Evropa

Objavljena lista osumnjičenih samoubica Islamske države

Interpol je objavio listu 173 osumnjičena pripadnika terorističke grupe, takozvane Islamske države, za koje se vjeruje da su obučeni da sprovedu samoubilačke napade u Evropi, kao osvetu za vojni poraz grupe na Bliskom Istoku, piše Gardijan.

Interpolova lista potiče od obavještajnih podataka američkih bezbjednosnih agencija, prikupljenih tokom napada na teritorije Islamske države u Siriji i Iraku.

Evropske protivterorističke mreže su zabrinute da će doći do porasta samoubilačkih napada u Evropi, dok se ruši samoproklamovani “kalifat” Islamske države.

Ne postoje dokazi da je bilo ko od osoba na listi za sada ušao u Evropu, ali cilj liste ja da se vidi da li evropski obaveštajni izvori imaju bilo kakve detalje o pojedincima koji su se našli na listi.

Na listi su pojedinci, odnosno “borci”, opisani kao “možda obučeni da naprave i postave improvizovane eksplozivne naprave kako bi načinili ozbiljan broj smrti ili povreda”.

Vjeruje se da mogu da putuju međunarodno, kako bi učestvovali u terorističkim aktivnostima.

Podatke su prvobitno prikupile obaveštajne agencije SAD, “kroz provjerene kanale”. Podaci su potom predati Federalnom istražnom birou (FBI), koji su te podatke poslali Interpolu, kako bi bili podijeljeni širom svijeta, piše Gardijan.

U fusnoti na listi, opisuje se da su pojedinci identifikovani na osnovu materijala pronađenih u skrovištima Islamske države.

“Moguće je da su subjekti izrazili želju da počine samoubilački napad ili čin mučeništva da podrže islam”, navodi se u fusnoti.

Među ostalim podacima, nalaze se imena pojedinaca, kada ih je regrutovala Islamska država, poslednja poznata adresa, uključujući i adresu džamije gdje su se možda molili dok su bili u borbi, ime majke i fotografija.

Za svakog borca Islamske države, stvorena je svojevrsna lična karta, kako bi svaka zemlja članica Interpola mogla da integriše svoju bazu podataka sa Interpolovom.

Interpol je takođe zatražio od svojih nacionalnih partnera sve informacije koje posjeduju o imenima sa liste i svake pozadinske ili lične podatke, kao što su prelazi granica, prethodni kriminalni prekršaji, biometrijski podaci, broj pasoša ili aktivnosti na društvenim mrežama i kuda su putovali.

Sve informacije biće dostupne na Interpolovoj automatskoj pretrazi, kako bi imena postavljena na veći nivo prismotre ukoliko je to potrebno.

Obaveštajni krug SAD je siguran u vjernost podataka i izvora koji su doprinijeli stvaranju liste, piše Gardijan.

Tags
Send this to a friend