Ostali sportovi Evropsko prvenstvo u odbojci

Pirova pobjeda nad Češkom, Crna Gora stala na korak od osmine finala

Odbojkaši Crne Gore debitantsko učešće na Evropskom šampionatu završili su u grupnoj fazi, na petoj poziciji grupe D.

Izabranici Veljka Bašića su u direktnom meču za plasman u osminu finala savladali Češku sa 3-2, ali za prolaz dalje bila je neophodna ubjedljivija pobjeda.

Ostaće žal, jer malo je nedostajalo da gledamo duel Crne Gore i Srbije u borbi za četvrtfinale. Vodio je naš nacionalni tim sa 11:8, pa i 16:15 u ključnom, četvrtom setu, međutim Češka je na krilima korektora Hadrave napravila preokret i izjednačila na 2-2, te automatski osigurala četvrto mjesto u grupi.

Naši igrači dobili su prvi set 25:23 uz sjajnu igru Ćaćića, da bi u drugom uslijedio veliki pad što su Česi iskoristili da dođu do izjednačenja (14:25).

Crna Gora je tada bila bez prava na kiks, morala je da dobije naredna dva seta. Treći je riješila u svoju korist 25:22, a onda na opisan način propustila šansu i četvrtoj dionici.

U petom setu, koji nije nosio rezultatski imperativ, naši su bili bolji 15:13 i tako upisali drugi trijumf na kontinentalnom šampionatu, na kome su zabilježili i tri poraza.

Bez obzira na eliminaciju, Ćaćić, Ćulafić, Bojić i drugovi uzdignute glave završavaju prvi nastup na nekom velikom takmičenju.

Tok utakmice:

Peti set – 15:13, pobjeda naše selekcije, druga na prvenstvu, ali Češka ide u 1/8 finala.

Odličan Ćulafić, imamo dvije meč lopte, 14:12…

Uzvraća Češka, poenom Fingera poravnavaju na 11:11. Bašić zove minut odmora.

11:8 za Crnu Goru, na pragu smo druge pobjede na Evropskom šampionatu.

Na promjeni strana i dalje imamo plus 2 (8:6).

As Strugara za 6:4, Crna Gora u blagoj prednosti na startu petog seta.

Četvrti set – 21:25, izjednačila je Češka i tako obezbijedila plasman u osminu finala Evropskog prvenstva. Odlučujući set igraće se za prestiž. Šteta…

Ne posustaju Česi, vode 24:21.

Teška situacija, as servis Hadrave, deveti u meču, 22:19 za Češku.

Vratila se Crna Gora, poravna na 18:18, ali uslijedila su dva poena Čeha zaredom i to je 20:18 za rivala.

Dvije vezane greške naših, prvo kontakt s mrežom Ćaćića, pa smeč Ćulafića u aut – 18:16 za Čehe.

Biće drame u ključnom setu, neriješeno je, 15:15.

Hadrava pokazuje da je vrhunski igrač, stavlja na velike muke naše primače, preokret je, 12:11 za Češku.

Naši odbojkaši u konstantnoj prednosti tokom četvrtog seta, trenutno je 11:8…

Treći set – 25:22, Crna Gora nadomak raja, plasmana među 16 najboljih reprezentacija u Evropi.. Vodi naša selekcija sa 2-1, potrebno je dobiti i naredni set.

Imamo tri set lopte poslije odličnog bloka Ćulafića.

Vraćaju se Česi, sada je samo 21:20 za naše.

Monstruozan smeč Bojića za 20:17. Blizu smo…

Pri rezultatu 13:7, Ćaćić je kontru ispucao u aut, nakon čega je uslijedila i mini serija Čeha od tri vezana poena.

Bombe Ćulafića iz početnog udarca, stižemo do zavidnih 11:6.

Djeluje da su naši brzo zaboravili olako izgubljen drugi set, pošto u trećem sve funkcioniše kako treba. Otud i vođstvo 8:5.

Drugi set – 14:25, potpuno drugačija slika u odnosu na uvodnu dionicu. Česi puno bolji, predvođeni raspoloženim Hadravom (20 poena), dolaze do izjednačenja u meču. Našem nacionalnom timu potrebno je da dobije naredna dva seta kako bi se plasirao u 1/8 finala.

Hadrava stavlja na velike muke naše primače i pravi razliku u ovom setu. Od rezultata 12:9, selekcija Češke je nanizala pet poena…

Podigli su se naši, smanjili zaostatak zahvaljujući Ćaćiću. Trenutno je 12:8 za rivala.

Češka ima ubjedljivih 8:1, poslije serije odličnih servisa korektora Hadrave. Još jedan Bašićev tajm-aut.

Slab početak Crne Gore u drugom setu. Češka vodi sa 4:0, tajm-aut traži selektor bašić.

Prvi set – 25:23, sve se pozitivno završilo po naš nacionalni tim, koji je u većem dijelu ovog seta imao vođstvo, najveće od četiri poena. U samom finišu ključnu ulogu odigrao je tehničar Strugar. Vodimo sa 1-0, bilo je vrlo bitno osvojiti uvodnu dionicu.

Minut odmor prijao je Česima koji serijom 3:0 dolaze do vođstva 21:20. Sada Bašić traži tajm-aut.

Ne dozvoljavaju naši igrači preokret. Sjajan blok Ćuka za 20:18, tajm-aut traži selekcija Češke.

Serija Čeha 5:1 za izjednačenje rezultata (17:17).

Održava pristojan kapital naš nacionalni tim, poslije bloka Ječmenice na semaforu je 16:12. Kapiten Ćaćić već je na sedam osvojenih poena.

Poslije as servisa Ćulafića, Crna Gora dolazi do viška od četiri poena (12:8).

Odličan početak Crne Gore, pomjeren je prijem Čeha, vodimo 7:4 uz odličnu realizaciju napada.

Na teren je istrčala standardna postava, sa oporavljenim Lakčevićem u timu.

Najava utakmice:

Izabranici Veljka Bašića došli su u situaciju koju su potajno priželjkivali uoči starta kontinentalnog takmičenja – da u posljednjem kolu grupne faze napadnu prolaz među 16 najboljih selekcija.

Za tako nešto crnogorskim igračima potrebna je pobjeda sa 3-0 ili 3-1, dok svaki drugi rezulatat, pa i trijumf od 3-2, vodi Čehe u eliminacionu fazu.

“Crveni” su uoči meča odluke u grupi D imaju pobjedu i tri poraza, dok je učinak Češke polovičan – dvije pobjede, dva poraza.

sds
sds

Vi ste pobjednici u svakom slucaju! Tako se brani Crnogorski ponos!