Psihologija

Kako pisanje dnevnika popravlja mentalno zdravlje?

Pisanje dnevnika datira od davnina, a šta je razlog njegove popularnosti? Prema riječima Merriam-Webster, vođenje dnevnika je način bilježenja naših dnevnih misli ili iskustava na papir – u dnevnik.

Međutim, umjetnost vođenja dnevnika nije baš tako jednostavna. Taj hobi se proširio na razna polja i postoji u raznim formama – praćenje ciljeva, snova, ishrane samo su neki od primjera. Pisanje dnevnika na mnogo načina pomaže da se izborimo sa nama samima.

Ali da li je to dokazano baš tako? Da bismo to saznali, potrebno je da se na kratko osvrnemo na istoriju pisanja dnevnika.

Ne možemo sa sigurnošću reći kada tačno je počelo, ali ono što možemo da tvrdimo jeste da su ljudske misli bile zapisivane oduvijek.

Osamdesetih godina, mnoge škole uvele su pisanje dnevnika u časove maternjeg jezika. Iako je to bilo dokumentovanje materije vezano za gradivo, mnogi nastavnici su primijetili da takva aktivnost kod učenika doprinosi razvijanju mišljenja, kao i da ima terapeutska dejstva.

Od tada, pisanje dnevnika prihvaćeno je kao ne-medicinski način za poboljšanje mentalnog zdravlja i bilo je promovisano kao pokret za brigu o sebi.

Send this to a friend