Rukomet Svjetsko prvenstvo za rukometašice

Lavice blizu olimpijskih kvalifikacija, živi nada i u plasman u borbu za medalje

Crnogorske rukometašice pobijedile su Japan 30:26 na startu druge faze Svjetskog prvenstva, približile se plasmanu na kvalifikacioni turnir za odlazak na Olimpijske igre i ostale u trci za mjesto u polufinalu šampionata u Japanu.

Izabranice Pera Johansona sada imaju četiri boda i šta god urade u predstojećim mečevima sa Rusijom i Danskom, igraće u najgorem slučaju za sedmo mjesto koje vodi na turnir za odlazak na Olimpijske igre.

Naš nacionalni tim odlično je počeo meč, vodio od starta, već u ranoj fazi poveo 9:4, ali su uporne Japanke od polovine prvog poluvremena uspjele da pronađu ritam.

Do odlaska na odmor azijska selekcija je smanjila na 14:11, a onda uz podršku sa tribina stigla i do izjednačenja 23:23.

Japanke su imale i napad za vođstvo, ali je tada došao do izražaja kvalitet našeg tima.

Ključnu odluku u završnici imala je sa tri uzastopna gola Majda Mehmedović. Uz to, nekoliko sjajnih intervencija je imala Marta Batinović, koja je zamijenila Marinu Rajčić, koja je takođe imala odličan učinak, naročito u prvom poluvremenu.

Jovanka Radičević dala je osam, Majda Mehmedović šest, Tanja Brnović i Jelene Despotović po četiri pogotka.

Crna Gora će u utorak od sedam sati igrati protiv Rusije, koja je dosad upisala sve trijumfe na šampionatu.

Ako slave “lavice”, ni polufinale neće biti daleko.

Tok utakmice:

57′- Majda Mehmedović daje tri uzastopna gola za naš tim, Crna Gora je opet došla do tri pogotka prednosti, 27:24.

55′- Tanja Brnović sa pozicije pivota daje gol, a onda nakon napada u kojem su Japanke rizikovale bez golmana loptu je osvojila Majda Mehmedović i pogodila nebranjenu mrežu sa polovine terena. 25:23.

50′- Nova serija Japana od tri gola za izjednačenje 23:23. Zove Johanson tajm aut

45′- Koristi sa dva lijepa gola Kaća Bulatović minutažu. Vodila je naša selekcija 22:19, a onda je Marta Batinović odbranila i šut Kavate sa sedam metara.

40′- Sasaki je donijela prvo izjednačenje 16:16, a onda golovi Radičević i Bulatović za 18:16.

35′- Potpuno se Japan vratio u utakmicu, nakon gola Fudžite Crna Gora ima samo gol prednosti, 16:15.

Nakon 30 minuta vodi naš tim 14:11. Konstantno Crna Gora ima prednost, najveća je bila pet golova. Ipak, uporne Japanke su smanjile minus i ostale u utakmici. Pet golova dala je Jovanka Radičević.

25′- Mala kriza u napadu našeg tima, nekoliko tehničkih grešaka, ali je odbrana odradila sjajan posao i poslije oduzete lopte u akciji Japana bez golmana, Itana Grbić je sa polovine terena pogodila za 13:9.

20′- Japanke su vezale dva gola, ali je Milena Raičević u trenutku kada su arbitri podigli ruke zbog pasivnog napada pogodila sa devet metara za 11:7. Važan doprinos daje i Marina Rajčić, koja već ima sedam odbrana.

15′- Održava naš tim visoku prednost, pokušavaju Japanke sa promjenom odbrane i visokim izlaskom na naše bekove, ali im to zasad ne donosi rezultat. 9:4 na polovini prvog dijela.

10′- Ulaze u ritam i ostale igračice pored Jovanke, koja je dala tri gola. Upisale su se i Despotović, Mehmedović i Brnović za 6:2. Odlična je i naša odbrana, Japanke se muče kada idu ka golu Marine Rajčić.

5′- Dva brza gola Jovanke Radičević, ali nakon toga period bez gola našeg tima. 2:1 poslije pet minuta.

Johanson je odlučio da utakmicu započnu bekovi Raičević, Klikovac i Despotović, na krilima su Mehmedović i Radičević, pivotmenka je Brnović, na golu Rajčić.

Naš tim će u meču sa domaćinom šampionata pokušati da osvoji važne bodove.

Ekipa Pera Johansona prenijela je dva boda iz prve faze, nakon što je u dramatičnom meču posljednje runde izgubila od Španije.

Protiv Japane “lavice” sa ulogom favorita ulaze u utakmicu i nadaju se pobjedi, kako bi ostale u trci za plasman u polufinale Svjetskog prvenstva, ali i približile se mjestu na kvalifikacionom turniru za odlazak na Olimpijske igre.