Evropa

Ekstremna desnica bilježi rast na istoku Njemačke, Merkel i dalje omiljena

Na pokrajinskim izborima u Brandenburgu i Saksoniji desni populisti iz Alternative za Njemačku bilježe rekordan porast broja glasova. Ali na nivou Njemačke to nije tako, pokazuju najnovija istraživanja javnog mnjenja.

Pokrajinski izbori u Saksoniji i Brandenburgu okončani su sa znatnim gubitkom glasova i rekordno lošim rezultatima za Demohrišćane (CDU), Socijaldemokrate (SPD) i Ljevicu, dok Alternativa za Njemačku (AfD) i Zeleni bilježe uočljiv porast broja glasova.

Ipak, prema istraživanju „Dojčlandtrend“ institut Infratest dimap, kada bi se ove nedjelje glasalo na izborima za savezni parlament Bundestag, CDU, SPD i AfD bi u odnosu na prognoze iz avgusta, zabilježile samo blagi rast: AfD bi osvojila 15, a CDU 27 odsto. Time bi Demohrišćani po prvi put od maja jasno bili ispred Zelenih, koji su izgubili tri procenta glasova.

Sa 23 odsto, Zeleni bi ipak ostali druga po jačini politička snaga u Njemačkoj. Poređenja radi, tokom izbora za Bundestag u septembru 2017. Zeleni su osvojili samo osam odsto i imaju najmanju poslaničku grupu u Bundestagu.

„Vlada samo obećava“

Vladajuća koalicija u Njemačkoj, tzv. „Velika koalicija“ CDU/CSU i SPD, prema rezultatima ankete ne bi sada mogla da ima većinu u Bundestagu. Istovremeno, građani su nezadovoljni radom vlade. Birači procjenjuju da vlada previše obećava, ali da se malo toga odražava na život ljudi. To mišljenje dijeli tri četvrtine građana (74 odsto) sa pravom glasa.

Dvije trećine građana sa pravom glasa (67 odsto) su, isto kao i u avgustu, loše ocijenili rad vladi u Berlinu. Unutar same koalicije razlike su još veće: rad CDU u vladi za 62 odsto građana nije zadovoljavajući, radom CSU 67 procenata, a radom SPD čak 74 odsto.

SPD se bavi sama sobom

Socijaldemokrate se prije svega bave unutrašnjim, personalnim pitanjima u partiji – i baš to kritikuju njemački građani koji su učestvovali u anketi. SPD je trenutno u potrazi za novim predsjednikom. U toj stranci žele inače da se o novom lideru izjasne svi članovi partije, što tri od četiri učesnika ankete smatraju ispravnim.

Paralelno sa potragom za novim šefom, SPD želi da odluči i da li će ostati u vladajućoj koaliciji ili će je na polovini četvorogodišnjeg mandata (u oktobru) napustiti. Većina građana Njemačke smatra da to nije dobro. Šest od 10 ispitanika (61 odsto), uprkos kritika na račun vlade, priželjkuje nastavak rada aktuelnog kabineta do kraja mandata, odnosno do redovnih izbora 2021.

Angela Merkel i dalje veoma omiljena

Očigledno je da mnogi građani Njemačke pridaju važnost kontinuitetu. Angela Merkel (CDU) je za 58 odsto ispitanih građana garant blagostanja u zemlji, uprkos nizu međunarodnih kriza. Na listi najomiljenijih političara u zemlji, njemačka kancelarka ponovo zauzima prvo mjesto. Sa velikim odstojanjem, na drugom mjestu je ministar spoljnih poslova Haiko Mas (SPD), a na trećem ministar finansija Olaf Šolc (SPD).

Radom nove predsjednice CDU i aktuelnom ministarkom odbrane Anegret Kramp-Karenbauer zadovoljno je samo 20 odsto ispitanika. To je najgori rezultat do sada za tu političarku.

Promjene klime izazivaju strah

Protekle nedjelje Infratest dimap pitao je građane Saksonije i Brandenburga koje su njihove najveće brige. Na samom vrhu su promjena klime i migracije. Slično su odgovorili i učesnici ankete na nivou čitave Njemačke.

Tri četvrtine građana (76 odsto) izrazilo je zabrinutost da bi promjena klime mogla da uništi uslove za život ljudi na Zemlji. Migracije su na nivou cijele Njemačke manje tema nego što je to slučaj u Saksoniji i Brandenburgu.

Ipak, polovina građana Njemačke izražava nezadovoljstvo zbog toga što smatra da je uticaj islama u zemlji preveliki i boji se da bi njemački jezik i kultura mogli da se nađu pod pritiskom. Tu bojazan dijeli čak 92 odsto pobornika Alternative za Njemačku.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Svevisnji
Gost
Svevisnji

Napunila mama DRZAVU islamistima koji glasaju za nju. Dokle?

Send this to a friend