Psihologija pet savjeta

Kako pričati sa teškim ljudima?

Kolega koji uvijek mora da nadglededa sve ostale. Onaj prijatelj koji stalno kasni. Oni rođaci koji nikad nemaju ništa pozitivno da kažu o drugima. Ponekad se svi borimo sa teškim osobinama drugih ljudi, ali način na koji se odnosimo sa njima može imati određene posljedice, u zavisnosti od toga kako postupamo sa ovim ljudima zavisi da li ćemo popraviti ili prekinuti odnose.

“Možete iskazati saosjećanje prema takvoj osobi, a možete i očekivati da će se promijeniti. Ove dvije stvari se međusobno ne isključuju”, rekla je Džulija Fog, suosnivačica kompanije za govor i komunikacije “Vital Voice Training”.

Evo šta kažu stučnjaci, kako pravilno postupati sa “teškim” ljudima.

Osmislite plan unaprijed

Prije nego što odlučite da razgovarate sa nekim ko vas nervira, razmotrite svoje razloge za razgovorom. Da li samo želite da se oslobodite svojih frustracija ili se nadate da će se nešto promijeniti kod druga osoba poslije ovog razgovora.

“Utvrđivanje namjera zaista može pomoći da se komunikacija uspješno obavi”, kaže Fog.

Vaš cilj u razgovoru može značajno da promijeni njegov tok.

“Morate da promijenite način reagovanja na ljude prije nego što promijenite način na koji komunicirate sa njima. Ovo zahtijeva malo samoispitivanja”, kaže doktor Rik Kirsčner, koji između ostalog drži motivacijske govore.

Sagledajte širu sliku

“Većina teških osoba želi nešto suprotno od nas. Ili, oni jednostavno drugačije razumiju stvari i s njima se drugačije ophode. Zapamtite da postoji mogućnost da ste i vi težak čovjek nekome”, kaže Rona Ličtenberg, autorka knjige “Rad bi bio sjajan da nije ljudi“.

Ako se ‘borite’ sa teškim ljudima, pokušajte da se stvarno fokusirate na njih, dajte im do znanja da ih vidite i čujete.

“To može biti rješenje, posebno ako se osjećate uznemireno. Ne morate da se bakćete sa njihovim emocijama, samo im dajte do znanja da ih razumijete”, rekla je Kasedi Erin Klark, suosnivačica kompanije “Vital Voice Training”.

Odaberite svoj pristup

Morate da naučite kako da se suprotstaviti ovim ljudima. Čak Roki, savjetnik za odnose, naglašava da pristupate s poštovanjem i da ne dozvoljavate sebi da uđete u bilo kakvu raspravu. Razgovor će onda samo eskalirati, a urlanje nikada ništa ne rješava. Gledajte da porazgovarate sa ovom osoba kada nije pod stresom ili u gužvi. I nikada se ne sukobljavajte s kolegom pred drugima, osim ako vam nije potreban posrednik zbog vaše sopstvene sigurnosti.

Prepoznajte kada treba da prestanete

Morate da naučite da prepoznate kada diskusija prelazi iz produktivne u toksičnu.

“Pokušajte unaprijed da smislite kako ćete reagovati”, kaže Fog.

Fog i Klark takođe preporučuju da naučite da prepoznajete znakove upozorenja sopstvenog tijela. Neki se zalede kada izgube kontrolu u razgovoru. Neki se znoje i tako dalje. Kada se to dogodi, vrijeme je da se povučete i razgovor nastavite kada se smirite.

Da li da preduzmete nešto ili da odustanete

Postoji razlika između ponašanja koje značajno utiče na vašu sposobnost da živite ili radite s nekim i ponašanje koje vas samo izluđuje, ali vam neće uništiti život.

“Ako vaši teški saradnici pređu granicu. Ako postanu nasilni, vrijeme je da se obratite svojim šefovima ili čak ljudskim resursima”, rekla je profesorka Melodi J. Vilding.

Ako problem utiče na vašu reputaciju ili sposobnost da obavljate svoj posao, vrijeme je da preduzmete nešto. Ali ponekad morate zanemariti neke sitnice i nastaviti sa životom.

Send this to a friend