Njemačka Alternativa za Nemačku (AfD) udružila je snage sa ekstremističkim partijama iz Francuske i centralne i istočne Evrope kako bi stvorila drugu ekstremno desničarsku grupu u Evropskom parlamentu, piše Gardijan.
Grupa Evropa Suverenih Nacija biće najmanja u Evropskom parlamentu, sa samo 25 poslanika iz osam zemalja, malo iznad praga za formiranje grupe.
Moglo bi se pokazati ekstremnijim od Patriota za Evropu, veće ekstremno desničarske grupe formirane u ponedjeljak koja ujedinjuje poslanike Fidesa Viktora Orbana i Nacionalni skup Marin Le Pen.
Novom grupom dominira AfD sa 14 poslanika u Evropskom parlamentu, sa članovima poljske partije Konfederacija, bugarske prokremljske stranke Preporod i Češke stranke za slobodu i direktnu demokratiju, koja je svojevremeno pozvala glasače da šetaju svinje u blizini džamija i da ne jedu ćevape.
Takođe uključuje francusku Reconkuete, stranku koju je osnovao TV stručnjak Erik Zemur, koji je osuđen za podsticanje rasne mržnje.
Prije prošlomjesečnih izbora za Evropski parlament, AfD je izbačen iz prethodne ekstremno desničarske grupe koja je uključivala Nacionalni skup, pošto ga je Le Penova ocijenila previše ekstremnim, u pokušavaju da normalizuje imidž svoje stranke.
Ona je rekla da je hitno potrebno uspostaviti sanitarni kordon, nakon što je glavni kandidat AfD-a Maksimilijan Krah rekao da pripadnici SS-a, glavne nacističke paravojne snage, „nisu svi kriminalci“.
Uprkos buri, AfD je osvojio 15 mjesta na evropskim izborima, gurnuvši vladajuću Socijaldemokratsku partiju na treće mjesto.
Ali rizikovala je da bude politički beskućnik u novom parlamentu – i da izgubi sredstva – osim ako ne bude u stanju da formira političku grupu.
Činilo se da je to rešeno u srijedu kada je predsjedavajući Evropskog parlamenta AfD-a Rene Aust objavio da je stranka uspjela da pronađe novu poslaničku grupu.
„Poslije samo nekoliko nedjelja u Evropskom parlamentu, uspjeli smo da pronađemo nove partnere. Radujemo se narednih pet godina zajedničkog rada!” napisao je na X.
Tomio Okamura, lider stranke Sloboda i direktna demokratija, koji je suosnivač grupe, postavio je svoje ciljeve na mreži X: „Borićemo se protiv Zelenog dogovora, migracije, islamizacije Evrope i želimo povratak moći iz Brisela nacionalnim evropskim državama“.
Bilo je „ključno“ da grupa uključuje AfD, dodao je Okamura, „pošto Njemačka vlada čitavom Evropskom unijom“, izražavajući poznatu evroskeptičku formu.
Evropska narodna partija desnog centra ostaje najveća snaga, sa tri saveza dalje od nje – grupama krajnje desnice i Evropskim konzervativcima i reformistima (ECR) na čelu sa italijanskim premijerkom Đorđom Meloni.
Grupacije krajnje desnice glasaće protiv imenovanja Ursule fon der Lajen za predsjednicu Evropske komisije sljedećeg četvrtka, ali ECR je podijeljen.
U okviru ECR-a, poljska stranka Pravo i pravda će glasati protiv nje, ali češka vladajuća Građanska demokratska partija podržava drugi mandat predsjednice Komisije.
Meloni je bila uzdržana od imenovanja Fon der Lajen na sastanku lidera EU, ostavljajući znak pitanja o tome kako će glasati njeni poslanici iz Italije.
Nacionalisti se međusobno ne podnose i sarađuju dok se ne stvore uslovi da se poubijaju.Kao četnici i ustaše nekada,Mandić i Đeljošaj danas.