Planeta

Deset dana haosa u Americi, može li to SAD da izdrži

Foto: Profimedia

Stotine mirnih demonstranata okupile su se ispred Bijele kuće, desetog dana demonstracija protiv rasizma i policijske brutalnosti zbog smrti Džordža Flojda.

Gradonačelnica Vašingtona Mjuriel Bauzer saopštila je da nijedan demonstrant nije uhapšen u subotu, međutim, napala je predsjednika SAD Donalda Trampa i njegovu administraciju zato što su preplavili grad federalnom policijom i vojnicima Nacionalne garde prošle nedjelje, prenosi Glas Amerike.

Demonstracije u Americi se održavaju već skoro dvije nedjelje, a povremeno dolazi do okršaja policije i demonstranata, a kako se navodi, ovo su možda najmasovniji protesti od dugih demonstracija protiv američkog učešća u Vijetnamskom ratu 1960-ih.

Demonstracije na kojima se zahteva pravda u rasnim odnosima i sistemska reforma policije izbile su širom Amerike kada je 46-godišnji Džordž Flojd 25. maja preminuo u Mineapolisu nakon što je mu policajac Derek Šovin pritiskao koljenom vrat skoro 9 minuta dok je Flojd govorio da ne može da diše.

Šovin je optužen za ubistvo drugog stepena a trojica policajaca koja nisu intervenisala tokom cijelog događaja optuženi su za saučesništvo u ubistvu drugog stepena.

Džordž Flojd biće sahranjen u utorak u Hjustonu, gdje je živio godinama, a sa njegovim rođacima kratko je razgovarao Tramp i telefonom im izrazio saučešće.

Obama komentarisao proteste

Bivši predsjednik Barak Obama je u nedjelju, u obraćanju diplomcima 2020. preko JuTjuba, poručio da protesti koji se održavaju širom zemlje govore o decenijama nepreduzimanja akcije zbog nejednakog tretmana i neuspjehu da se reformiše policijska praksa u širem sistemu krivičnog pravosuđa.

Veliki protesti takođe su održani u Mineapolisu, Majamiju, Njujorku, Čikagu, San Francisku, Dalasu, Filadelfiji i Denveru i većinom su bili mirni.

Jedan od najvećih protesta u nedjelju bio je u Los Anđelesu, gdje se prema procjenama lokalne televizije okupilo oko 20.000 ljudi na Holivudskom bulevaru.

U Njujorku je najmanje šest različitih grupa demonstranata marširalo kroz centar Menhetna u nedjelju popodne, noseći slogane: “Ne finansirajte policiju, finansirajte škole”, a jedna grupa se okupila u parku Brajant iza njujorške gradske biblioteke, nakon čega su marširali 42. ulicom ka sedištu Ujedinjenih nacija.

Druga grupa je marširala ka Tajms skveru ali su, prema statusima sa društvenih medija, bili primorani da promijene putanju pošto je policija, bez incidenata, blokrala prilaz poznatoj “raskrsnici svijeta.”

Gradonačelnik Njujorka Bil de Blazio saopštio je da je policijski čas ukinut u nedjelju, dan prije nego što je bilo planirano.

De Blazio, koga su kritikovali aktivisti koji kažu da je trebalo da bolje kontroliše njujorške policajce za vrijeme nedavnih demonstracija, takođe je najavio niz reformi za koje kaže da će izgraditi povjerenje između građana Njujorka i policije.

Send this to a friend