Evropa

Vještačenje pokazalo: Valensa bio špijun

Valensa

Poljski Institut pamćenja naroda objavio je danas nakon višemjesečne istrage i obimnih vještačenja da je legendarni vođa otpora Poljaka komunističkom režimu I bivši predsejdnik te zemlje, Leh Valensa 1970-tih godina kao mladi radnik bio tajni agent Bolek, saradnik totalitarne tajne policije i da je njegov potpis na priznanicama da je primio novac za cinkarenje, pravi.

“Ne namjeravamo da eliminišemo Leha Valensu iz istorije. Mijenja se ocjena Valense. Danas možemo da kažemo da nema nikakve sumnje da je sarađivao sa Službom bezbjednosti (SB). To je definitivno zaključeno”, rekao je danas na  konferenciji za novinare u Varšavi predsjednik IPN-a Jaroslav Šarek.

Kao novo pitanje koje vještačenje otvara naveo je to koliko su Valensom kao šefom države zbog mrlje na biografiji mogli da upravljaju i manipulišu bivši komunisti i nakon pada režima.

“Možemo da postavimo novo pitanje: koliko je ta saradnja iz 1970-tih godina uticala na njegove dalje odluke kasnije u prvih 16 mjeseci sindikata Solidarnost 1980-tih a takođe poslije 1989. godine. To pitanje ostaje otvoreno”, kazao je Šarek.

Istoričari i vještaci grafolozi obavili su analizu dosijea donedavno misterioznog agenta Boleka o kome se već dugo šuškalo da to može biti Valensa, dobitnik Nobelove nagrade za mir a poslije pada komunista 1989. godine prvi slobodno izabrani predsjednik Poljske.

Dosije je otkriven 16. februara 2016. prilikom pretresa kuće pokojnog  komunističkog ministra unutrašnjih poslova i šefa policije generala Česlava Kiščaka zajedno sa drugim dokumentima koje je na prodaju Institutu ponudila generalova udovica a tužilaštvo jednostavno zaplijenilo.

Od aprila, kada je IPN omogućio uvid Valensi u cijeli dosije, istoričari i vještaci vodili su istragu da li je dosije namjerno falsifikovan, kao i Valensin potpis, kako tvrdi Valensa, a danas je Andžej Pozorski iz IPN rekao da tragova falsikovanja nema.

“Vještačenje i analiza imaju 235 strana. Zaključci su jasni i ne ostavljaju mjesta  sumnji. Obavezu saradnje potpisao je svojeručno Valensa, kao i 17 priznanica od 1971. do 1974. godine da je primio novac”, kazao je Pozorski.

Valensa od početka kao i danas tvrdi da su sve podmetnuti falsifikati.

“Patuljci ne sude pobjednicima. Igraju na sve, čak i preko leša generala. Niste u stanju lažima i klevetama i falsifikatima da izmijenite istinite činjenice.Uništeno je oko 90 tomova mojeg istinitog lika, a umjesto toga je ostavljena provokacija na nekoliko strana”, poručio je Valensa kada je nađen dosije vladajućim konzervativcima Jaroslava Kačinjskog.

I ljudi koji podržavaju Valensu u sadašnjem sukobu sa IPN-om i Kačinjskim, njegovi saborci iz radnickih štrajkova i Solidarnosti, vjeruju da se kao mladi radnik na neki način upetljao u kakvu takvu saradnju sa totalitarnom tajnom policijom.

Oni, međutim, ističu da je od 1976. godine odbijao bilo kakvu saradnju i kompromise i da u presudnim godinama od 1980. do pada komunista 1989. godine nije imao sa DB-om nikakve veze niti podlegao njenim instrukcijama i pritisku.

Send this to a friend