Planeta

Direktor CIA: SAD ne mogu olako da shvate prijetnju od ruske upotrebe nuklearnog oružja

Viliijam Berns, Foto: EPA

Prijetnja od moguće ruske upotrebe taktičkog ili nuklearnog oružja manjeg dometa se ne može olako shvatiti, ali Centralna obavještajna agencija (CIA) nije vidjela mnogo dokaza u praksi koji bi pojačali tu zabrinutost, saopštio je u četvrtak direktor CIA-e Viliijam Berns.

Berns je u govoru na Univerzitetu Džordžija tek ukazao na “potencijalni očaj” i vojne neuspjehe koje su ruski predsjednik Vladimir Putin i njegova vlada pretrpjeli od slanja trupa u Ukrajinu 24. februara.

“Iz tih razloga, niko od nas ne može olako da shvati prijetnju od potencijalnog pribjegavanja nuklearnom oružju”, poručio je Berns.

Dodao je da uprkos retorici Kremlja o tome da je najveći svjetski nuklearni arsenal stavljen u stanje visoke pripravnosti, “nismo vidjeli mnogo praktičnih dokaza o tom raspoređivanju ili vojnom razmještanju koji bi pojačale ta strahovanja”.

Berns je to poručio u odgovoru na pitanje bivšeg senatora i vodećeg aktiviste za kontrolu oružja Sema Nana, a na kraju svog prvog govora od kako je u martu 2021. godine preuzeo položaj šefa američke špijunske agencije.

Tokom obraćanja je takođe naveo da su američke obavještajne agencije počele da u jesen prošle godine prikupljaju “uznemirujuće i detaljne” obavještajne podatke o Putinovim planovima za “veliku novu invaziju” na Ukrajinu.

Berns je rekao da ga je predsjednik Džo Bajden poslao u Moskvu u novembru “da Putinu i najbližim saradnicama prenese našu duboku zabrinutost zbog njegovog planiranja rata i da će biti posljedica po Rusiju”, ako ih realizuje.

“Uznemirilo me je ono što sam čuo”, otkrio je šef CIA-a, i dodao da Putin tada možda nije bio donio konačnu odluku, ali da je bio uvjeren da će njegve snage “ostvariti brzu i odlučnu pobjedu uz minimalne posledice”.

Putin je bio “obuzet” primjedbama, ambicijom i nesigurnošću i vidio je da se “zatvara prozor za oblikovanje orijentacije Ukrajine” daleko od Zapada, naglasio je Berns koji je Putina nazvao “apostolom osvete”.

Američki obavještani podaci bili su ključni za ukrajinsku borbu protiv ruskih snaga, ocijenio je Berns, koji je tokom višegodišnje diplomatske karijere bio i američki ambasador u Moskvi. Poručio je i da su “zločini” počinjeni u ukrajinskom gradu Buča “užasni”. Rusija odbacuje optužbe za zločine u Buči i napade na civile.

Send this to a friend