Evropa

Bivši novinar na vrhu politike: Ko je novi šef Evropskog parlamenta?

Sasoli, foto: Twitter

Italijan David Sasoli iz Demokratske stranke, članice Progresivnog saveza socijalista i demokrata, izabran je za predsjednika Evropskog parlamenta većinom glasova na sjednici u Strazburu u srijedu.

<<<Izabran novi predsjednik Evropskog parlamenta<<<

Prema dogovoru, on bi trebalo da vodi EP dvije godine, a druge dvije i po neko iz Evropske narodne stranke.

Odluka Progresivnog kluba socijalista i demokrata u Evropskom parlamentu da nominuje Sasolija bila je malo iznenađenje jer se pominjalo da je Evropski savjet natuknuo kako bi bilo dobro da za predsjednika izaberu Bugarina Stanislava Staniševa, čime bi se zadovoljio i regionalni kriterijum da neko sa istoka Evrope dobije neku od vodećih funkcija u novom miješanju karata u Evropskom parlamentu, a sve u sklopu šireg paketa podjele fotelja za vodeće funkcije u Evropskoj uniji nakon proljećnih izbora.

No, socijalisti i demokrate su odlučili da pokažu da su poslanici u Evropskom parlamentu nezavisni i ne rade po diktatu te su za kandidata, koji je na kraju i potvrđen, izabrali Sasolija.

Bivši potpredsjednik Evropskog parlamenta, 63-godišnji Sasoli poznat je parlamentarcima po predsjedanju plenarnim sjednicama u Strazburu. Govoreći uoči glasanja, rekao je da će Evropa biti jača samo s parlamentom koji igra važniju ulogu.

Damir Grubiša, profesor s Američkog univerziteta u Rimu, kaže da se Sasoli u svom političkom radu zalaže za socijalnu pravdu, jednakost i prihvatanje migranata.

‘Takođe, pobornik je većeg jedinstva Evropske unije i blizak je pojmu federalističke Evropske unije’, naveo je Grubiša.

Sasoli je blizak bivšem italijanskom ljevičarskom premijeru i nekadašnjem predsjedniku Demokratske stranke Mateu Renciju, a obojica su rodom iz Firence.

Sasoli je izabran na listi Demokratske stranke, druge najveće delegacije u klubu Socijalista i demokrata, odmah poslije Španske socijalističke radničke partije.

Renci je zaslužan za to što se Sasoli 2009. godine prvi put našao na listi za Evropski parlament nakon što se iz novinarstva prebacio u politiku.

Sasoli je rođen 1956. godine. Nakon diplome iz političkih nauka, koju je stekao na Univerzitetu u Firenci, novinarsku karijeru započeo je sarađujući sa malim novinama i novinskim agencijama prije nego što se preselio u rimsku redakciju novina Il Giorno, u kojima je postao jedno od vodećih pera.

Njegova televizijska karijera započela je 1992, kada je počeo da radi vijesti za kanal TG3. Kasnije je radio u drugim informativnim programima na Rai Uno i Rai Due, a 1999. godine ušao je u uredništvo kanala TG1 te je radio kao voditelj u informativnom programu, ali i kao TV prezenter u različitim emisijama. Na TG1 je postao jedan od najznačajnijih i najpopularnijih novinara u Italiji, a na toj televiziji je 2007. godine dogurao i do mjesta zamjenika direktora.

Godine 2009. izabran je za poslanika Demokratske stranke u Evropskom parlamentu.

U tom sazivu bio je na čelu delegacije Demokratske stranke. Godine 2014. ponovo je izabran na Evropskim izborima u izbornoj jedinici centar. U drugom mandatu u Evropskom parlamentu izabran je za potpredsjednika tog tijela. Iza sebe ima i neuspješnu kandidaturu za gradonačelnika Rima 2012. godine. Prema stranici MEP ranking, koja mjeri rad poslanika u Evropskom parlamentu, može se zaključiti da nije baš produktivan. Pri dnu je prema broju iznesenih mišljenja, prijedloga, pisano postavljenih pitanja i prosječno izračunate produktivnosti, ali je redovan i rijetko izostaje sa sjednica.

Oženjen je, ima dvoje djece i navija za Fiorentinu.

Može se reći da je manje politički težak nego njegov prethodnik na čelu Evropskog parlamenta, takođe Italijan Antonio Tajani. Zanimljivo je to da je i Tajani jedno vrijeme radio kao novinar.

Send this to a friend