Moda

Žan Pol Gotje: Vjenčanice za kraj velike karijere

Foto: Dalibor Danilović

Žan Pol Gotje, vječiti buntovni romantik, i vjenčanica, jedan od najklasičnijih modnih formata. Zvuči kao fenomenalan spoj, zar ne? Zato što i jeste!

Francuski samoproklamovani „enfant terrible”, Žan Pol Gotje, modno nas je zadužio svojom ljubavlju prema uskim mornarskim majicama, jakuza tetovažama, fajerkama, kiltovima na muškarcima, donjem vešu kao kompletnom autfitu na ženama i kimonom u svakoj prilici; zaslužan je za poetičnu sci-fi kostimografiju filma „Peti element” i ideju da na modnoj pisti treba ravnopravno da hodaju drag queens sa top modelima.

Uz sve navedeno, a što je realno samo fragment karijere kakvu ima, nimalo ne čudi što u njujorškom muzeju „Madam Tiso” postoji voštana figura Žana Pola Gotjea, naravno u njegovom prepoznatljivom mornarskom topu.

Ipak, ono po čemu će njegov rad biti najprije imortalizovan u pop-kulturi je to što je iz njegove nesagledive imaginacije potekla ideja za Madonin legendarni špicasti korset.

Nekoliko mjeseci u beogradskom Muzeju savremene umjetnosti posjetioci su mogli da uživaju u njegovom artističkom poimanju vjenčanice u okviru izložbe „Ljubav je ljubav”, koja je bila postavljena od novembra do kraja februara.

Foto: Dalibor Danilović

Svadbena odjeća kroz njegovu viziju i slavljenje ljubavi samo dodaje na značaju istorijske postavke, jer je upravo ovaj domen odijevanja bio dio tradicije, istorije i kulturnog nasleđa mnogo prije nego što je moda postala industrija – nešto što se sa emocijom bira i pasionirano čuva. Koturijer kaže kako je kroz svoju karijeru kontinuirano uživao u tome da ih prikazuje sa dozom humora i teatralnosti.

Sa svim vjenčanjima koja su otkazana uslijed pandemije, ova izložba je zapravo bila postavka radosti.

„Ljubav je ljubav” stavila je akcenat na 38 couture vjenčanice koje je kreator prikazao u periodu između 1990. i 2020, uključujući i osam koje nisu bile dio prethodne iteracije ove izložbe, koja je debitovala 2017. u muzeju u Montrealu i naredne godine otputovala za Buenos Ajres.

Foto: Dalibor Danilović

Ono što je značajno pomenuti je da ne samo da je ovo bila prva Gotjeova solo izložba u Beogradu, već i prva izložba visoke mode u Muzeju savremene umjetnosti.

To je „tačka na i” ove godine koja je posebno značajna za istaknutog francuskog dizajnera, ponosnog na to što je borac za slobode svake vrste, koji se „penzionisao” revijom u januaru, i prepustiće svoju poziciju u kući koja nosi njegovo ime rotaciji kreativaca, počevši od dizajnerke modne marke Sacai, Čitose Abe (Chitose Abe).

Foto: Dalibor Danilović

„Vjenčanicom se tradicionalno zatvara revija visoke mode, a ova izložba dolazi na kraju moje karijere u domenu visoke mode”, Gotje ističe i dodaje: „Publika u Srbiji ima priliku da vidi moj rad, moj kreativni kod i moje vrijednosti kroz ove autfite za vjenčanja. Suština je u ljubavi, u radosti i izdanju koje bi trebalo da vam bude najlepše u životu.”

Međutim, ne bez faktora iznenađenja.

Gotje je pokazao mladu koja uspavljuje bebu, druga je prikazana obavijena u til sa mladoženjom koji nosi džemper od ribarske mreže u istom tonu, dok je posebnu pažnju izazvala ona odjevena u mrežaste čarape sa buketom bijelog cvijeća sa zadnje strane zadenutog u njene svadbene – tange!

„Dolazim iz generacije koja se protivila braku i prezirala sve što nameće establišment, tako da kada bih na reviji prikazao vjenčanicu, to bi moralo da bude na duhovit i teatralan način”, objašnjava Gotje.

Foto: Dalibor Danilović

Sa radošću se prisjeća kad je prvi put gledao Madonin nastup sa pjesmom „Like a virgin” na dodjeli MTV Video muzičkih nagrada 1984, u kojem se ikona popa spustila sa predimenzionirane replike svadbene torte u vjenčanici sa velom, da bi svega nekoliko sekundi kasnije završila na podu sugestivno pomjerajući mikrofon.

„Dopala mi se njena provokacija i što je od vjenčanice napravila nešto seksi”, kaže Gotje.

Na beogradskoj izložbi prikazan je i šlep haljine od 25 metara koji je bio dio jedne od njegovih revija.

„Ta haljina je bila dio scenografije, predstavljena kao zavjesa koja je krila bekstejdž i tek na samom kraju revije publika bi shvatila da je to dio vjenčanice nakon što je manekenka pri izlasku strgla tu zavjesu”, sjeća se proslavljeni dizajner.

Žan Pol Gotje je svoju couture kuću otvorio 1997. i tad je Leticija Kasta nosila svadbeni look na finalu revije.

Foto: Dalibor Danilović

„Od te godine, svaka revija visoke mode imala je vjenčanicu na kraju – osim 2015. kad je vjenčanica bila prvi izlazak na reviji jer sam tad samo prikazao vjenčanice.”

Naslov izložbe je pozajmljen iz govora Baraka Obame kojim je usvojen zakon o legalizaciji istopolnih brakova takođe 2015. godine, implicirajući da je koncepcija vjenčanja inkluzivna za sve.

Send this to a friend