Evropa

Šta Putinovo obraćanje govori o njegovom ukrajinskom narativu

Vladimir Putin, Foto: EPA-EFE/MAKSIM BLINOV

Obraćanje ruskog predsjednika Vladimira Putina radnicima u fabrici u Sankt Petersburgu dio je pokušaja da se poveže ruska invazija na Ukrajinu sa sovjetskom borbom protiv nacističke Njemačke tokom Drugog svjetskog rata, piše Njuzvik dodajući da ovo pokazuje da ruski predsjednik nije siguran u svoju sposobnost da oblikuje ruski narativ o ratu suočen sa rastućim unutrašnjim kritikama.

Nacističke snage su tokom opsade Lenjingrada (današnji Sankt Peterburg) od skoro 900 dana od septembra 1941. izazvale masovnu glad u gradu i broj poginulih koji se procjenjuje na 1,5 miliona ljudi.

Obraćanje ruskog lidera ponovilo je „standardnu i dugogodišnju retoriku Kremlja“, lažno tvrdeći da Moskva štiti stanovnike istočnog ukrajinskog regiona Donbasa od „neonacista koji su, preuzeli kontrolu nad ukrajinskom vladom 2014. godine“.

Rekavši da je Sovjetski Savez pobijedio „genocid Lenjingrada“ nacističke Njemačke, Putin je povukao paralele između blokade 1940-ih i borbe Rusije protiv, kako je on nazvao, „ukrajinskih neonacista“ u Donbasu, stoji i u izvještaju Instituta za studije rata.

Ali, što je najvažnije, Putinov govor ukazuje da on „i dalje nije siguran u svoju sposobnost da značajno oblikuje ruski informacioni prostor“, tvrdi ISV. „Putin je vjerovatno ponovio standardnu retoriku Kremlja jer je dobro odjeknula u ruskoj ultranacionalističkoj proratnoj zajednici, čiji su elementi sve kritičniji prema njegovom vođenju rata“, nastavlja se.

Sastavljajući govor koji je „bio simbolično značajan za rusku domaću publiku“, sugeriše ISV, Putin se nada da će postepeno oblikovati ruski propagandni narativ „kako bi obnovio podršku invaziji i održavanju dugotrajnog rata“.

Ovi istorijski narativi, naime diskreditovane ideje „ukrajinskih neonacista“ i genocida počinjenih nad Rusima, Putinova su taktika da pokuša da povrati kontrolu nad izvještavanjem ruskih medija o ratu.

ISV se poziva na ruske vojne blogere, od kojih su neki otvoreno kritikovali rusko vođenje rata u Ukrajini. Bivši ruski komandant Igor Ivanovič Strelkov, takođe poznat kao Igor Girkin, nedavno je upozorio na „građanski rat“ u Rusiji koji bi mogao da rezultira „milionskim žrtvama“ dok zemlja nastavlja da se bori u Ukrajini.

Rusko ministarstvo odbrane je 11. januara najavilo rekonstrukciju svoje komandne strukture, a ISV je ranije tvrdio da je taj potez djelimično osmišljen kako bi se smanjio uticaj šefa plaćeničke paravojne grupe Vagner Jevgenija Prigožina.

Dakle, Putinov najnoviji govor vjerovatno predstavlja dio „većeg i relativno novog informativnog napora“ da se invazija Ukrajine umota u „velikoruski nacionalni mit o Velikom otadžbinskom ratu“ (Drugi svjetski rat), u pokušaju da se ojača domaća podrška „dugotrajnom ratu i sve većoj mobilizaciji“, upozorio je ISV.

Tokom obraćanja zaposlenima u fabrici za proizvodnju sistema PVO, Putin je trijumf Rusije u Ukrajini nazvao „neizbježnim“, dodajući da je „pobjeda zagarantovana, u to ne sumnjam“.

„Sve što radimo danas, uključujući specijalnu vojnu operaciju, pokušaj je da se zaustavi ovaj rat“, rekao je on ranije na audijenciji sa veteranima u drugom po veličini gradu u Rusiji.

„Ovo je suština naše operacije: da zaštitimo naše ljude koji žive tamo, na ovim teritorijama“, dodao je on.

Takođe govoreći u srijedu, ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov je udvostručio neonacističku retoriku tokom medijske konferencije o rezultatima ruske diplomatije za prethodnu godinu.

„Rad je u punom jeku na uspostavljanju nacističke policijske države u Ukrajini. U stvari, ovaj proces je praktično završen i urađen je uz blagoslov Zapada“, rekao je on novinarima, prenosi državna agencijaTass.

Send this to a friend