Moda

Kraljice su se vratile na tron: Sindi, Klaudiju i Lindu niko ne može nadmašiti

Modnu scenu devedesetih godina obilježili su top-modeli. Bile su više od manekenki -one su predstavljale svojevrstan životni stil obasjan svjetlima reflektora.

Kampanja za kompaniju Omega sa Sindi Kraford i nastup Naomi, Karle, Klaudije i Helene na pisti brenda Versace za kolekciju proljeće/ljeto 2018 označile su povratak supermodela na velika vrata.

Postavlja se pitanje šta ih je napravilo supermodelima i hoće li nove generacije manekenki ikada uspjeti da dostignu takav nivo uspjeha i popularnosti. Koliko god da se moda mijenjala tokom proteklih godina, a modeli danas bili raznovrsni, seksepil i ženstvenost nikad neće zastarjeti.

Originalna “postava” podsjećala je na Spice Girls, a svaka obična djevojka je željela da bude bar jedna od njih. Linda Evanđelista, Klaudija Šifer, Kristi Tarlington, Naomi Kembel i Sindi Kaford su bile različite, a istovremeno na vrhuncu svoje slave. Jedna od najpoznatijih rečenica koja se i danas prepričava je Lindina izjava “da ne ustaje iz kreveta za manje od 10.000 dolara”.

Saša Čamin Morison, direktorka magazina Harpers Bazaar, Allure i US Weekly u tome nije vidjela ništa čudno, već se složila i prokomentarisala da te djevojke vrijede svaki peni. Iako istinito, to će se vremenom znatno promijeniti kad na scenu stupi Kejt Mos.

Na njenoj strani nisu bile ni visina, ni ljepota njenih prethodnica, ali je svijet, zasićen perfekcijom prigrlio ovakvu “it” djevojku. Prij nje, zahvaljujući pomami za supermodelima, dizajneri i magazini su izgubili dio kontrole i fokus publike. Do 1998. godine je izgled Kejt Mos bio sve traženiji i svi su htjeli da njihovi komadi  budu u centru pažnje, pa tek onda model koji ih nosi.

Naslovnicama su dominirale glumice zbog svoje prepoznatljivosti, a manekenke su služile kao platno na kome su oni mogli da oslikavaju svoje kreacije. Novim generacijama je pripalo da nižu nove uspjehe, iako su se kroz godine standardi mijenjali, a tek odskora, riječ supermodel počela je ponovo da odzvanja kao nekad.

Kraljice su se vratile. Sve više brendova želi da ih baš one predstavljaju, jer novi modeli, iako megapopularni, ne mogu nadmašiti status modnih ikona koji modeli s početka devedesetih nose. Teško je do kraja razumjeti ovaj fenomen, jer svijet je krcat modelima i to onim koji nose prefiks “top”.

Posljednja revija brenda Victoria’s Secret je, u moru drugih stvari, pokazala i to. Svijet voli Điđi i Belu Hadid, raduje se pojavi Kendal Džener, aplaudira Elsi Hosk. I, naravno, polaže velike nade u Kaju Gerber. Manekenke i modeli današnjice zarađuju velike sume, svaki njihov post na društvenim mrežama, prvenstveno na Instagramu, prate stotine hiljada lajkova i komentara. Modna scena je uostalom i zahvaljujući njima živa i dinamična.

Da li je angažovanje “stare garde” izraz nostalgije za vremenima sa manje nemilosrdnim pravilima ili sjetno prisjećanje na ideal ljepote koji je bio puteniji, prirodniji i znatno manje ukalupljen?

Za odgovore na ova pitanja potrebna je vremenska distanca. Za jednu od mogućnosti rješenja ove enigme nije – glad za harizmom je neutoljiva. A dive sa pista devedesetih imale su je u punom smislu te riječi.

Send this to a friend