Tenis Srbin na tronu

Đoković poslije drame slomio Federera za peti pehar na Vimbldonu

Novak Đoković peti put u karijeri podigao je trofej najprestižnijeg turnira na planeti – Vimbldona.

Srpski teniser je u nezaboravnom finalu, najdužem u istoriji nezvaničnog prvenstva svijeta, savladao Rodžera Federera sa 3-2 u setovima.

Đoković je osvojio 16 Gren slem titulu i tako smanjio zaostatak za Rafaelom Nadalom (18) i sjajnim Švajcarcem (20).

Ne bi bilo nezasluženo da je scenario na Centralnom terenu bio i drugačiji, pošto je Federer još jednom dokazao da i u poznim igračkim godinama može da igra kao u najboljim danima.

Uostalom, malo je nedostajalo momku iz Bazela da bude pobjednik ovog duela – u odlučujućem setu, prvi vođstvu 8:7 imao je dvije meč lopte, ali tada je Đoković demonstrirao mentalnu snagu i ućutkao publiku koja je u velikom broju bila na strani Švajcarca.

Đoković je prvi, treći i pet set riješio kroz taj-brejk. Čak dva sata i 47 minuta bilo je potrebno Novaku da dođe u situaciju da oduzme servis ljutom rivalu, međutim ni to ga nije spriječilo da zabilježi jedan od najdražih trijumfa u karijeri.

Federer je blistao u drugom (6:1), četvrti set je takođe dobio bez previše neizvjesnosti (6:4) i definitivno će imati za čime da žali s obzirom na prikazano u borbi za pehar.

Vimbldonsko finale u potpunosti je opravdalo očekivanja i treba do kraja uživati u ovom rivalstvu, čiji je dio i Rafael Nadal.

TOK MEČA:

V SET

Taj-brejk

Đoković 7:3 Federer

12:12 – Pefektan gem za Federera. Odlučiće taj-brejk, prvi put u istoriji Vimbldona. Inače, ovo je sada najduže finale ikada odigrano u prijestonici Engleske.

12:11 – Kakav gem smo vidjeli. Đoković je morao da spasava dvije brejk lopte. Na mini pauzu on ide zadovoljniji pošto je obezbijedio taj-brejk.

11:11 – Lagodan gem za Federera…

11:10 – Čak četiri servis vinera imao je Đoković u ovom gemu, opet je Federer na ispitu.

10:10 Prošao je još jedan gem bez neizvjesnosti. Sve smo bliži taj-brejku.

10:9 – Odlični udarci Đokovića, rizikovao je više od uobičajenog danas i to mu se isplatilo.

9:9 – Siguran servis gem i Federera. Drama i dalje traje…

9:8 – Čuva Đoković svoj servis i ponovo ima psihološku i rezultatsku prednost.

8:8 – RIBREJK, živ je Đoković. Spasao je Srbin dvije meč lopte i ostao u trci za trofej.

7:8 – BREJK. Federer prelazi u vođstvo i ima veliku šansu da osvoji titulu.

7:7 – Uzvraća Federer, odličan gem za Švajcarca.

7:6 – I dalje bez brejka, Đoković opet vodi. Jedan zanimljiv detalj – Đoković je gađao u tijelo Federera, a onda smečom završio poen. Tom prilikom je Švajcarac nešto dobacio velikom rivalu.

6:6 – Nastavlja se borba. Tri đusa vidjeli smo u ovom gemu, Federer je smogao snage da ponovo poravna.

6:5 – I dalje je Novak u vođstvu, čuva servis. Bilo je nezgodno, kod 15:30 morao je da se baci kako bi osvojio poen i spriječio dvije brejk šanse Federera.

5:5 – Nije gotovo, Federer poravnava rezultat.

5:4 – Još jedan uzbudljiv gem, u svoju korist ga rješava Đoković.

4:4 – Izjednačio je Švajcarac. Kod 15:30 imao je sreće, jer je Đoković nanišanio viner za dvije brejk prilike, ali loptica je od vrha mreže završila u autu.

4:3 – UZVRAĆA Federer. Igra nerava u ovom gemu, na kraju je prvi poklekako Đoković.

4:2 – BREJK Đokovića. Nije “slušao” Federera bekhend, napravio je tri geške, što je srpski teniser iskoristio.

3:2 – Siguran Novak. Imao je 40:0, Federer došao do đusa, ali gem pripada Đokoviću.

2:2 – Veliku je šansu propustio Đoković. Imao je čak tri brejk prilike, dvije vezane, ali nije ih materijalizovao. Federer poravnava.

2:1 – Sačuvao je Đoković svoj servis gem uz dosta problema. Prijetio je Federer, istina bez brejk šanse, ali bio je blizu…

1:1 – Uzvraća Federer istom mjerom.

1:0 – Đoković sigurno otvara odlučujući set.

IV SET

4:6 – Ne propušta ukazanu priliku Federer i u velikom stilu osvaja četvrti set. Spremimo se za vrhunac drame.

4:5 – Rutinski osvojen gem za Đokovića, poslije kratke pauze Federer će po drugi put servirati za izjednačenje u meču.

3:5 – Ribrejk Đokovića. Tačno dva sata i 47 minuta trebalo je srpskom teniseru da dođe do prve brejk šanse. Nju nije iskoristio, ali jeste sljedeću.

2:5 – Novi brejk Federera, Đoković ponovo uspavan.

2:4 – Potvrdio je brejk Švajcarac i sve je bliži osvajanju četvrtog seta.

2:3BREJK Federera. Nakon što je uz poteškoće sačuvao svoj servis gem, Švajcarac je uspio da napravi brejk i tako razgali publiku na Centralnom terenu, koja mahom navija za njega.

2:1 – Sa dosta samopouzdanja Đoković otvara četvrtu dionicu. Treba napomenuti da je Federer danas izgubio oba taj brejka, a do finala Vimbldona u ovoj godini svega tri.

III SET

7:6 – Rezultatom 7:4 Đoković osvaja treći set i dolazi do nove prednosti u meču. Imao je Srbin lagodnih 5:1, ali je Federer dobio naredna tri poena, a onda napravio veliku grešku. Đoković je to kaznio i došao na set od titule.

6:6 – Igraće se taj-brejk. Federer je osvojio prvi poen, da bi Đoković nanizao četiri zaredom za izjednačenje.

5:6 – Bez izgubljenog poena je Rodžer obezbijedio taj-brejk u trećem setu.

5:5 – Imao je Federer set loptu, ali se izvukao Đoković zahvaljujući dobrom servisu. Preživio je ovaj gem uz dosta sreće najbolji igrač planete.

4:5 – Đoković je lako sačuvao početni udarac, a onda imao 15:30 na servis Švajcarca. Ipak, Federer je neumoljiv i ne dozvoljava brejk prilike.

3:4 – Ista meta, isto odstojanje. Bližimo se još jednoj dramatičnoj završnici seta. Uskoro ulazimo u treći sat igre, a Đoković još uvijek nije došao u situaciju da oduzme servis Federeru.

2:3 – Dva sigurna gema za obojicu, bez opasnosti za brejk.

1:2 – Rivali za trofej čuvaju servis na startu ovog seta. Federer održava visok nivo igre, dok se Đoković muči da nađe svoj ritam.

II SET

7:6, 1:6 – Treći brejk pravi Federer i sa 6:1 dolazi do 1:1. Đoković je igrao loša dva seta i ima 1:1. Zbog toga prvi reket svijeta mora biti favorit!

1:4 – Čuva Federer ta dva brejka viška, ali se Đoković upisao na semafor drugog seta.

0:3 – DUPLI brejk. Đoković je stao, Federer nastavio da igra i juri ka drugom setu.

0:1 – Prvi brejk. Federer ga pravi, ima prednost na startu drugog seta. Pad koncentracije Đokovića.

I SET

7:6 – Izuzetno čudan taj brejk sa velikim brojem mini brejkova. Na kraju Đoković je došao do seta. Nije igrao dobro, a vodi 1:0. Đoković sada na pravom putu da osvoji titulu.

6:6 – Đoković bez problema stiže do taj brejka. Bez izgubljenog poena.

5:6 – Federer je sada imao problema. Nije u ovom gejmu servirao kako želi, ali je uspio nakon izjednačenja i duple servis greške da sačuva servis i osigura makar taj brejk.

5:5 – Federer je imao šansu. Dva puta došao je na dva poena do seta, ali je Đoković tada pronašao najbolje servise na meču! Bez brejka.

4:5 – Ista meta isto rastojanje. I dalje igrači koji serviraju kontrolišu dešavanja. Devet gejmova, jedna brejk lopta, bez brejka.

3:4 – Obojica su veoma lako sačuvala servis. Đoković poenima sa osnovne linije, Federer je tri puta vrlo uspješno izašao na mrežu. Đoković ima izuzetno skroman procenat ubačenog prvog servisa pa može biti vrlo zadovoljan činjenicom da nije dozvolio brejk.

2:3 – Prvo uzbuđenje i na servisu Federera. 00:30 je bilo, ali onda tri servis vinera i odličan napad. Bez brejka i dalje.

2:2 – Prva brejk lopta i velika šansa za Federera, ali je promašio forhend. Đoković se spasio i poravnao.

1:2 – Bez brejka poslije tri gejma. Imao je Đoković šansu u prethodnom da dođe do izjednačenja, ali je promašio dropšot. Djeluje da će prvi teniser svijeta kontrolisati duže relije, pa je Federeru prvi servis presudan.

Đoković je do finala došao pobjedom protiv Bautiste Aguta sa 3:1, dok je istim rezultatom Federer izbacio Rafaela Nadala.

Novak juri 16. grend slem titulu, a Federer 21. i deveti trofej na Vimbldonu.

Srpski teniser dobio je 25 dosadašnjih međusobnih mečeva, Federer 22. Đoković vodi 9:6 na grend slemovima, a dobio je i dva finala na Vimbldonu.