Evropa

Gaza: Gume nedostaju vozačima, ali ne i demonstrantima

Ilustracija

Palestinci u Pojasu Gaze suočavaju se s nestašicama otkad je prije više od decenije uvedena izraelska i egipatska blokada, javlja Beta.

Nedostajalo im je gotovo sve: od čokolade, ljekova, goriva do građevinskog materijala.

Šest mjeseci od početka protesta protiv blokade, nedostaje im i nešto neuobičajeno-automobilske gume.

Gume su važne onima koji obično jednom sedmično protestuju duž granice Pojasa Gaze i Izraela.

Demonstranti pale stare gume kako bi gusti crni dim onemogućio izraelskim snajperistima da vide Palestince koji bacaju kamenice i zapaljive bombe prema izraelskim vojnicima s druge strane granične ograde.

Izrael je, odgovarajući na proteste, između ostalog, zaustavio uvoz guma u Pojas Gaze, zbog čega su cijene skočile i primorale vozače da pronalaze kreativna rješenja kako bi mogli voziti.

Taksista Kaled Hamad nema rezervnih guma u svom gepeku, a one koje koristi istrošene su i može priuštiti da zamijeni samo dvije, i to polovnima, koje nijesu čak ni standardne veličine. On ovih dana zarađuje 11 dolara dnevno, kako tvrdi.

Cijena dvije gume i do 300 dolara

Zabrana uvoza guma nije imala efekta na demonstrante, koji se oslanjaju na stare ostavljene u garažama, pored puteva i na poljima širom Pojasa. Biznismenima, je, međutim, nanesena velika šteta.

Cijena dvije gume porasla je sa 120 na 300 dolara od početka zabrane, što je velika suma za osiromašenu teritoriju.

Petnaest distributera bilježi gubitke od dva miliona dolara dosad zbog guma koje su kupovali od izraelskih kompanija i cijena skladištenja za isporučene, koje stoje u izraelskim lukama.

Protesti koje predvodi Hamas potaknuti su teškim uslovima života zbog blokade.

Nezaposlenost je premašila 50 odsto, a struje ima samo nekoliko sati dnevno. Izrael i Egipat nametnuli su blokadu nakon što je pokret Hamas preuzeo kontrolu nad Pojasom Gaze 2007, pobijedivši snage lojalne umjerenijem Fatahu.

Oni koji voze automobile koriste gume koje imaju dokle god je moguće. Neki biznismeni uspjeli su uvesti gume iz Egipta, što je donijelo privremeno olakšanje, ali ih i dalje malo ko kupuje, uglavnom samo oni čiji prihodi zavise od vozila.

Send this to a friend