Evropa

Neće biti lako spasiti Evropu

FOTO: The Conversation

Budućnost Evrope je nesigurna, piše CNN-ov novinar i analitičar Čarls Rajli u analizi stanja na kontinentu.

Cijela regija je proteklih mjeseci doživjela nekoliko zastoja. Britanija hrli u smjeru izlaska iz Evropske unije, a u Italiji su glasači odbacili ključne reforme koje je predložio bivši premijer Mateo Renci. Izbori dolaze u Holandija, Francuskoj, Njemačkoj i možda – Italiji. Postoji mogućnost da će Rusija pokušati utiče na sve navedene izbore”, piše Rajli.

Populizam je, kako dalje navodi, u porastu. Marin Le Pen ima oko 25 odsto podrške u Francuskoj. Nakon izbora u Holandiji, anti-EU Stranka za slobodu mogla bi imati većinu. Porast podrške nacionalističkim strankama ljevice i desnice prijeti da unazadi gotovo 70 godina integracije u Evropi. Grčka je pred kolapsom, a sumnje u budućnost eura svakim su danom sve jače.

Džorž Soroš je na nedavnom ekonomskom forumu u Davosu izjavio kako bi proces dezintegracije bilo veoma teško zaustaviti  i da eurozona možda neće preživjeti takve turbulencije. Ali što bi trebalo promijeniti? Oko toga postoji malo konsenzusa“, piše CNN.

Vrijeme za pragmatiku

Martin Schulz, njemački socijaldemokrata i bivši šef Evropskog parlamenta, izjavio je kako bi blok trebao da spriječiti novi rat na kontinentu.

Treba nam još bliža i tjesnija unija građana“, izjavio je.  S njim se ne slaže Holandski premijer Mark Rute, koji smatra da je koncept takve unije “mrtav”.

Moramo imati pragmatični pristup, i prestati s uzvišenim govorancijama“, smatra Rute.

On  smatra da je Holandija sprovela reforme i  proziva Francusku i Italiju da učine isto. Još su uvijek velike podjele između bogatog sjevera Europe i siromašnog Juga, gdje su javne finansije pod pritiskom, a nezaposlenost mladih još uvijek veliki problem.

Ove godine bi se mogao dogoditi napredak, ali mnogi će evropske vođe biti previše zaokupljene  izborima u svojim državama”.

Nerealno je očekivati radikalnu promjenu

“Ngair Vuds, dekan  “Blavatnik School of Governmenta na Oxfordu” smatra da je nerealno očekivati radikalnu promjenu, posebno kad zemlje poput Poljske i Mađarske već krše EU norme.

Gotovo je nemoguće nastaviti s dubljom fiskalnom integracijom“, smatra Vuds. Dodaje da će jezgra EU-a nastaviti s integracijom, ali da će sve više zemalja krenuti svojim putem.

Izlazak Britanije iz EU-a takođe će skrenuti pažnju s reformi. Doći će do pritisaka da se ubrzaju ti pregovori, ali EU je poznata po sporosti.

U Davosu je postignut konsenzus: Evropa treba da se promijeni, i to brzo. Frans Timermans, potpredsjednik Evropske Komisije je to najbolje sažeo: ‘Ili ćemo se pripremiti za budućnost, ili ćemo postati suvišni i zastarjeli’, poručio je.

Zaista, poziv na promjenu nikad nije bio toliko glasan“, zaključuje Rajli.

Send this to a friend