Evropa

Smjena obavještajnog šefa odraz novih njemačkih podjela

Hans Džordž Masen

Šef njemačke domaće obavještajne agencije Hans Džordž Masen (Hans-Georg Maassen) smijenjen je nakon optužbi za iskazivanje simpatija prema ekstremno desničarskoj partiji Alternativa za Nemačku (AfD), a svjetski mediji smatraju da je njegova smjena svojevrsni test za krhku koaliciju njemačke kancelarke Angele Merkel, ali i odraz pjodela sa kojima se suočava Njemačka.

Smjena Masena podjela koalicije?

CNN kaže da je vijest objavljena nakon kriznih razgovora o budućnosti Masena na čelu Kancelarije za zaštitu ustava između kancelarke Angele Merkel, ministra unutrašnjih poslova Horsta Zihofera (Horst Seehofer) i predsjednice socijaldemokrata Andree Nales (Andrea Nahles).

“Masen će napustiti obavještajnu agenciju, ali će preuzeti novi posao u Ministarstvu unutrašnjih poslova pod Zihoferom, što je rješenje koje bi trebalo da ublaži poziv Nalesove koja je tražila da Masen napusti službu i Zihofera, čvrstog branioca šefa špijuna i kritičara imigracione politike Angele Merkel,” objašnjava CNN i podsjeća:

“Glavna optužbna protiv Masena odnosi se na njegove komentare o viralnom videu koji pokazuje da demonstranti progone migrante tokom nasilnih desničarskih demonstracija u istočnom gradu Kemnicu. U intervjuu za tabloidne novine Bild prije gotovo dvije nedjelje, Masen je tvrdio kako je video zapis mogao da bude lažiran i da sumnja u izvještaje da su demonstranti “lovili” migrante.”

Junak krajnjih desničara

Na forumima i skupovima krajnjih desničara Masen je slavljen kao junak i branilac “istine”, piše Njujork Tajms (The New York Times) i navodi da je ova situacija postala najnoviji i važan test za sve slabiju kancelarku koja je sve manje spremna za borbu i čija krhka vlada zavisi od podrške kako lijeve strane, tako i sve odvažnijeg desnog krila njene koalicije.

“Špijuni su plaćeni da budu nevidljivi-kako bi ostali neprimijećeni pred očima javnosti i bili iznad uplitanja u politiku. Šef njemačke špijunske službe nije učinio ništa od toga. Provokativan Mesenov stav donio mu je viši status kod krajnje desnice i doveo u pitanje njegovu političku neutralnost. Takođe je oživio dugotrajnu zabrinutost zbog tradicije nemara unutar njemačkih bezbjednosnih službi kada je u pitanju ekstremizam krajnje desnice.”

NYT podsjeća da je njegov prethodnik otpušten prije šest godina, nakon što je postalo jasno da je njegova agencija uništila dokumente koji se odnose na niz terorističkih napada krajnje desnice na imigrante.

“Masen je imenovan da obavještajnoj agenciji, Kancelariji za zaštitu ustava, osigura novi početak. Njena osnivačka misija, kada je osnovana poslije Drugog svjetskog rata, bila je zaštita od uspona političkih snaga-prije svega neke nove nacističke stranke-koja bi mogla ponovo da ugrozi njemačku demokratiju. To je dovelo u pitanje Masenove političke simpatije i njegove sposobnosti da prati neo-nacističke grupe i njihove moguće veze s političarima krajnje desnice koje sve više zabrinjavaju mnoge zakonodavce i analitičare.”

Istočno-zapadna podjela

“Nakon što smo 70 godina živeli u miru, okrenuli smo se jedni protiv drugih-i to se najviše primijeti tamo gdje je AfD-a u porastu,” ocijenila je u tekstu za Gardijan (The Guardian) njemačka novinarka Žaklin Bojsen (Jacqueline Boysen).

“Teško je dovoljno naglasiti šok koji je osjetila demokratska i liberalna Njemačka, svjedočeći rasističkim neredima u Kemnicu krajem avgusta. Zemlja je uhvaćena potpuno nespremna. Naš osećaj civilizacije sada je pod prijetnjom mržnje i prezira. Posljednjih godina već smo se susreli s uličnim nasiljem u kojem su učestvovali ratoborni desničarski ekstremisti. Imali su svoje simpatizere-ali njih nije bilo mnogo u njemačkom društvu.”

U tekstu se navodi da je njemačka stranka AfD učinila malo kako bi se distancirala od tih događaja.

“U novom političkom trenutku njemačka podjela na istok-zapad ponovo je na vidjelu. Dok AfD ima pobornike na zapadu, ima ih i znatno više na istoku. Danas tiha, liberalno-demokratska većina Njemaca zapravo ne zna kako da reaguje na one koji su ozlojeđeni strahom, mržnjom ili prezirom. Ankete pokazuju da Njemci uživaju u visokom nivou zadovoljstva u svom životu. Ipak raspoloženje u zemlji je tmurno. Kao da smo zanemarili činjenicu da smo 70 godina imali koristi od vjerovatno najboljeg ustava na svijetu. Živimo u miru, a ipak se okrećemo jedni protiv drugih,” piše Bojsen, i na kraju ističe:

“Možda ćemo se osvrnuti na ovu trenutnu fazu kao težak dio našeg kolektivnog političkog maratona. Trebamo istrajnost, kao i sredstva za borbu protiv iscrpljenosti i histerije. Baš kao i tim sportistima (učesnicima berlinskog maratona) na dan izbora 2017. godine, trebaće nam izdržljivost da dođemo do cilja. U politici koja može preživjeti jedino kroz odlučnost uglednih demokrata, obrazovanje i izgradnju povjerenja. To bi bio najbolji dokaz da je Njemačka naučila nešto iz svoje istorije.”

Send this to a friend