Planeta

Da li bi Amerika bila pobjednik u eventualnom trećem svjetskom ratu?

Foto: EPA

Otkada je ruskom invazijom započeo rat u Ukrajini, oči svjetske javnosti su uprte u Sjedinjene Američke Države.

Amerika do sada Ukrajini pomaže najviše paketima vojne pomoći. Vrijednost posljednjeg je 725 miliona dolara. Kako je saopštio ukrajinski ministar odbrane Aleksij Reznikov, paket uključuje rakete za napredne mobilne višecjevne bacače raketa tipa HIMARS, desetine hiljada artiljerijskih granata, 200 višenamjenskih vozila i više od 2 miliona metaka.

Ukupna vrijednost američke vojne pomoći do sada je 17 milijardi dolara. U maju je američki predsjednik Džo Bajden potpisao zakon pred novinarima koji omogućava ubrzanje slanja vojne opreme u Ukrajinu, reaktivirajući zakon iz Drugog svjetskog rata, piše Index.hr.

Ukrajinci se svakodnevno bore za život“, rekao je Bajden u Ovalnom kabinetu i dodao: „Ta borba je skupa, ali bi popuštanje agresiji bilo još skuplje“.

Rusija: Amerika je direktno umiješana u rat

Rusija je u avgustu objavila da su Sjedinjene Države, najveća svjetska vojna sila, direktno umiješane u sukob u Ukrajini jer su američki špijuni odobrili i koordinirali ukrajinske raketne napade na ruske snage.

Ministarstvo odbrane Rusije, na čelu sa bliskim saveznikom predsjednika Vladimira Putina, saopštilo je da je zamjenik šefa ukrajinske vojne obavještajne službe Vadim Skibicki priznao Telegrafu da Vašington koordiniše raketne udare HIMARS.

Ne čudi ni zvanično mišljenje Kine. Zhang Hanhui, kineski ambasador u Moskvi, u intervjuu agenciji TASS, optužio je u avgustu SAD da hoće da otjeraju Rusiju u ćošak stalnim širenjem NATO-a i da istovremeno podržavaju proevropske snage u Ukrajini na račun oni lojalni Moskvi.

Govoreći o Kini i Americi, spomenimo i zaoštravanje odnosa ove dvije zemlje nakon što je početkom avgusta na Tajvan stigla Nensi Pelosi, šefica Predstavničkog doma američkog Kongresa. Tada je Kina reagovala podižući oko 20 borbenih aviona.

Šta bi se desilo kada bi Amerika potpuno ušla u rat?

Uticajni Forin Aferi su se „poigrali“ upravo sa mogućnošću rata između Sjedinjenih Američkih Država na jednoj i Kine i Rusije na drugoj, što bi bio treći svjetski rat.

Pod naslovom „Može li Amerika da pobijedi u novom svjetskom ratu?“ analizirana je vojna snaga Sjedinjenih Američkih Država protiv Kine i Rusije.

FA je napisao da su SAD svjesne da Kina i Rusija predstavljaju značajnu prijetnju globalnom poretku. U svojoj nedavnoj Strategiji nacionalne bezbjednosti, Bijela kuća je napisala da su „Kina i Rusija sve više isprepletene“, a Bajdenova administracija je posvetila nekoliko stranica objašnjavanju kako SAD mogu da ograniče napredak obje zemlje.

„Vašington zna da će se sukob u Ukrajini vjerovatno produžiti i da bi mogao eskalirati na načine koji će uvesti Sjedinjene Države direktnije u rat“, navodi se u saopštenju.

„Vašington takođe zna da bi kineski lider Si Đinping, ohrabren svojim imenovanjem na 20. Kongresu nacionalne partije u oktobru na treći mandat bez presedana, mogao da pokuša da zauzme Tajvan dok bjesni rat u Ukrajini. Sjedinjene Države bi stoga mogle biti uvučene u istovremeni sukobi sa Kinom i Rusijom“, zaključuje FA.

„Američko planiranje odbrane nije srazmjerno izazovu“

Dodaje se da američko odbrambeno planiranje nije srazmjerno izazovu koji je pred nama. FA podsjeća da je Ministarstvo odbrane 2015. godine odustalo od politike spremnosti za borbu i pobjedu u dva velika rata u korist fokusiranja na borbu i pobjedu u samo jednom ratu.

Dodaje se da je rat u Ukrajini pokazao da je savremeno precizno oružje veoma efikasno, a većinu ovog naoružanja proizvode Sjedinjene Američke Države. Što se tiče kvaliteta, zapadni sistemi i municija ostaju najbolji u klasi.

Međutim, primjećuje se da američka vojna oprema stari jer mnogi njeni avioni, brodovi i tenkovi potiču iz Reganove administracije. Navodi se da bi SAD morale da stvore duboke rezerve municije, posebno zato što rat sa Kinom ne bi bio ograničen samo na zapadni Pacifik, već bi se mogao proširiti sve do samih SAD.

Komitet za strategiju nacionalne odbrane je 2018. godine upozorio da SAD nemaju dovoljno municije da prevladaju u sukobu visokog intenziteta i rekao da zemlja mora da proširi proizvodnju, saopštio je FA.

„Modernizacija je neophodna“

Izvještaj je takođe otkrio da će Vašington morati da modernizuje svoju odbrambenu proizvodnju kako bi brže stvarao municiju i drugo oružje. Na primjer, SAD nisu proizvodile protivvazdušne rakete Stinger već 18 godina, a za ponovno pokretanje proizvodnje biće potrebno vrijeme i novac. SAD su Ukrajini do sada dale više od 1.400 komada ove municije, piše on.

U njemu se navodi da SAD moraju povećati kapacitet i brzinu proizvodnje odbrane, ali i da bi Kongres trebalo da donese zakon kojim se uspostavljaju minimalni nivoi snabdijevanja municijom.

FA dodaje da su oružje i municija samo dio rata i da Vašington mora da smisli nove borbene tehnike. Da bi poboljšao način na koji se borimo, Pentagon treba da razvije nove koncepte za projektovanje i održavanje snaga protiv neprijateljskih sistema.

Dok razvijaju nove borbene tehnike, Sjedinjene Države takođe moraju ozbiljno da razmisle o strategiji u širem smislu – konkretno o tome kako da strukturišu vojsku i konstruišu njene operacije, piše FA, prenosi Index.hr.

„Promijeniti komandnu strukturu“

On dodaje da će to vjerovatno zahtijevati odustajanje od vojnih planova koji su postojali posljednjih decenija. Današnja komandna struktura je artefakt iz 1990-ih i 2000-ih, navodi se, dodajući da je struktura imala smisla kada su SAD bile uglavnom zainteresovane za „diskretne, lokalne sukobe sa Iranom ili Sjevernom Korejom“.

Oni tvrde da prijetnje sa kojima se danas suočavaju Sjedinjene Države ne odgovaraju pažljivo iscrtanim geografskim granicama. Na primjer, rat sa Kinom bi se lako mogao preliti iz istočne Azije u Indijski okean, koji povezuje Kinu sa njenim izvorima energije na Bliskom istoku, pa čak i u Persijski zaliv i Džibuti na Rogu Afrike, gdje je kineska baza nalazi se.

„U takvom ratu možda bi bilo bolje imati komandnu strukturu koja nije toliko geografski ograničena“, pišu oni.

„Rat bi mogao izbiti na bezbroj načina“

Takođe se navodi da bi bilo važno dati prioritet vojnoj akciji SAD na osnovu relativnih prijetnji u Aziji i Evropi jer bi rat u više regiona mogao izbiti na bezbroj načina.

„Si, vidjeći da su Sjedinjene Države preokupirane Evropom, možda će odlučiti da je vrijeme da se krene protiv Tajvana. I tamo, ako stvari budu dobro za Peking, SAD će se možda suočiti sa potrebom da pomognu Tajvancima da se odupru kineskoj okupaciji. Ali čak i ako stvari pođu dobro za Vašington, a kineska raketna kampanja ili amfibijska invazija ne uspije, Peking će vjerovatno nastaviti da se bori“, dodaje se.

„SAD, Tajvan i njihovi prijatelji bi se tada suočili sa dugotrajnim sukobom koji bi se mogao proširiti na druga područja. U međuvremenu, sa Sjedinjenim Državama zaglavljenim u zapadnom Pacifiku, Moskva bi mogla da odluči da izvrši invaziju na veći dio Evrope“, jedna je od pretpostavki u tekst FA.

Oni su uporedili današnju situaciju sa Drugim svjetskim ratom i konstatovali da su tada SAD slijedile strategiju u cilju pobjede nad nacističkom Njemačkom, dok bi danas morale da se fokusiraju na Aziju.

„Kina ima jaču vojsku od Rusije“

Pišu i da rat u Ukrajini smanjuje vojnu sposobnost Rusije i da će NATO postajati sve sposobniji, posebno kada mu se pridruže Švedska i Finska.

U idealnom slučaju, kapaciteti Vašingtona bi spriječili Rusiju da napadne neku NATO zemlju. Ali evropski saveznici Sjedinjenih Država mogli bi da preuzmu vođstvo u mnogim oblastima, kao što je snabdijevanje kopnenim snagama. Ne bi im bila potrebna američka pomoć i uputstva za svaki element borbe, dodaje se.

U Aziji je, međutim, drugačije, i to zato što, kako piše, Kina ima jaču vojsku od Rusije i predstavlja veću prijetnju vladajućem regionalnom poretku. Sjedinjene Države imaju sposobne lokalne saveznike u Australiji, Japanu i Južnoj Koreji, ali nema ekvivalenta u NATO-u.

„Potencijalni sukob podsjeća na Drugi svjetski rat“

On takođe piše da ovaj potencijalni sukob sve više liči na Drugi svjetski rat. Dvije autoritarne sile – Kina i Rusija – formirale su labav savez zasnovan na zajedničkim ciljevima prekrajanja političke karte, baš kao što su to učinile Njemačka, Japan i Italija 1930-ih.

Sjedinjene Države i njihovi saveznici moraju da planiraju kako da istovremeno dobijaju ratove u Aziji i Evropi, koliko god ta mogućnost izgledala neprijatno, piše FA, dodajući da su američki uspesi u Drugom svjetskom ratu uključivali mobilizaciju američke nauke, tehnologije i industrije, kao i razvoj novih načina ratovanja.

Kada je u pitanju mobilizacija industrije da podrži nacionalnu bezbjednost, piše FA, Kina najviše liči na Sjedinjene Države 1940-ih. Navode da SAD imaju ogromne rezerve, kako u sektoru odbrane tako i u privredi, ali i da su američke oružane snage popunjene posvećenim i inteligentnim oficirima i vojnicima.

Zaključuje se da SAD imaju ono što nikada nisu izgubile – svoje saveze. Za razliku od Kine ili Rusije, Sjedinjene Države imaju bliske veze sa mnogim najjačim vojskom na svijetu. Sjedinjene Države su takođe međusobno povezane sa većinom moćnih svjetskih ekonomija i nema razloga da ne nastave da sarađuju sa njima.

Avdagić: Umiješanost SAD bih tumačio sa oprezom

Na ovu temu Index je razgovarao sa spoljnopolitičkim analitičarem Denisom Avdagićem.

„Priči o umiješanosti SAD prišao bih sa oprezom. Prije svega, teza Rusije i režima Kremlja je da oni već vode rat protiv NATO-a, što je naravno besmislica. Zapad je odlučio da pomogne Ukrajini, ali jeste, ne ulaze direktno u sukob, a s druge strane, sasvim jasno, Kina i Rusija vide SAD kao protivnika, ali i obrnuto”, rekao je on.

Tajvan je zaista posebna priča i za sada se ne čini da je Kina spremna da pokuša vojno da preuzme ostrvo, a vrlo je vjerovatno da bi u tom slučaju došlo do direktnog sukoba dvije sile.

„Kina pedantno kalkuliše, prikuplja podatke i uči i nisam sklon da vjerujem da će ovako rano povući ad hok katastrofalne poteze poput Rusije u Ukrajini“, kaže Avdagić.

„Napad na Tajvan bi postao zaista veliki sukob“

On vjeruje da bi napad na Tajvan izazvao veliki sukob.

„Rusija, za svoje komunikacione potrebe, već izjavljuje da je u ratu sa SAD, ali je svima jasno da se ne ponašaju u skladu sa ovim tvrdnjama. Oni pokušavaju da vrate odnose sa Zapadom u što bliži okvir. Varijacija u odnosu na ono što smo imali prije agresije koja je počela u februaru”, ističe.

Prema njegovim riječima, treba razjasniti, napad na Tajvan bi postao zaista veliki sukob i oko toga ne bi trebalo biti previše sumnje. Isto tako, napad Rusije na članicu NATO-a značio bi pravi rat između NATO-a i Rusije.

Bez obzira koliko strahuju od prijetnji Moskve da će upotrebiti nuklearno oružje, i Peking i Moskva znaju da ne mogu dobiti rat sa Zapadom, čak ni zajedno. Oni mogu samo da unište svijet kao takav.

“Upravo u Ukrajini gledamo tehnološku razliku između Zapada i Rusije i šta znači čak i ova ne prevelika vojna pomoć koja dolazi iz zapadnih zemalja. Ako se nuklearno oružje izbaci iz jednačine, sa strahom od kraja svijeta, vjerujem da nema ludih glava koje bi išle u unaprijed potpuno izgubljen rat“, rekao je on.

„Američke investicije su i dalje veće od Kine i Rusije“

Kako SAD trenutno stoje po pitanju vojnih investicija.

„Američke vojne investicije su dominantne, blago rečeno duplo veće od Kine i Rusije. Ali ne zaboravimo, ako gledamo na Kinu i Rusiju kao na saveznike, onda SAD dodajemo partnere iz NATO-a, pa tek onda proporcije. Međutim, Kina je sve veći konkurent i u vojnom smislu njihove investicije daleko premašuju investicije Rusije, koje su uporedive sa Ujedinjenim Kraljevstvom, dok su kineske kumulativno veće od Njemačke, Francuske, Japana i UK, što ostavlja utisak da Kina takođe u tom pogledu postaje gigant“, kaže on.

„Poskupjelo je i oružje“

„Proizvodnja naoružanja je uvijek složena, a na globalnom nivou je vidljivo da je agresija Rusije na Ukrajinu preokrenula tu industriju. Sama Rusija, za koju se vjerovalo da ima gotovo neiscrpne izvore municije, sada poziva Iran u pomoć, a ne samo da je u pitanju“, rekao je on.

To su naravno standardi proizvodnje i ono što možete koristiti. NATO i zapadne zemlje su usaglasile sopstvene standarde za upotrebu, a od pušaka pa nadalje po pitanju proizvodnje, na primjer, municije koja se može proizvoditi u velikom broju NATO ili zapadnih zemalja, pa i šire. Međutim, i tu bi trebalo da bude jasno, nisu skočile samo cijene energenata i hrane, već je i oružje u toj kategoriji.

Što se tiče samog Singera, koliko je meni poznato, proizvodnja za američke potrebe je obustavljena prije nekoliko godina, ali je nedavno obnovljena za potrebe izvoza, jer je riječ o oružju koje američke oružane snage povlače.

Naravno, te i takve odluke su podložne promjenama, a za potpuno uvođenje novog naoružanja biće potrebno vrijeme“, kaže on.

„Ne samo da su vojne investicije ključne, ima mnogo finoća“

Sve u svemu, koliko su SAD vojno jače od Rusije i Kine? Kakvu bi ulogu odigrali najvažniji saveznici SAD?

„Pominjali smo vojne investicije i jasno je koliko su SAD dominantne, ali kada govorimo o upoređivanju moći, važni su ekonomija, samodovoljnost, energetski resursi, brojčana superiornost, protivvazdušna odbrana, tehnološka superiornost… Postoji mnogo detalja koji izgledaju fino, ali su ključni. Po mnogima, Kina je, ako ne ranije, onda definitivno sada druga vojna sila poslije SAD. Ako uzmete ove dvije vojne sile, Rusiju i Kinu, kao saveznike protiv SAD, postoje teorije da one postaju dominantnije, ali sve se to raspada kada se priča proširi na NATO. Ovaj globalni bezbjednosni kišobran, u kojem je i Hrvatska, iako je jedinstvena i jedinstvena, predstavlja apsolutnu vojnu i svaku drugu nadmoć, samo je po broju stanovnika slabiji“, rekao je on.

„Korupcija nagriza Rusiju“

Govorio je i o korupciji u Rusiji.

„Mislim da potpuna sistemska korupcija dosta nagriza Rusiju, dok za Kinu to ne bih davao kao opis, rekao bih da funkcionišu sasvim drugačije. Ali, na kraju, vojna snaga se vidi i u motivaciji djelovanja, ali na kraju krajeva, vojna snaga se vidi i u motivaciji. Možda Ukrajina to pokazuje na najbolji mogući način“, rekao je on.

Sve u svemu, on smatra da Kina nije spremna za sukob, uključujući i napad na Tajvan.

„Što se Ukrajine tiče, EU i Ujedinjeno Kraljevstvo, ili sve članice NATO-a, su veoma snažno pojačale podršku Ukrajini. Međutim, nemaju apetita za direktno uključivanje u rat. Ne možemo isključiti da SAD bi ušao da brani Tajvan od Kine, ali znamo da ne samo EU ili druge članice NATO-a, već i SAD ne žele direktan sukob sa Rusijom u Ukrajini“, rekao je on.

„Savezi su jako bitni, vidite kako je čak i Dodik cijenjen gost Rusa“

Koliko su faktor u mogućem sukobu američke alijanse, koje su im uvijek bile veliki vjetar u leđa, piše FA.

„Veoma jasno, integracija i saradnja su uvijek bolja prilika za čovječanstvo od sukoba. Uprkos svim proklamovanim vrijednostima, Kina je našla način da sarađuje sa Zapadom i prihvaćena je prvenstveno iz pragmatičnih razloga.

Najpragmatičnija stvar za čovečanstvo je uklanjanje barijera i saradnja. Decenijama iza nas pričali smo o teoriji globalnog sela, danas o njoj ne pričamo, ali je istinski živimo. Savremene tehnologije su omogućile brz napredak.

Štaviše, potpuno je bizarno da neko danas ratuje iz motiva koje smo vidjeli u 20. vijeku. Ruska retorika u vezi sa Ukrajinom bliža je stvarnosti sto godina starijeg svijeta, ili da kažemo onog iz 19. vijeka.

“Ali vratio bih se i na početak pitanja. Savezi su apsolutno neophodni. Sa njima možete učiniti mnogo više i što je najvažnije, niste izolovani. Pogledajte kako samo Rusija grabi svakog saveznika, pa je i Milorad Dodik postao relevantan i cijenjen gost. Jednostavno, nemaju mnogo otvorenih vrata. To što im cijeli svijet nije uveo sankcije malo znači ako je cijena izolacija od naprednog. Rusija se, kao i Kina, dugo rukovodila pragmatičnijim pristupom svijetu. Kina je i dalje na tom putu, kao i Zapad“, zaključio je Avdagić.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Dukile
Gost
Dukile

Narcis Zgubi se tamo. Bez svojih saveznika Amerika nema šanse da pobjedi

Bitnonebitan
Gost
Bitnonebitan

Ako bi se desio treci svetski rat cetvrti svjetski bi mogli samo krsima da se gadjemo eto kakva bi pobjebada bila u trecem svjetskom ratu.

Narcis Zgubidan
Gost
Narcis Zgubidan

Amerika ima spremljene ogromne tunele đe bi se sklonili svi naučnici i drugi značajni ljudi sa svojim porodicama,tako se nećemo vratit u kameno doba poslije atomskog rata.
Vjerovatno to imaju i druge velike zemlje,ali se niko ne može mjerit sa Amerikom koja ima budžet za vojsku koji iznosi 700 milijardi dolara.
Znači pobjednik se zna.

Zeta
Gost
Zeta

Apsolutno tacno. Ako neko stvarno misli da moze Rusija da pobijedi mocnu Ameriku laze samog sebe. To je kao da indijanac sa strijelom pobijedi kauboja sa puskom.

Top
Gost
Top

Glup naslov. Da se vodi rat konvencionalnim oruzjem, da bila bi. Nuklearnim oruzjem nema pobjednika.

Send this to a friend