Moda

Mini kolekcija inspirisana našom tradicijom sačinjena od haljina i bluza

Foto: Darko Jovanović

U sklopu jubilarne XX Kotorske smotre mode, koja će biti održana 28. i 29. jula ispred Katedrale Svetog Tripuna, boje Crne Gore osim dvije dame (Milene Đurđić i Tijane Todorović) braniće još i naš proslavljeni dizajner Boris Ćalić, koji se već drugu godinu zaredom predstavlja na čuvenoj smotri. Zadatak crnogorskih dizajnera, u okviru promocije nematerijalnog kulturnog dobra Crne Gore, koje je podržalo Ministarstvo kulture, je da predstave po pet modela inspirisanih dobrotskom čipkom, koja je nacionalno blago koje odumire.

PROFESIONALAN I AUTENTIČAN PRISTUP MODI NA CIJENI

“Jako lijep utisak sam ostavio na organizatorku Kotorske smotre mode Vesnu Mandić koja cijeni profesionalan i autentičan pristup modi. U Crnoj Gori, nažalost, moda često nije inspirisana nečim što ima kvalitetnu potporu u smislu traženja inspiracije i istraživačkog rada, već se svodi na kopiranje haljina sa crvenog tepiha. Vesna Mandić kao osoba koja ima iza sebe ogromnog iskustva i znanja u svijetu mode i cijeni originalnost, došla je na ideju da pokuša da skrene pažnju na očuvanju Dobrotske čipke koja je zaštićeno materijalno dobro naše zemlje, tako što će je staviti u direktan fokus na Internacionalnoj smotri mode kroz radove marama Nadežde Radović izrađene od dobrotske čipke koje će upravo oplemeniti kreacije nas troje kreatora” pojasnio je u intervjuu za Dnevne novine Ćalić.

Što se same kolekcije tiče, očekuje nas pet modela u bijeloj boji i prepoznatljivi Boris Ćalić.

VELIKA ČAST, ALI I ODGOVORNOST PRIKAZATI RAD NA NAJBOLJI NAČIN

“Sam koncept je osmišljen tako da uradimo po pet modela u bijeloj boji koji će biti propraćeni aksesoarima maramama od dobrotske čipke. Posebno mi je drago da svoj rad mogu da oplemenim nečim tako dragocjenim i unikatnim. Sama forma marama mi je bila dosta inspirativna u samoj formi i kako se pomoću različitih tehnika preklapanja i uvrtanja mogu dobiti zanimljive forme-oblici. Kolekcija od pet modela je sačinjena od haljina i bluza koje su donekle moj zaštitni znak”, kaže Ćalić, koji se, poučen prethodnom godinom nada da će i ovu kolekciju ubrzo predstaviti na crnogorskoj nedjelji mode.

Imajući u vidu zadatu temu na ovogodišnjoj internacionalnoj smotri mode, moramo se prisjetiti da Ćaliću ručni rad nije nepoznanica.

“Moje iskustvo u domenu istraživanja ručnog rada ili ti veza postoji još tokom školovanja gdje sam uradio projekat za galeriju Zvono, koji je bio baziran na crtežu koji sam u saradnji sa gospođom Koković pretvorio u vez sa više od šest različitih vrsta boda i različitih boja konca, tako da je na kraju sam rad izgledao kao crtež, a ustvari je urađen od veza”, prisjeća se naš poznati dizajner, kojem ovo nije prvi put da radi projekat inspirisan crnogorskom kulturom i tradicijom.

“Prije par godina dobio sam poseban projekat da izradim haljinu inspirisanu crnogorskom kulturom za modnu platformu i magazin ‘Design Scene’. U okviru tog projekta uradio sam haljinu inspirisanu Gospom od Škrpjela i pričom Jasinke Kunić koja je čekala svog muža pomorca, pod nazivom ‘Budućnost je ispred nas, prošlost iza nas. Ta haljina je imala dvije različite strane jednu sivu i jednu teget. Tako da mogu reći da je ovo jedna vrsta nastavka oplemenjivanja crnogorske kulture kroz modni dizajn”, zaključuje dizajner, objašnjavajući da mu i te kako imponuje što svoje kreacije predstavlja rame uz rame sa čuvenim imenima kao što su Renato Balestra, Žan Pol Gotje, Gattinoni, ali da i iz tog razloga ima i veliku odgovornost da rad prikaže na najbolji mogući način.

Send this to a friend