Evropa

Notrdam u Parizu nije jedina: Ove evropske katedrale su gorjele i digle se iz pepela

Požar koji je prošle nedjelje zahvatio Notr Dam potresao je Parižane i turiste koji su satima gledali kako gori jedan od simbola Francuske. Istorija ipak pokazuje da ono što je izgorjelo, ili je bilo uništeno u ratu, može da se podigne iz pepela.

Desetine evropskih katedrala je kroz istoriju gorjelo – dok su neke bila samo oštećene, druge su bile uništene do temelja. Na istim mjestima građene su crkve koje su danas turističke atrakcije. Ovo su samo neke od katedrala koje istorija nije štedjela.

Na Ladgejt Hilu, najvišoj tački Londona, od 604. godine nalazi se katedrala. Međutim, Katedrala Svetog Pavla koja se danas tamo nalazi izgrađena je u 17. vijeku i četvrta je katedrala koja je sagrađena na ovom mjestu.

Katedrala Svetog Pavla

Od 1135. godine do Velikog požara 1666. godine koji je razorio London tu se nalazila istoimena katedrala.

Današnja katedrala je visoka 365 stopa – po jedna stopa za svaki dan godine.

U Ujedinjenom Kraljevstvu požari nisu štedjeli ni crkve u Njukaslu, Šefildu, Kanterberiju i Koventriju.

Kroz burnu istoriju prošla je i Katedrala Svetog Martina u holandskom Utrehtu. Franjevci su je podigli oko 630. godine, ali su je Normani uništili u devetom vijeku.

Katedrala Sveti Martin

Iznova i iznova je bila podizana zbog brojnih požara, da bi konačno kao romaneskna crkva bila osveštana 1023. godine.

Veliku štetu njoj, kao i ostatku Utrehta, nanio je požar koji je izbio 1253. godine. Sve do 16. vijeka rađena je rekonstrukcija u gotičkom stilu.

Za današnji izgled Katedrale Svetog Martina odgovorna je snažna oluja 1674. godine usljed koje se urušio centralni brod crkve, koji nikada nije obnovljen.

Najbolnija je istorija francuskih katedrala. Požari su zahvatili crkve u Ruanu, Strazburu Nantu, Mecu, Dižonu i Amjenu. Nije bio pošteđen ni Notr-Dam u Remsu.

U ovoj čuvenoj katedrali istočno od Pariza krunisano je 25 francuskih kraljeva. Na njenom mjestu je i ranije postojala crkva koja je izgorela u požaru 1210. godine.

Oko osamdeset godina, od 1211. godine trajali su glavni radovi na ovoj katedrali koja zauzima površinu od 6.650 metara kvadratnih. Požar je zahvatio u 15. vijeku, kada je uništen centralni toranj.

Katedrala Notr Dam u Remsu

U Prvom svjetskom ratu granatirala je njemačka vojska, zbog čega je izbio požar u sjevernoj kuli. Kompletno je restaurirana u periodu od 1918. do 1937. godine.

Ova bogomolja je jedan od prvih spomenika registrovanih u Uneskovom spisku svjetske baštine.

Tokom izgradnje gotičke Bazilike Santa Marija del Mar u Barseloni 1379. izbio je požar u kojem je veliki dio radova uništen. Ipak, gradnja je nastavljena i ona je osveštana u 14. vijeku. Kada je 1428. godine Kataloniju pogodio zemljotres, velika šteta nanijeta je i ovoj bazilici, ali to nije bilo ništa u poređenju sa onim što je tek čekalo.

Bazilika u Barseloni

Tokom Španskog građanskog rata 1936. godine ova bazilika je gorjela 11 dana. Uništeni su barokni oltar, ikone i dokumenta velikog istorijskog značaja. Međutim, očuvani su zidovi, stubovi i neki od vitraža.

Berlin, Drezden, Libek, Keln – neki su od njemačkih gradova u kojima je požar zahvatio istoimene katedrale.

Gradnja velelepne Kelnske katedrale počela je 1248. godine i trajala je više od šest vjekova. Jedna je od najvećih i najviših svjetskih katedrala, sa tornjevima visokim 157 metara.

Katedrala u Kelnu

Keln je sravnjen u savezničkom bombardovanju u Drugom svjetskom ratu, ali je katedrala uspjela da se održi, iako sa velikim oštećenjima. Bila je pogođena sa više od 80 bombi, srušeni su svodovi glavnog broda i sjeverni djelovi bočnih brodova.

Kelnska katedrala je, inače, najposjećenija njemačka atrakcija.

Send this to a friend