Dom jedna od najljepših sobnih biljaka

Savjeti za uzgoj orhideje, kraljice cvijeća

Mnogi poznavaoci i ljubitelji cvijeća orhideju, jednu od najljepših sobnih biljaka, smatraju simbolom ljepote, ljubavi i otmenosti.

Međutim, potrebno je da znate sve tajne gajenja – koje mjesto u vašem domu zaista najviše pogoduje orhideji, kako i koliko često treba da je zalivate, kako da je presadite kada dođe vrijeme za to…

ZALIVANJE

Za vrijeme cvjetanja orhideja se zaliva pomalo dva puta nedjeljno, a u periodu mirovanja samo jednom nedjeljno. Između dva zalivanja zemlja mora da se prosuši. Orhideju zalivajte odstajalom vodom i to samo stablo i korijen – nikako cvjetove. Cvjetove samo povremeno nježno obrišite pamučnom krpicom, koju ste potopili u mlaku vodu.

Zalivajte je tako što je zapravo potopite – napunite saksiju do vrha vodom i ostavite desetak minuta. Orhideja se, kao što znate, ne sadi u zemlju, već se nalazi u posebnom granulatu sastavljenom većinski od kore drveta.

Razlog za to je što orhideje u svom prirodnom staništnu nisu ukopane u zemlju, već im korijenje viri iznad. Nakon 10 minuta ocijedite saksiju. Kora drveta će ostati vlažna i tom vlagom će se orhideja i hraniti.

PRESAĐIVANJE

Postupak presađivanja orhideja nije previše komplikovan, ali treba da obratite pažnju na nekoliko stvari. Prvo, novu saksiju napunite specijalnim granulatom do pola, zatim orhideju izvadite iz stare saksije i lagano rastresite supstrat oko nje tako da ostane samo korijen. Ukoliko primijetite korijenje koje je trulo ili osušeno, isijecite ga.

Zatim prenesite orhideju u novu saksiju. Dodajte ostatak granulata oko nje da se lijepo rasporedi, pa protresite da sve “legne” i rasporedi se oko korijena.

Ako ste iskusni u uzgoju orhideja, koristite saksiju bez rupica na dnu, a ako niste uzmite saksiju s rupama. Takođe, savjetuje se da saksija bude providna jer ćete po boji korijena najbolje vidjeti stanje biljke.

Providnu saksiju možete smjestiti u neku dekorativnu i izvaditi kada je potrebna kontrola korijena. Pravo vrijeme za presađivanje orhideje jeste onda kada primijetite da je korijen zauzeo cijelu posudu ili je počeo da izlazi napolje.

Najpovoljniji period za to je između maja i juna, ali nećete pogriješiti i ako je presadite u ranu jesen i to kada orhideja nije u cvatu.

SVJETLOST

Kada birate prozor na koji ćete staviti orhideju, imajte u vidu da one najviše uspijevaju ukoliko je izvor svjetlosti orijentisan ka sjeveru, potom ka jugu pa zapadu. Ljeti kada je sunce suviše jako neophodno je da zaštitite svoj cvijet pomoću zavjese.

Tačnije, najviše će vam pomoći ukoliko tačno znate vrstu orhideje koju posjedujete, kada je najbolje da slijedite sljedeće instrukcije: sjeverni prozor – Miltonia, Odontoglosum, Papiopedilum, Stanhopea, Aerides i Bulbophylum, južni ili zapadni prozor – Dendrobium, Epidendrum, Lycaste, Odontioda, Cymbidium i Brassia, istočni prozor – Phalaenopsis, što je ujedno i najrasprostranjenija vrsta orhideje.

DODATNI SAVJETI

Ukoliko želite da vaša orhideja što brže procvjeta i kako biste izbjegli da je “opteretite” vodom, od koristi vam može biti sljedeći trik – u saksiju s orhidejom stavite nekoliko kocki leda i poštujte na početku predložen ritam zalivanja.

Ono što takođe pogoduje ovoj biljki jeste temperaturna razlika, koju ćete postići tako što ćete je tokom noći staviti na prohladno mjesto – na primjer na terasu ako je u pitanju prelazno godišnje doba, ili pak prostorija u kojoj se ne grije i slično.

Birajte prihranu za uzgoj orhideja tako što će sadržati što manje količine azota, a više fosfora.

Send this to a friend