Region

Izetbegović: Žao mi je što se prepirem s Dodikom, ali ćutanje bi bilo opasno

Izetbegović

Bošnjački član Predsjedništva Bosne i Hercegovine i lider Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović u intervjuu za Dnevni list kaže da razlozi koji vode sukobima među liderima u BiH su istrajavanje na postizanju “ratnih ciljeva”.

To se, kako tvrdi, odnosi na stranu koju predvodi predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

“Žao mi je što sam ponekad i ja prinuđen da učestvujem u tim prepirkama koje nas ne vode nigdje, ali bi moje ćutanje ohrabrilo i intenziviralo kampanju drugih strana. A to bi bilo opasno za sve nas. Riječima se isprobava gdje su granice, ima li prostora za sljedeću fazu – za prelazak sa riječi na djela koja vode raznovrsnim podjelama BiH. I zato će se otpor koji pruža SDA nastaviti sve dok traju težnje za bilo kakvim podjelama bosanskohercegovačke države, njenih institucija, teritorije i društva”, naveo je Izetbegović.

Prema njegovim riječima, BiH ide ka članstvu u Evropskoj uniji i NATO-u, ali presporo.

“Teško da i može brže kada se uzme u obzir kompleksnost sistema donošenja odluka, broj aktera koji u njima učestvuje, teret novije istorije i emocija koje se iz nje generišu, naš mentalitet i sebičnost mnogih političara”, tvrdi on.

Izetbegović smatra da su rješenja za bolji život svih naroda u BiH jednostavna, te da je “potrebno samo više odgovornosti i dosljednosti, a manje sebičnosti i tvrdoglavosti”.

“Ne treba insistirati ni na čemu što nije zajednički interes svih naroda i građana BiH i o čemu nema i ne može biti dogovora. Zato treba intenzivno raditi na bitnim procesima o kojima je postignut dogovor. Potrebno je ubrzati integracije u EU i aktivaciju Akcijskog plana za članstvo u NATO, ubrzati realizaciju reformske agende i intenzivirati izgradnju infrastrukture i držati se dogovora. Za ova četiri najbitnija prioriteta imamo konsenzus i usvojene planove i strategije, ali stalno dolazi do novih premišljanja, odustajanja i taktiziranja”, naveo je Izetbegović.

Posebno je, kaže, važno riješiti problem u odnosima Bošnjaka i Hrvata u BiH.

“Hrvati se žale da im drugi biraju predstavnike, Bošnjaci uporno traže jednakost u Mostaru, Stocu, Livnu i Kiseljaku. Neprihvatljivo je da su u Srednjebosanskoj županiji, gdje skoro dvotrećinsku većinu čine Bošnjaci, njihova djeca prisiljena da se obrazuju po školskom programu države Hrvatske, da dobijaju diplome sa šahovnicom”, zaključio je Izetbegović.

Send this to a friend