Evropa

Evropa i kovid: Dok jedni popuštaju mjere, drugi uvode najstrože do sada

Foto: EPA

Širom Evrope već sedmicama traju protesti protiv mjera koje uvode vlade kako bi suzbile novi talas koronavirusa.

Prošle sedmice hiljade su protestovale u Beču tražeći slobodu i osuđujući epidemiološke mjere koje je uvela austrijska vlada u cilju borbe protiv koronavirusa te tražeći ostavku premijera Sebastijana Kurca. Austrija je bila među prvim evropskim zemljama koje su uvele zdravstvene propusnice.

Trenutno je potrebno u hotelima, restoranima, sportskim dvoranama, muzejima, kod frizera ili na ulazu na sportske ili kulturne priredbe predočiti negativan test, potvrdu o antitijelima ili dokaz o vakcinaciji.

I na ulice francuskih gradova su izašli demonstranti, devetu sedmicu zaredom. Oni osuđuju zdravstvene propusnice, a na snagu je juče stupila odluka da je vakcinacija za zdravstvene radnike obavezna. U samo jednom danu suspendovano je oko 3000 radnika koji nisu vakcinisani, ali suspenzija je privremena.

U Holandiji su demonstrirali protiv ograničenja noćnog života. Protesti su održani u 10 gradova, među kojima u Amsterdamu, Hagu, Groningenu i Mastrihtu.

Italija uvela jedne od najstrožih mjera u svijetu

Juče je u Ljubljani održan protest više hiljada ljudi koji su tražili promjene mjera protiv korone i tražili prijevremene izbore. Slovenija je juče uvela covid-potvrde za sve živo – rad, kupovinu, vožnju javnim prevozom i niz drugih uobičajenih aktivnosti poput točenja goriva na benzinskim pumpama.

Ialijanska vlada usvojila je danas jedne od najstrožih covid-mjera u svijetu, obavezavši sve radnike javnog i privatnog sektora da imaju potvrdu o vakcinaciji, negativni test na koronavirus ili potvrdu da su se nedavno oporavili od infekcije. Odluka je donesena na sjednici vlade i treba stupiti na snagu 15. oktobra.

Iako su neke zemlje EU naredile zdravstvenim radnicima da se moraju vakcinisati, nijedna dosad prije Italije nije odredila da je covid-certifikat obavezan za svezaposlene.

Dok traju protesti, niz zemalja se otvara

Više od 18 mjeseci nakon početka pandemije koronavirusa brojne su zemlje odlučile kako je vrijeme za otvaranje i usvajanje strategije “života s covidom”. Neki imaju zavidnu stopu vakcinacije, drugi su odlučili da su troškovi stalnih ekonomskih i društvenih ograničenja veći od koristi. CNN donosi pregled nacija čije strategije treba pomno pratiti.

Danska – zemlja koja je ukinula mjere opreza

Danska vlada ukinula je 10. septembra sva preostala ograničenja vezana za koronavirus, rekavši da covid-19 više nije bolest koja predstavlja kritičnu prijetnju društvu. Danci sada mogu ući u noćne klubove i restorane bez pokazivanja covid-pasoše, koristiti javni prevoz bez maske i sastajati se u velikom broju bez ograničenja.

Do 13. septembra više od 74 odsto danske populacije bilo je potpuno vakcinisano protiv covida-19. Stopa prenosa ili R-broj trenutno je 0,7, napisao je u srijedu na Twitteru ministar zdravstva Magnus Heunicke, što znači da se epidemija nastavlja povlačiti.

Švedska uskoro ukida preostale, ionako blage mjere

Švedska 29. septembra ukida gotovo sve preostale epidemiološke mjere. Odluka o skorašnjem ukidanju ionako blagih mjera temelji se na visokoj stopi vakcinacije i niskoj stopi smrtnosti od covida-19. Do 7. septembra u Švedskoj je dvije doze  primilo 70 posto odrasle populacije, a ukupno 81,6 odsto građana starijih od 18 godina primilo je barem jednu dozu.

“Dugo smo bili prisiljeni živjeti pod ograničenjima kako bismo zaštitili živote i zdravlje građana. Zahvaljujući uspješnoj kampanji vakcinacije, daleko smo dogurali i sada je naše društvo u boljoj situaciji. Zato preduzimamo korak prema normalnoj svakodnevici, prema zajednici u kojoj neće biti nikakvih ograničenja”, rekla je ministarka Halengren, najavljujući ublažavanje mjera.

Od 29. septembra više nema nikakvih ograničenja broja učesnika na javnim okupljanjima, poput koncerata ili utakmica. Ukidaju se i ograničenja privatnih okupljanja u zatvorenom, na kojima dosad nije moglo biti više od 50 osoba. No možda najviše iznenađuje povlačenje preporuke za rad od kuće, što znači da će mnoga preduzeća, javne i državne ustanove nakon punih godinu i po pozvati zaposlene da se vrate u kancelarije.

Engleska je davno popustila mjere

Engleska je sredinom jula napravila dramatičan zaokret i ukinula gotovo sve epidemiološke mjere, osim, jasno, onih vezanih za samoizolaciju zaraženih i njihovih kontakata. Zbog ove vladine odluke očekivao se nagli rast zaraženih, ali se dogodila situacija bez presedana.

Naučnici su ostali zbunjeni naglim padom dnevnog broja zaraza koronavirusom ne samo u Engleskoj već u čitavoj Velikoj Britaniji. Posljednjih sedmica se bilježi blagi rast broja slučajeva, a broj hospitalizovanih došao je na najviši nivo u posljednjih pet mjeseci.

Kako javlja Guardian, u Velikoj Britaniji je prvom dozom vakcinisano 72,6 odsto stanovnika, dok je potpuno vakcinisano 66,2 odsto.

Britanska Nacionalna zdravstvena služba (NHS) napravila je planove za početak vakcinacije djece od 12 do 15 godina. Zdravstveni zvaničnici rekli su da djeci neće biti potreban pristanak roditelja za vakcinaciju.

 

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Lovcenska
Gost
Lovcenska

Samo vakcinacija pomaze ali ne ispod 70-80% ! Najbolje preko 80% !

Send this to a friend