Politika DIREKTORKA ASK JELENA PEROVIĆ TVRDI DA TA INSTITUCIJA NIJE NADLEŽNA ZA MANDAT ODLAZEĆE VLADE

O premijeru i ministrima da odluči Ustavni sud

Direktorica ASK-a Jelena Perović

Odlazeći premijer Duško Marković ostaje u isto vrijeme na čelu vlade u tehničkom mandatu i poslanik u državnom parlamentu, a to je slučaj i sa još nekoliko ministara iz Demokratske partije socijalista (DPS). Iako su od verifikacije mandata poslanika, 23.septembra, Marković i ministri, shodno Zakonu o sprečavanju korupcije, imali rok od 30 dana da podnesu ostavku na neku od funkcija zbog njihove nespojivosti, oni to nisu uradili, već su dopisom informisali parlament i Agenciju za sprečavanje korupcije (ASK) da Vlada, po Ustavu, mora da radi do izbora nove, a poslanički mandat neće koristiti jer neće dolaziti u Skuštinu. Kabinet odlazećeg premijera zatražio je od ASK da se izjasni povodom ovih pitanja.

Direktorka ASK Jelena Perović rekla je sinoć za Dan da se Agencija neće baviti navodima iz dopisa kabineta premijera.

“Ta pitanja ne spadaju u nadležnost Agencije, pošto Agencija ne odlučuje o ustavnosti. Nije naše da se bavimo tim pitanjima, to je stvar Ustavnog suda ili nekog drugog. Ono što je sasvim jasno jeste da će Agencija, u domenu svoje nadležnosti, kontrolisati sve što se tiče poslanika u Skupštini Crne Gore “, rekla je Perović.

Ovo praktično znači da do eventualne odluke Ustavnog suda, ako prethodno ne bude formirana nova vlada, funkcioneri DPS-a ostaju i ministri i poslanici.

Markovićev kabinet u dopisu ASK-u tvrdi da Vlada ima ustavnu obavezu da radi do izbora nove, a da oni za to vrijeme neće koristiti poslanički mandat jer neće doklaziti u Skupštinu.

Osim Markovića, članovi Vlade i poslanici u isto vrijeme ostaju Milutin Simović, Predrag Bošković, Mevludin Nuhodžić, Suzana Pribilović, Dragica Sekulić i Nikola Janović.

Iz Vlade je ranije objašnjeno da je Marković u pismu Skupštini i ASK ukazao na imperativnu odredbu Ustava prema kojoj je vlada prethodnog saziva obavezna da svoj posao izvršava do izbora nove vlade.

Takođe, odlazeći premijer je obavijestio Skupštinu i ASK da on i ostali članovi Vlade kojima je potvrđen poslanički mandat neće učestvovati u radu Skupštine Crne Gore do izbora nove vlade.

Ostavke su zakonska obaveza

Prema zakonodavstvu koje reguliše sprečavanje konflikta interesa, parlamentarci koji obavljaju duple funkcije imaju rok od 30 dana da podnesu ostavku i odluče se na kojoj poziciji ostaju.

Ovo važi za državni parlament, ali i za skupštine opština, a o primjeni ove odredbe trebalo bi da se stara Agencija za sprečavanje korupcije.

Takva norma osmišljena je da spriječi sukob interesa i onemogući nespojivost funkcija, mada je „kreativno tumačena” i 2016.godine, nakon prethodnih izbora.

Naime, nakon verifikaicje mandata te godine, dio poslanika DPS-a nije podnio ostavke nakon 30 dana, već su to uradili kasnije.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
De Ja Wu
Gost
De Ja Wu

Znaci ni ova nece da se bavi svojim poslom 😁

mrki
Gost
mrki

tesko se odvojiti od fotelja…muka je to golema

Djoka
Gost
Djoka

Jeco, evo stigao IphoneXII u prodavnicu, naredu da ti kupe jedan.

Frizer
Gost
Frizer

Valjalo bi nalo ovu kosu stepenovat

MNE
Gost
MNE

A bas su radili kako treba do sad pa je ovo strasan problem nego treba izaci u susret novoj vladi tako da ce ask i dalje biti poltron agencija koja stiti interese aktuelnih vlada jadovi

Mila K
Gost
Mila K

Hahahaha kad stvarno treba biti institucija.

Send this to a friend