Planeta

Iran pogubio optuženog za davanje informacija SAD o Solejmaniju

Mahmud Musavi-Mažd

Iransko pravosuđe saopštilo je da je ta zemlja pogubila čovjeka osuđenog za davanje informacija Sjedinjenim Američkim Državama i Izraelu o visokom iranskom komandantu koji je potom ubijen u američkim napadu dronom u Iraku, piše redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku.

“Kazna Mahmudu Musavi-Maždu izvršena je u ponedjeljak ujutro po optužbi za špijunažu, tako da je slučaj njegove izdaje svoje zemlje zauvjek zatvoren”, navedeno je 20. jula na sajtu iranskog pravosuđa.

Iranske vlasti saopštile su u junu da je Musavi-Mažd proslijedio informacije gdje se nalazi Kasem Solejmani, komandant elitnih Kuds snaga Islamske revolucionarne garde (IRGC), koji je u januaru ubijen u vazdušnom napadu SAD u blizini Bagdada.

Pravosuđe je prošlog mjeseca saopštilo da je Vrhovni sud podržao smrtnu kaznu Musavi-Maždu koja će “uskoro” biti izvršena.

Pogubljenje je uslijedilo dan pošto je izvršenje smrtne kazna za tri čovjeka, povezana s antivladinim protestima prošlog novembra, suspendovano poslije velike kampanje na društvenim medijima s pozivom Iranu da obustavi pogubljenja.

Kao odmazdu za ubistvo Solejmanija u ranim jutarnjim satima 3. januara, Iran je izveo raketni napad na vazdušnu bazu u Iraku u kojem je oko 110 američkih vojnika zadobilo traumatske povrede mozga.

Nekoliko sati kasnije, iranske snage oborile su ukrajinski putnički avion koji je poletio iz Teherana, ubivši svih 176 članova posade i putnika.

Iran je naveo da su za obaranje aviona krivi pogrešno podešen radar i loša komunikacija vojnika i nadređenih oficira.

Iranski zvaničnici nisu naveli da li je slučaj Musavi-Mažda povezan s objavom Irana u ljeto 2019. godine da je uhvaćeno 17 špijuna koji su radili za američku Centralnu obavještajnu agenciju (CIA).

Navedeno je da su neki od njih osuđeni na smrt.

Izvještaj je uslijedio nakon što je iransko pravosuđe 14. jula saopštilo da je pogubljen bivši zaposleni u Ministarstvu odbrane koji je osuđen za prodaju informacija CIA-i.

Portparol pravosuđa Golamhosein Esmaili rekao je 14. jula da je Reza Asgari bio u kontaktu s CIA tokom posljednjih godina njegovog rada u Ministarstvu odbrane i da je agenciji prodao informacije o iranskom raketnom programu.

Esmaili je rekao da je Asgari pogubljen nedjelju dana ranije, dodajući da je radio u vazduhoplovnom odjeljenju Ministarstva odbrane i da se penzionisao prije četiri godine.

Nedavnom protestu na internetu protiv pogubljenja pridružili su se mnogi Iranci, uključujući obične građane, kao i intelektualci, bivši političari i istaknuti umjetnici.

Suočeno s protestom, iransko pravosuđe je naložilo ponovno suđenje Amiru Hoseinu Moradiju (25), Saidu Tamdžidiju (27) i Mohamadu Radžabiju (25).

Njihovi advokati su rekli da se nadaju da će kazne biti promijenjene.

Međutim, šef iranskog pravosuđa, pripadnik tvrde svešteničke linije Ebrahim Raisi umanjio je mogućnost za to.

“Treba da slušate proteste, ali nemiri i neredi koji ugrožavaju bezbjednost zemlje prelaze našu crvenu liniju”, rekao je Raisi 20. jula.

Trojica optuženih su među mnogima koji su uhapšeni u brutalnom obračunu s demonstrantima koji su u novembru 2019. izašli na ulice u desetinama iranskih gradova i mjesta.

Analitičari kažu da je kampanja na društvenim medijima bila bez presedana po obimu i nivou učešća Iranaca unutar i van zemlje.

Organizacija Amnesti internešnal (Amnesty International) zabilježila je 251 pogubljenje u Iranu u 2019. godini, čime je ta zemlja druga iza Kine po broju državnih pogubljenja.

Send this to a friend