Planeta

Hijeroglifi otkrili ljubavnu priču Starog Egipta

twitter

Otkriće  grafita sa prikazanom  scenom seksa u egipatskim grobnicama u Dolini kraljeva nanovo je pokrenuo priču o velikoj ljubavi prve žene faraona  Hatšepsut i njenog voljenog Senenmeta, najvećeg arhitekte svog doba.

Već dugo se nagađa da li su čuvena egipatska kraljica Hatšepsut i njena desna ruka Senenemut bili u ljubavi ili ne.

Hatšepsut je bila prva i jedina kraljica koja se usudila da se proglasi za faraona. Nosila se i ponašala kao muško kako bi zaslužila poštovanje nakon što je došla na tron. Za 22 godine vladavine u 15 vijeku prije nove ere državu je uvela u zlatno doba mira i blagostanja.

Njeno ime dugo je bilo nepoznato budući da je njen nasljednik pokušao da uništi svaki trag o njoj, ali danas znamo da je Hatšepsut predstavljala svijetla tačku egipatske istorije za kojom je ostao čudesni pogrebni hram u Dolini kraljeva.

U blizini hrama, koji datira  iz njenog vremena,  ostao je i jedan prilično zanimljiv  grafit, a u pitanju je crtež simulacije seksa između dvoje ljudi za koje se špekuliše da su Hatšepsut i najmoćniji čovjek na njenom dvoru, Senemut sa kim je bila u romansi.

Grafit je pronađen prilikom iskopavanje grobnice, iznad njenog hrama,. Sa ovog grafita, prilično je lako zaključiti ko je dominirao u tom odnosu.

Nije isključena ni mogućnost da je crtež urađen od strane radnika koji su gradili hramove .

I mada nema vjerodostojnih  dokaza da se radi o njima dvoje dvoje, grafit je iznova otvorio priču o nesvakidašnjoj ljubavi.

Senemutov lik pojavljuje se nekoliko puta na zidinama hrama  kod Luksora, pa čak i u svetilištu. A bez kraljičine dozvole to ne bi moglo da se izvede. Takođe, njegov sarkofag je bio napravljen, tako da bude uparen sa kraljičinim. Pri tome, nema nikakve informacije  o Senenmutovoj porodici, o to me da je imao ženu i djecu. Elita u starom Egiptu se po običaju vjenčavala. Otuda špekulacija da je Hatšepsut željela Senenmuta isključivo za sebe. Nerijetko se navodi da je on bio gej, što je manje vjerovatno.

Za Senenmuta se pretpostavlja da je bio čovjek koji se  odjednom vinuo u visine, došao do dvora i postao glavni oslonac jedine žene faraona. Smatra  se da je bio 20 godina stariji od nje. Takođe se potencira da je iz malog sela nadomak Tebe, te je neshvatljivo kako je došao do pozicije koju je kasnije zauzeo u egipatskom carstvu.

Nakon što je unaprijeđen, obogatio se i stekao autoritet, kontrolisao je finansije i bio prvi ministar.  Senenmut je bio zadužen i za kraljičine privatne odaje, bio je tutor njene ćerke Neferure, pa se čak pričalo i da je ona njihova zajednička ćerka.

Njegova grobnica sagrađena je na brdu koje gleda na  palatu kraljice Hatšepsu. Podaci kažu da je Senenmut živio čak 20 godina nakon njene smrti, ali vjeruje se da je sa dvora misteriozno nestao ubrzo nakon što je kraljica umrla, a njen nasljednik Tutmos III pokušao da izbriše svaki trag o njoj.

Blizak njoj, i Senenmut je stekao brojne neprijatelje, pa ne čudi, što je njegova grobnica sa sve mumijom i sakrkofagom teško oštećena. A to je bilo najgore što je moglo da se desi čovjeku u starom Egiptu, jer  prema njihovom vjerovanju  njegov duh nije mogao da pređe u zagrobni svijet, ostavljen da zauvek luta sam bez ičega.

Send this to a friend