Planeta

Kina je načinila potez kojim postaje supersila

U prisustvu njemačke kancelarke Angele Merkel i predsjednika Kine Si Đinpinga u srijedu je u Berlinu potpisan jedan od najvećih ugovora u istoriji evropskog vazduhoplovnog koncerna Erbas. Kineska državna korporacija za uvoz i izvoz aviona i avionskih komponenata CAS naručila je 140 aviona u ukupnoj vrijednosti od preko 20 milijardi eura.

Riječ je 100 aviona iz porodice A320 kratkog i srednjeg doleta, kao i 40 aviona tipa A350 XWB dugog doleta. Oni će biti isporučeni kineskim avio-kompanijama “u narednih pet-šest godina”, saopštio je Enders novinarima u Berlinu.

Kina je u međuvremenu postala jedno od najvažnijih tržišta na svijetu u ovoj oblasti. Samo u prvom kvartalu ove godine, broj putnika u ovoj zemlji porastao je za 15 odsto. U narednih deset godina Erbas očekuje rast tržišta od deset do 15 odsto na godišnjem nivou, što znači da raste i potreba za novim avionima. Koncern procjenjuje da će Kini u narednih 20 godina biti potrebno 6.000 novih aviona, a u flotama njihovih avio-kompanija već sada se nalazi 1.440 Erbasovih aviona.

Uprkos upozorenjima njemačkih obavještajnih službi na kinesku industrijsku špijunažu, Erbas planira značajno da proširi proizvodnju aviona i helikoptera, kao i saradnju s Kinom na polju inovacija. Erbas je još 2008, u saradnji s kineskim partnerima, podigao fabriku u lučkom gradu Tijanđinu. Tamo se montiraju avioni A320 – od isporučenih komponenata.

Erbas očigledno ne želi da Kinezi imaju previše uvida u konstrukciju, budući da ubuduće sami namjeravaju da proizvode avione. U maju je prvi kineski putnički avion obavio svoj prvi let.

Novi ugovor najavljuje proširenje proizvodnje. Od 100 naručenih aviona A320, prema Endersovim riječima, oko polovina će se proizvoditi u Kini. Četrdeset aviona A350 montiraće se u Evropi, pri čemu će se sve češće ugrađivati komponente proizvedene u Kini. I helikopteri će se ubuduće praviti u Kini.

“U Njemačkoj preovladava utisak da smo tehnološki i dalje veoma nadmoćni u odnosu na Kinu. To je zabluda”, kaže Enders i dodaje da Kina ima velika znanja u oblasti astronautike i da je ponekad čak nadmoćna u odnosu na Evropu.

Primjera radi, Kina trenutno mnogo ulaže u istraživanje vještačke inteligencije i danas zauzima vodeću poziciju u svijetu kada je u pitanju razvoj dronova.

Za Erbas je porudžbina iz Kine veoma važna. U proteklih nekoliko mjeseci poručivano je znatno manje nego prethodnih godina. Kompanija se suočava s teškoćama i kada su u pitanju važni programi. Serija kvarova na A400M i kašnjenje u isporuci prouzrokovali su Erbasu samo prošle godine dodatne troškove od 2,2 milijarde eura, a od početka programa prije 13 godina dodatne troškove od šest milijardi eura. Iako namjerava da poveća isporuku u 2017, Erbas se i dalje bori s tehničkim problemima, prije svega kada su u pitanju motori i vojna oprema.

Send this to a friend