Evropa

Poruka za ministra Avakova: G7 upozorava na nasilne ekstremiste u Ukrajini

Foto: Unian

S približavanjem ukrajinskih predsjedničkih izbora, vodeće svjetske industrijske države uputile su snažnu poruku prvom ukrajinskom policajcu nakon nedavnog ekstremnodesničarskog nasilja u Kijevu i drugim gradovima, piše redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku.

Ambasadori G7 tražili su od ministra unutrašnjih poslova Arsena Avakova da djeluje protiv nasilnih političkih ekstremističkih grupa koje bi mogle zaprijetiti ometanjem predstojećeg glasanja i uzurpirati ulogu ukrajinske Nacionalne policije, kao i da razmotri da ubuduće budu stavljene van zakona.

To su dva nezgodna zahtjeva s obzirom na Avakovljeve lične veze s istim tim grupama i odobrenjem vlasti jednoj od njih da nadzire izbore.

Ambasadori su, međutim, bili obazriviji kada je riječ o upadljivom prljavom političarenju među 39 predsjednička kandidata, pošto su navodno odbili prijedlog SAD da se ta stvar iznese pismeno, uslijed nepostojanja konsenzusa kako to uraditi a da se ne da municija određenim kandidatima.

Jalov poziv se pojavio pošto je RSE dobio kopije dva pisma koje je pripremila Grupa ambasadora G7 za podršku Ukrajini – jedno poslato privatno i drugo pripremljeno ali ublaženo prije nego što je objavljeno.

Ambasadorska grupa se sastoji od izaslanika Kanade, Francuske, Njemačke, Italije, Japana, Velike Britanije i Sjedinjenih Američkih Država.

U pismu namijenjenom Avakovu 15. marta, francuska ambasadorka Izabel Dimon napisala je u ime drugih ambasadora da je “grupa G7 zabrinuta ekstremnim političkim pokretima u Ukrajini, čije nasilne akcije su same po sebi zabrinjavajuće”.

“Oni zastrašuju ukrajinske građane, pokušavaju da uzurpiraju ulogu Nacionalne policije u čuvanju izbora i štete ukrajinskoj nacionalnoj i internacionalnoj reputaciji “, navela je Dimon, s blago prikrivenom referencom na Nacionalni korpus i Nacionalnu miliciju, ekstremnodesničarska politička i vigilantska krila Azovske grupe.

Pismo, na engleskom i ukrajinskom, dostavljeno je u Avakovljevo ministarstvo istog dana, naveo je jedan zapadni diplomata. Portparol Ministarstva unutrašnjih poslova Artem Ševčenko potvrdio je za RSE da je Avakov primio pismo.

Poslije korespodencije usledila je posjeta ambasadorke SAD Mari Jovanovič koja se 22. marta lično sastala s Avakovim da razmotri “važnu ulogu i odgovornost njegovog ministarstva u suočavanju sa prijetnjama i sprečavanju nasilnih činova ekstremističkih grupa”, navedeno je u tvitu ambasade SAD.

Nacionalni korpus i Nacionalna milicija su proizvodi Azovskog bataljona, dobrovoljačkog vojnog puka ustanovljenog na početku sukoba 2014. godine sa separatistima na istoku Ukrajine koje podržava Rusija. Bataljon su međunarodne organizacije za ljudska prava optužile za “ratne zločine” na bojnom polju i od tada je stavljen pod kontrolu Nacionalne garde koju nadzire Avakov.

Foto: RSE

Pripadnici Nacionalnog korpusa i Nacionalne milicije su okrivljeni za višestruke nasilne napade na manjine prošle godine u Ukrajini, posebno Rome i LGBT osobe. Stejt department SAD opisao je te ekstremnodesničarske entitete kao “nacionalističke grupe koje promovišu mržnju” u svom izvještaju o ljudskim pravima u Ukrajini za 2018. godinu  koji je objavljen 13. marta.

Dok ankete sugerišu da imaju veoma malo političke podrške, Nacionalni korpus i Nacionalna milicija su narasli po veličini i uticaju. Prema nekim posmatračima, oni su navodni nekažnjeno izvodili napade zahvaljujući svojoj bliskoj vezi s Avakovim.

Avakov je ove nedjelje priznao vezu s liderstvom grupa, ali je rekao da ne podržava njihovu ideologiju i njihove aktivnosti.

Avakov, za kojeg je rečeno da je u Ukrajini drugi po uticaju u vlasti iza svog dugogodišnjeg saveznika predsjednika Petra Porošenka, preživio je nekoliko promjena u vladi. Od 2014. godine on i Porošenko su koegzistirali zahvaljujući nelagodnoj alijansi koja se sada izgleda raspada.

Nacionalni korpus i Nacionalna milicija su se 9. marta sukobili s policijom ispred predsjedničke administracije u Kijevu i kasnije u Čerkasiju, gde je Porošenko vodio kampanju. Tada je ranjeno najmanje 15 policajaca.

Neki ukrajinski komentatori su optužili Avakova da koristi svoju kontrolu nad policijom i ekstremistima da posije sjeme razdora uoči glasanja, što bi moglo prikazati Porošenka kao slabog po pitanju bezbjednosti. Njegovo ministarstvo je negiralo te optužbe.

Prema jednom zapadnom diplomati, ambasadori G7 na sastanku 20. marta odlučili su da značajno podese i ublaže ton nacrta pomenutog pisma, koji su neki smatrali “patronizujućim” i “početnom lekcijom demokratije”, uslijed zabrinutosti da bi neki kandidati birali šta im odgovora da optuže druge za prekršaje u kampanji.

Takva pisma se često znatno mijenjaju i rijetko se usaglase u originalnom obliku, rekle su zapadne diplomate RSE-u.

Ambasada SAD je odbila da komentariše pismo.

Ipak, neki ukrajinski posmatrači su rekli su da bi na oštar jezik nacrta pisma kandidatima trebalo obratiti pažnju uoči predstojećeg glasanja, koje dolazi sa željom Kijeva da održi diplomatsku i finansijsku podršku Zapada dok sukob na istoku Ukrajine ulazi u šestu godinu.

Send this to a friend