Planeta

Ikea mora da plati 46 miliona dolara odštete roditeljima djeteta usmrćenog fiokama

Foto: Privatna arhiva

Čuvena švedska kompanija postigla je sporazum o odšteti vrijedan 46 miliona dolara sa roditeljima poginulog dječaka.

Riječ je o dvogodišnjem Džozefu Dudeku koji je stradao 2017. godine, kada je na njega, u porodičnom domu u Kaliforniji, pala Malm komoda sa fiokama, teška 32 kilograma.

Dečak se od težine fioka ugušio.

Sporne fioke su godinu dana prije toga povučene iz prodaje upravo iz bezbjednosnih razloga, a život je zbog njih izgubilo još troje djece.

Advokati navode da je sporazum u slučaju Džozefa Dudeka najveća odšteta zbog smrti djeteta u američkoj istoriji.

„Iako ne postoji ta ošteta koja može da izmijeni tragične događaje, zahvalni smo prije svega zbog porodice i svih umiješanih što je ovaj slučaj došao do kraja”, izjavila je portparolka Ikee.

„Ostajemo posvećeni radu, na rješavanju ovog veoma važnog pitanja bezbjednosti u kući”, dodala je.

Roditelji djeteta – Jolen i Kreg Dudek – navode da su „slomljeni” zbog gubitka sina.

„Nikada nismo pomislili da bi dvogodišnjak mogao da obori komodu visoku 76 centimetara i da bi fioke mogle da padnu preko njega i da ga uguše”, navode.

„Tek smo kasnije saznali da se to dogodilo zbog lošeg dizajna. Sada pričamo našu priču jer ne želimo da se ovo dogodi nekoj drugoj porodici”.

Oni su takođe apelovali na sve koji i dalje imaju spornu komodu da je odmah vrate, a ističu i da će donirati milion dolara grupi koja se bori za zaštitu djece od opasnih proizvoda.

Ikea je 2016. godine povukla sa tržišta milion Malm komoda u Severnoj Americi, upravo iz bezbjednosnih briga.

To je bilo najveće povlačenje proizvoda u istoriji kompanije.

Švedska kompanija je prethodno upozorila mušterija da tu komodu obavezno zakače na zid.

Međutim, u međuvremenu je zbog nje stradalo troje djece – dvogodišnjaci Kamden Elis i Kuren Kolas, kao i Ted Megki, star samo 23 mjeseca.

Kompanija je u decembru 2016. postigla kombinovani sporazum o obeštećenju sa porodicama troje nastradale dece.

Prema tom sporazumu, Ikea je pristala da u SAD prodaje samo one komode koji su u skladu sa bezbjednosnim standardima za predmete koji skladište odjeću.

Međutim, to nije urodilo plodom, pa su 2017. ponovo povukli fioke sa tržište SAD i Kanade.

Kako su naveli, Malm komoda ima „ozbiljnu mogućnost padanja” ukoliko nije prikačena na zid.

Najveći sporazumi o obeštećenju u Americi:

U decembru 2019. porodica petnaestogodišnjeg dečaka, preminulog zato što ga je policajac pogodio tizerom, postigla je sporazum o obeštećenju od 12 miliona dolara

Istog mjeseca je Okrug Sakramento pristao da plati najmanje 25 miliona dolara, zato što je 2017. šerifov automobil učestvovao u sudaru zbog kojeg je desetogodišnja djevojčica dobila trajno oštećenje mozga

U novembru 2019. godine sud je naredio kompanijama za prodizvodnju cigareta R. Dž. Rejnolds i Filip Mori da muškarcu sa Floride plate više od 157 miliona dolara zbog smrti njegovog muža od raka

U maju 2019. sud u Kaliforniji dodijelio je više od dvije milijarde dolara paru koji tvrdi da je herbicid Raundap uzrok raka koji su dobili. Kompanija ima mogućnost žalbe

Kompanija Džonson i Džonson morala je 2017. da plati 417 miliona dolara ženi koja tvrdi da je dobila dobila rak jajnika zbog korišćenja njihovog bebi pudera. I oni imaju mogućnost žalbe

 

Send this to a friend