Politika

Skepticizam Francuske demotiviše kandidate

Tanja Fajon

Izjave da Evropska unija nije spremna za nova proširenja demotivišu zemlje članice, jer članstvo u EU u očima mnogih državljana Crne Gore i Srbije, kao i ostalih država kandidata i potencijalnih kandidata, predstavlja svijetlu tačku na kraju tunela, poručila je u izjavi za Pobjedu poslanica Evropskog parlamenta Tanja Fajon.

Kada je prošle nedjelje francuska ministarka za evropske poslove Natali Loazo izjavila da Evropska unija nije spremna za nova proširenja, bio je to novi hladan tuš zvaničnog Pariza i, kako je ministarka kazala, prijateljsko saopštavanje istine.

“Srbija je, uz Crnu Goru, među zemljama koje su najviše napredovale na putu ka EU, otvaranjem 16 od 35 poglavlja. Ali pošto smo mi vaši prijatelji, dužni smo da vam kažemo istinu: sadašnje stanje Evropske unije ne omogućava nova pridruživanja u zadovoljavajućim uslovima kako za samu EU, tako i za nove države koje bi joj se pridružile”, poručila je Loazo tokom boravka u Srbiji.

Fajon smatra da je EU sinonim za bolji životni standard, pa ovakve izjave imaju posebnu težinu.

“Ovakve izjave svakako demotivišu države koje žele da postanu članice Unije i rade na tome. Ne smijemo da zaboravimo da u očima mnogih državljana Crne Gore i Srbije, kao i ostalih država kandidata i potencijalnih kandidata, ulazak u Evropsku uniju predstavlja svijetlu tačku na kraju tunela. Članstvo u EU se doživljava kao obećanje za viši životni standard, sigurniji okvir za poštovanje ljudskih prava, više mogućnosti za mlade, kao i veću slobodu medija i zdraviju demokratiju”, rekla je Fajon za Pobjedu.

Sa druge strane, dodaje ona, mnogo važnije od određivanja samog datuma za ulazak u Uniju je da se zaista dogode promjene koje će osjetiti državljani.

“I tu, nažalost, ne vidim napredak, s obzirom na to da ako pogledamo vijesti danas vidimo nezadovoljstvo naroda koje se odražava u masovnim protestima u najmanje tri države, uključujući i Crnu Goru”, navela je poslanica EP.

Fajon napominje da je jasno da se EU suočava sa velikim izazovima, ali da Zapadni Balkan i dalje treba da ostane u fokusu Brisela.

“U Strategiji za proširenje iz februara 2018. godine je zapisana 2025. godina kao okvirni datum kada bismo mogli da go vorimo o novom proširenju. Međutim i Unija se nalazi u vremenu punom izazova, od Bregzita do uspona nacionalističkih težnji i politike straha, što nažalost za sobom povlači i nedostatak podrške za proširenje Unije i primanje novih članica”, ističe Fajon.

Zbog toga, naglašava da su predstojeći izbori u Evropskom parlamentu veoma važni.

“Oni će posredno odrediti i naklonjenost zemljama Zapadnog Balkana i proširenju Unije među različitim političkim silama na evropskom parketu. Ja se iskreno nadam da će se ta podrška održati, a za sebe mogu sa sigurnošću da kažem da ostajem prijatelj Zapadnog Balkana i da ću i dalje podržavati evropski put ovih zemalja”, zaključila je poslanica Evropskog parlamenta.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Dukljanin
Gost
Dukljanin

Ja nikad ne bi uša u. EU…Da se ekonomia posigne da građani mogu imat primanja 1.000 eu..Da ko ne radi moze primat da se prehrani (CG bi bila SAN)…Ovo je s EU postalo smiješno..

Nema veze
Gost
Nema veze

Svejedno je. Ni Rumuni ni Bugari se nisu nešto usrećili. Sasvim je svejedno.

Marv
Gost
Marv

A tek Hrvati, Mada Rumunima je standrad dosta skocio, mora se priznat. Oni su bili ispod Hr prije ilaska u EU sada su bvec iznad.

Send this to a friend