Djeca

Vanjski kavez za bebe: Ovako su se nekad “provjetravala” djeca

Kada je 1884. godine Luter Emet Holt u svojoj knjizi “The Care and Feeding of Children” pisao o važnosti “provjetravanja” beba vjerovatno nije na umu imao jedan od najčudnijih izuma koji će nastati u 20. vijeku – vanjski kavez za bebe.

Holtova namjera bila je da se njegova knjiga koristi kao priručnik za brigu o bebama koji bi majkama pomogao savjetima oko nege i ishrane njihovih beba. Pored poglavlja o kupanju, dojenju i odvikavanju od dojke, Holt je jedan dio posvetio i  važnosti svakodnevnog boravka bebe na svježem vazduhu.

“Svjež vazduh je neophodan za obnovu i čišćenje krvi i ovo je podjednako važno za zdravlje i rast bebe kao i hrana”, napisao je Holt. “Svjež vazduh podstiče apetit, poboljšava varenje, obrazi su rumeni i svi ostali znaci zdravlja su vidljivi.”

On je naglasio da će ovaj proces “provjetravanja” ojačati imunitet djeteta i da će ono manje biti podložno prehladama i infekcijama. On nije bio daleko od istine jer je 2009. godine otkriveno da svjež vazduh itekako utiče na veću vitalnost, a skorašnje studije utvrdile su da bebe koje su izložene sunčevoj svjetlosti u popodnevnim časovima spavaju bolje od onih koje nisu.

San kod beba je izuzetno važan jer se smatra da redovni san u ranom razvoju reguliše biološki sat što rezultira zdravim radom hormona i tako otklanja rizik od depresije, gojaznosti i smanjene pažnje tokom dana.

Tako je vjerovatno došlo da izuma kaveza za bebe koji su postavljani na prozore stanova. Nastali su u SAD 1922. godine, a veliku popularnost doživjeli su i u Londonu tridesetih godina. Na ovaj način su mame domaćice koje su bile previše zauzete da bebe izvedu u park mogle da im priušte malo svježeg vazduha. Ovaj patent pripisuje se Emi Rid iz Spokena u državi Vašington.

Dizajn je uključivao i nagnuti krov koji je mogao da se stavi na kavez u slučaju kiše ili snega. Unutrašnjost je često bila obložena nježnim tkaninama ili korpom u koju je beba mogla stati, a mame bi im često unutra stavljale i nekoliko igračaka kojim bi se zabavljali na visini od, recimo, deset spratova. Kavezi su bili toliko popularni da je čak i tadašnja prva dama SAD, Elenor Ruzvelt, kupila jedan nakon rođenja svoje ćerke Ane.

Čini se da je popularnost ovih kaveza opala krajem 20. vijeka kada su se shvatanja o bezbjednosti djece promijenila, iako nikada nije zabilježen nijedan slučaj povrede beba koje su boravile u ovim kavezima.

Send this to a friend