, ali većina jako osjetljivih mališana voli umjetnost, prirodu i pomaganje drugima. Pokušajte da shvatite za šta se interesuju.

3. Ne forsirajte ih da učestvuju u grupnoj igri sa djecom

Kao introvertne i vrlo empatične osobe, nekada im najteže pada izlazak iz kuće i druženje sa grupom ljudi. Važno je da istinski saslušate dijete i uzmete u obzir njegova osjećanja. Ukoliko se djetetu ne igra sa Anom, nemojte zakazivati druženje, pa čak i ako je to dijete iz najbližeg komšiluka.

4. Naučite ih da uspješno idu kroz školu

Na pitanje kako da osigurate da je vašem djetetu prijatno u školi, Hili je odgovorila: “Život nije uvijek prijatan. Svako dijete, bez obzira da li je osjetljivo ili ne, treba da nauči da prigrli izlazak iz zone komfora i nađe načine da uspješno ide kroz život. Mnoge škole, na primjer, dozvoljavaju djetetu da koristi slušalice, ukoliko je previše osjetljivo, pa mu zaista smeta buka.”

5. Pomozite drugima da bolje razumiju vaše dijete, kako bi bili svjesni njihovih potreba

Hili predlaže dijeljenje članaka, knjiga, informacija koje će pomoći učiteljima i članovima porodice da razumiju ovo i shvate misli i osjećanja ovakvih osoba.

Send this to a friend