Djeca

Šest stvari zbog kojih osuđujemo druge roditelje

Kad postanete roditelj percepcija se bitno promijeni. Nekada ste bez dileme osuđivali ponašanje roditelja u određenim situacijama, a danas, kada i sami imate dijete, ponašate se na isti način.

Beba u autobusu, tramvaju, avionu

Dječji smijeh, plač ili urlanje lako može izbaciti iz takta. Ne razmišlajući objektivno, mnogima ponekad prođe kroz glavu kako bi roditelji trebalo da ostave djecu kod kuće kad negdje putuju.

Naravno, kad dobijete svoje dijete postane vam jasno da stvari nisu jednostavne kao što se čine. Mame i tate, prosto, ne mogu i ne žele da se odvoje od svog djeteta na nekoliko dana.

Mame koje ne doje

Dojenje je prirodno, besplatno i jedini pravilan izbor. Kad ugledate majku koja ne doji svoju bebu, već joj daje adaptiranu formulu, osuđivanje ide u pravcu – sigurno želi da joj grudi ostanu lijepe, i ne želi najbolje za svoje dijete.

Iz roditeljskog ugla, jasno vam je da neke majke nažalost nemaju dovoljno mlijeka, neke majke moraju uzimati ljekove uz koje se ne savjetuje dojenje. Ne osuđujte ako ne znate koji je razlog prekida dojenja.

Roditelj koji dopušta djetetu da obavi malu nuždu iza grma u parku

Pri samoj pomisli na takav prizor, zapitate se kakvo je to vaspitanje i kakvo će to dijete biti kad poraste.
No, kad imate dijete, prvo vam pada na pamet da ga roditelji vjerovatno pokušavaju odvići od pelena. I mokrenje u gaćice i pelene dijete će dodatno zbuniti i vjerovatno unazaditi cio napredak u odvikavanju.

Mijenjanje pelena na javnom mjestu

Mama koja mijenja pelene na klupici u paklu djeluje kao ružan prizor. Zašto to ne obavi u toaletu?

Kad dobijete dijete, sve će vam biti jasno. Toalet, ako i postoji u blizini, vjerovatno je nehigijenski i nikada ne biste svom djetetu promijenili pelenu na takvom mjestu. Zamislite da ste u šetnji i da morate promijeniti pelenu, a odlazak kući zbog toga i nastavak šetnje oduzeće vam previše vremena i energije. Klupa u parku čini se kao sasvim razumno rješenje.

Bebe u prodavnicama

Rušenje šarenih kutija s polica ili bacanje stvari iz kolica znak su lošeg vaspitanja.

Kada dobijete dijete shvatite da ne možete da angažujete dadilju za svaki vaš odlazak u kupovinu. Pri povratku s posla uzimate dijete iz vrtića i obavljate neizbježnu kupovinu. Čak i ako imate nekog da vam pričuva dijete, dok ga odvedete i vratite se u prodavnicu izgubićete sat vremena, a vremena ionako nikad dovoljno. Želite samo što prije otići kući i odmoriti se.

Igranje sa stvarima koje nisu igračke

Ko još daje djetetu svoje prljave ključeve (upaljač, kuhinjsku posudu…) pored tolikih igračaka? Čini se da nisu previše odgovorni roditelji.

Kad se nađete u ulozi roditelja postanete svjesni da djetetu igračke brzo dosade i da je najzabavnije ono što je zabranjeno, a to su obično stvari koje zveckaju, sijaju ili na neki drugi način privlače pažnju mališana.

Send this to a friend