Politika

Tanja Fajon: Crna Gora nema političke prepreke na putu ka EU

Fajon

Slovenačka poslanica u Evropskom parlamentu Tanja Fajon izjavila je u intervjuu Pobjedi da Crna Gora nema političke prepreke na putu prema EU, kao što Srbija ima Kosovo i Makedonija problem oko imena.

“Smatram da bi Unija morala na trenutke da bude odlučnija kada je u pitanju spremnost da se ovim državama stavi do znanja da su dobrodošle u EU i da računamo na njih. Sa druge strane, zapadnobalkanske države bi trebalo da urade više na putu prema EU da bi jasno stavile do znanja da sebe u budućnosti zaista vide u našoj porodici”, kaže Fajon.

Ona smatra da će Rusija svakako nastaviti sa ostvarenjem svojih interesa u regiji, a ukoliko se i „države Zapadnog Balkana, i EU, potrudimo da još bolje i brže napredujemo ka zajedničkom cilju pristupanju svih zemalja EU što prije mislim da nema razloga za strah da bi se bilo koja država okrenula ka Moskvi, a ne prema Briselu“.

POBJEDA: Pet godina nakon početka pregovora sa EU, Crna Gora je otvorila 28 poglavlja, od kojih su tri privremeno zatvorena. Kako ocjenjujete dinamiku pregovaračkog procesa?

FAJON: Tako je, nedavno je protekla peta godišnjica od početka pregovora 2012. godine i mislim da ako povučemo crtu možemo slobodno reći da pregovori potiču u ustaljenom ritmu. Upoređujući Crnu Goru sa ostalim državama u regiji, jasno je da ona nema političke prepreke na putu prema EU, kao što Srbija ima Kosovo i Makedonija problem oko imena, i to se svakako pozitivno odražava na dinamiku pregovora. Međutim, ono što je sve očiglednije u posljednje vrijeme, to je da politika proširenja kroz suvoparno otvaranje i zatvaranje poglavlja nema efekat koji bi trebalo da ima na društvo viši nivo demokratizacije i uopšte transformacija na bolje. Potreban nam je nov, svjež pristup proširenju, jer državljanima Crne Gore ili bilo koje druge zemlje u regiji ne znači puno to što je privremeno zatvoreno poglavlje 26, na primjer. Izuzetno važno je, dakle, da promijenimo način komunikacije sa građanima, a isto tako i da države omoguće nesmetanu primjenu donijetih zakona. Jer tu će se svi složiti nov zakon bez primjene u društvu ne znači ništa, ostaje prazno slovo na papiru.

POBJEDA: EU i Velika Britanija počeli su pregovore o istupanju Londona iz evropskog bloka. Da li postoji raspoloženje unutar EU da se nastavi sa politikom proširenja? 

FAJON: Formalno i na papiru svakako postoji, ali je pitanje koliko postoji realne političke volje da se proširenje ostvari. I za takvo stanje su odgovorne obje strane, kako države iz regije Zapadnog Balkana, tako i EU. Smatram da bi Unija morala na trenutke da bude odlučnija kada je u pitanju spremnost da se ovim državama stavi do znanja da su dobrodošle u EU i da računamo na njih. Sa druge strane, zapadnobalkanske države bi trebalo da urade više na putu prema EU da bi jasno stavile do znanja da sebe u budućnosti zaista vide u našoj porodici. Duboko sam uvjerena da je budućnost čitave regije unutar EU i zbog toga se unutar Evropskog parlamenta i aktivno zalažem za politiku proširenja. U mojoj političkoj porodici, Socijaliste i demokrate u Evropskom parlamentu (S&D), posebnu podršku želimo da damo mladim ljudima na Balkanu, koji kroz proces EU integracije treba najviše da dobiju. Oni zaslužuju bolje uslove za realizaciju i normalniji, lakši život.

POBJEDA: Koliko je članstvo Crne Gore u NATO-u važno za stabilnost regiona? Da li će se nastaviti uticaj Rusije na Zapadnom Balkanu?

FAJON: Čestitam Crnoj Gori povodom članstva u NATO. Sada je na redu što posvećeniji nastavak EU integracija, sa posebnim osvrtom na jačanje vladavine prava i poboljšanje ekonomije, uključujući fiskalnu sposobnost, i time postepeno obezbijediti bolje uslove za život građana Crne Gore. Vjerujem da čitavu regiju za Rusiju, koja je važan igrač na međunarodnom spoljnopolitičkom parketu, vezuju određene kulturološko-sociološke veze, ali isto tako i znam da kada govorimo o de facto poslovanju, trgovini ili pomoći, EU je mnogo prisutnija u regiji. Rusija će svakako nastaviti sa ostvarenjem svojih interesa u regiji, a ukoliko se i države Zapadnog Balkana, i EU, potrudimo da još bolje i brže napredujemo ka zajedničkom cilju pristupanju svih zemalja EU što prije mislim da nema razloga za strah da bi se bilo koja država okrenula ka Moskvi, a ne prema Briselu. Maja ĐURĐIĆ

Bojkot opozicije nije dobar znak

POBJEDA: Crnogorska opozicija već devet mjeseci bojkotuje rad parlamenta. Kako se to odražava na proces evropskih integracija?

FAJON: To nije dobar znak. Jedan od ciljeva politike proširenja i čitavog procesa je dostići viši nivo demokratije i političke kulture, a kada neko bojkotuje parlament onda je to potpuno suprotan znak. U Evropskom parlamentu smo više puta pozvali opoziciju da se vrati u crnogorski parlament, jer upravo je parlament mjesto za sukobljavanje mišljenja, polemisanje i mogućnost da se nešto promijeni. Mislim da bi to bio politički zreo i odgovoran korak.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
bilbord
Gost
bilbord

Ako budemo čekali da se čitav Zapadni Balkan integriše u EU piši propalo za dugo vremena. Nama to ne odgovara jer smo na pragu učlanjenja.

crnogorac
Gost
crnogorac

I ova je na platnoj listi? Ako me sjećanje ne vara Tramp je izjavio kako nećemo gledat EU (iako sam mislio da on sa tim nema neke veze).
Nemam ništa protiv da se koriguje moj komentar (uvijek piše da čeka na moderatora), ali ovim vašim je najlakše pritisnuti “delete” nego editovati tekst.

Send this to a friend