Evropa

Irska danas na referendumu odlučuje o abortusu

Tri godine nakon što su legalizovali istopolne brakove, Irci danas izlaze na istorijski referendum o ublažavanju zakona o pobačaju, što bi mogao da bude novi korak u liberalizaciji zemlje sa snažnom katoličkom tradicijom.

Organizacija referenduma predizborno je obećanje premijera Lea Varadkara koji je došao na vlast u junu 2017. godine.

Irski građani će se zapravo izjašnjavati o osmom amandmanu irskog ustava, uvedenom 1983. godine, kojim je pobačaj bio potpuno zabranjen sve dok 2013. nije uveden izuzetak za majke kojima je u trudnoći život ugrožen.

Nezavisno od toga, irski zakon o pobačaju najstrožiji je u Evropi i ne poznaje izuzetke čak ni u slučajevima incesta, silovanja ili malformacije ploda.

Svake godine hiljade Irkinja koje žele da abortiraju, odlazi u inostranstvo, uglavnom u Veliku Britaniju, kako bi to učinile.

Odbacivanje osmog amandmana omogućilo bi prekid trudnoće bez restrikcija tokom prvih 12 nedelja trudnoće.

Dvije odvojene ankete objavljene u nedelju, Sandej Bizniis Posta i Sandej Tajmsa, pokazuju da će vjerovatno, ali tijesno (od 55 do 57 posto) pobijediti opcija za liberalizaciju pobačaja.

Takav ishod mogu promijeniti neodlučni birači kojih ima od 14 do 17 odsto.

Pobornici prava na izbor u dominantno katoličkoj Irskoj tvrde da je osmi amandman sprječavao ljekare da vrše abortuse čak i u slučajevima kad je život majki bio ugrožen.

Irska vlada kampanju “za” pokrenula je nakon što je Odbor za ljudska prava Ujedinjenih nacija više puta pozvao Dablin da uskladi svoje zakone s međunarodnim standardima ljudskih prava.

Protivnici pobačaja, pak, tvrde da bi glas “za” ukinuo svaku zaštitu nerođenoj djeci i doveo do uvođenja preblagih zakona o prekidu trudnoće na zahtjev.

Irski nadbiskup Eamon Martin pozvao je birače da glasaju “protiv”.

Naglasio je kako “oduzimanje nevinog ljudskog života nikad ne može biti pitanje ličnog izbora”.

Po podacima iz 2015, skoro 3,5 hiljade Irkinja bilo je te godine na pobačaju u Britaniji.

Otkako je osmi amandman izglasan na referendumu 1983, zabilježen je niz skandala povezan s tretmanom trudnica. Najzloglasniji se dogodio prije pet godina kada je Savita Halapanavar preminula od sepse u 17. nedelji trudnoće tokom spontanog pobačaja, pošto su prethodno odbili da joj izvrše medicinski na osnovu toga što su se čuli otkucaji srca bebe. To je pokrenulo proteste širom zemlje, a njeni roditelji danas aktivno učestvuju u kampanji “za”.

 

 

Sociološkinja Etel Krauli vjeruje da će na kraju dana pobijediti opcija za liberalizaciju pobačaja.

Send this to a friend