Planeta

Haris poslije susreta sa Merkel: Radiću na produbljivanju američko-njemačkog partnerstva

foto: Screenshot Youtube

Američka potpredsjednica Kamala Haris razgovarala je u Bijeloj kući sa njemačkom kancelarkom Angelom Merkel koja je u posjeti Vašingtonu.

“Sa njemačkom kancelarkom Merkel razgovarala sam o brojnim temama. Razmatrale smo osnaživanje demokratskih institucija i transatlantskih odnosa, kao i odgovor na zajedničke izazove poput zdravstva i klime. Radiću na produbljivanju američko njemačkog partnerstva”, objavila je na društvenoj mreži Twitter američka potpredsjednica.

Dolazak Merkel u Vašington predstavlja posljednju posjetu Americi tokom šesnaestogodišnjeg obavljanja kancelarske funkcije.

Predviđeno je da američki predsjednik Džozef Bajden i njemačka kancelarka razgovaraju u predsjedničkoj rezidenciji u američkoj prijestonici.

“Posjeta će afirmisati čvrste i trajne bilateralne veze između Sjedinjenih Država i Nemačke“, saopštila je Bjijela kuća uoči posjete njemačke kancelarke.

Kako je navedeno, dvoje državnika razgovaraće o brojnim temama, među kojima su klimatske promjene, pandemija Covid-19, rješavanje bezbjednosnih i regionalnih izazova, kao i ugroženosti demokratije širom svijeta.

Takođe, očekuje se da će Bajden i Merkel razgovarati o izgradnji gasovoda Sjeverni tok 2 – kojim će se prirodni gas transportovati iz Rusije u Njemačku, projektu kom se protivi Vašington

Naime, SAD tvrde da taj projekat ugrožava evropsku energetsku bezbjednost jer podrazumijeva oslanjanje tog kontinenta na ruski gas – što bi Kremlju moglo omogućiti da vrši pritisak na pojedine države istočne i centralne Evrope.

Stefan Sajbert portparol Merkel, izjavio je i da će dvoje lidera razgovarati o Kini – državi koja je razvila snažne trgovinske veze sa Njemačkom.

Osim susreta i obraćanja medijima sa američkim predsjednikom – plan boravka njemačke kancelarke u SAD podrazumijeva i večeru sa predsjedničkom i potpredsjedničkom porodicom u Bijeloj kući.

Merkel će se obratiti i tokom uručenja počasnog zvanja koje joj je dodijelila Škola naprednih međunarodnih studija vašingtonskog Univerziteta Džons Hopkins.

Kapčan: Merkel i Bajden – dve vizije međunarodnih odnosa

Nakon perioda izrazitih tenzija između dvije ključne NATO saveznice tokom administracije Donalda Trampa, odnosi Vašingtona i Berlina su znatno poboljšani.

Međutim, nekoliko važnih uzajamnih pitanja i dalje ostaju sporna, kaže za Glas Amerike Čarls Kapčan, bivši specijalni savjetnik za Evropu Bijele kuće.

Najveći razlaz proteklih nekoliko godina između dvije strane Atlantika odnosio se se na sporni Nordstrim 2, gasovoda koji se gradi ispod Baltičkog mora od Rusije do Njemačke, odnosno obilazi sadašnji dotok tog energenta od Ukrajine do Evrope.

„Gasovod je bio izvor trenja između Sjedinjenih Država i Njemačke još od Obamine administracije. Obama se tome protivio, Trump se tome protivio, Bajden se tome protivio. U međuvremenu, izgrađeno je 94 odsto projekta i potom odlučeno da se ukinu američke sankcije na Nordstrim 2″, kaže Kapčan.

Stoga će razgovor u Vašingtonu biti više fokusiran na to kako obezbijediti da Ukrajina preko koje trenutno teče gas za Evropu, ne trpi finansijske posljedice zbog spornog Nordstrima 2, dodaje on.

Prema Kapčanovom mišljenju glavna tema susreta u Bijeloj kući je vizija budućih transatlantskih odnosa.

“Ključno pitanje za Bajdena je kako Merkel vidi političku budućnost Evrope? Da li politička srednja linija može da se održi u Njemačkoj? U kom pravcu ide populizam u Italiji, Francuskoj? Merkel, s druge strane i želi da čuje Bajdenove procjene o političkoj budućnosti Amerike. Kolike su šanse da ponovo dođe do Trampa ili ‘trampizma u drugoj odjeći’, što je otuđilo Evropu i unijelo neizvjesnost u budućnost transatlantskih odnosa”, smatra on.

Međutim, u geostrateškom smislu najteže pitanje ostaje Kina.

“Postoje teške i opipljive razlike u mišljenjima. Bajden se zalaže za stvaranje geopolitičke podjele između demokratija i autokratija u svijetu. Za politiku prema Kini koja u mnogo većoj mjeri usmjerena ka obuzdavanju umjesto angažovanje sa Kinom”, ukazuje američki stručnjak.

Kako navodi Kapčan, to nije ono što Njemci ili Evropljani žele.

“Njih više zanima kako da se suprotstave pojedinačnim prijetnjama od strane Kine, uključujući u sajber prostoru, u Južnom kineskom moru, postojeću nelojalnu trgovinsku praksu i kršenje ljudskih prava, ali su protiv ‘bacanje knjige na Kinu”, ukazuje bivši specijalni savjetnik za Evropu Bijele kuće.

U pogledu Rusije vlada veća transatlantska saglasnost, partneri su složni u suprotstavljanju ruskim sajber napadima i teritorijalnoj agresiji u Istočnoj Evropi, kao u pogledu nastojanja Vladimira Putina da dominira u područjima kao što je Zapadni Balkan.

Na tom planu, Kapčan predviđa relativno skoru posjetu visokog američkog zvaničnika u region kao podsjetnik na Bajdenovo dugotrajno zalaganje za punu zapadnu integracije tog nestabilnog evropskog prostora.

Send this to a friend