Planeta

Kako kineska Vlada želi da stvori muževnije dječake

Foto: Twitter

Saopštenje kineskog ministarstva obrazovanja u kome je navedeno da su mladi Kinezi postali previše “ženstveni” izazvalo je pometnju.

Poruka je izazvala niz kritika na internetu zbog seksizma – ali neki kažu da su djelimično krive muške poznate ličnosti iz te zemlje.

Kineska vlada već neko vrijeme nagovještava da je zabrinuta zbog toga što najpopularniji muški uzori u zemlji više nisu jake, atletske ličnosti poput “heroja vojske”.

Čak i predsjednik Si Đinping, poznati ljubitelj fudbala, već dugo pokušava da izgradi bolje sportske zvijezde.

Tako je prošle nedjelje ministarstvo obrazovanja izdalo saopštenje sa naslovom koje nije ostavilo sumnju u krajnji cilj.

U predlogu za sprječavanje feminizacije muških adolescenata pozvane su škole da u potpunosti reformišu nastavu fizičkog vaspitanja i podrže zapošljavanje nastavnika.

U tekstu se savjetuje zapošljavanje penzionisanih sportista i ljudi koji su se bavili sportom – i „snažno razvijanje” određenih sportova poput fudbala s ciljem „njegovanja muževnosti učenika”.

Bilo je ranijih znakova koji su ukazivali da će doći do takvog poteza.

Prošlog maja, delegat najvišeg savjetodavnog tijela Kine, Si Zefu, rekao je da su mnogi mladi muškarci iz Kine postali „slabi, plašljivi i samozadovoljni”.

Među mladim kineskim muškarcima postojao je trend ka „feminizaciji”, tvrdio je, koja bi „neizbježno ugrozila opstanak i razvoj kineske nacije” ukoliko se njome „efikasno ne bi upravljalo”.

Si Zefu je rekao da je djelimično krivo kućno vaspitanje, jer su većinu kineskih dječaka odgajale majke ili bake.

Takođe je primijetio da rastuća popularnost određenih muških zvijezda čini da mnoga djeca „više ne žele da budu vojni heroji”.

On je predložio škole treba da igraju veću ulogu u pružanju uravnoteženog obrazovanja mladim Kinezima.

“Čega se muškarci plaše?”

Većina reakcija na saopštenje u Kini je bila negativna. Stotine hiljada Kineza izrazilo je bijes na društvenim mrežama, a mnogi su vladinu poruku označili kao seksističku.

“Da li je feminizacija sada pogrdan izraz?” – pitao je jedan korisnik Vejba, a poruka je dobila više od 200.000 lajkova.

Drugi korisnik je napisao: “I dječaci su ljudi… budući da su emotivni, plašljivi ili nježni, to su ljudske osobine.”

“Čega se muškarci plaše? Da budu isti kao žene?”, pitao je jedan korisnik.

“U zemlji je 70 miliona više muškaraca nego žena”, napisao je drugi korisnik. “Na svijetu nema zemlje sa tako deformisanim odnosom polova. Zar to nije dovoljno muževno?”

Jedan korisnik piše: „Nijedan od ovih predloga ne potiče od žena”.

Možda je u pravu – već se ranije pisalo kako je najvišim rukovodstvom Kine u velikoj mjeri dominiraju muškarci.

Međutim, neki od medija su pozitivno prihvatili ovaj predlog. List Global Tajms piše da predlog „dobio određenu podršku”.

Na društvenoj mreži Sina Vejbo komentari ukazuju da su krive muške poznate ličnosti Kine, uglavnom oni koji su poznati kao „malo svježeg mesa” (小 鲜肉).

Ovo je riječ koja se odnosi na mlade, kineske muške ikone, koji se smatraju prečistim, njegovanim i nježnim.

Muški bend TF Bojs i kineska pjevačica Lu Han spadaju u ovu kategoriju, kao i mnoge K-pop zvijezde.

Iako su ličnosti poput košarkaša Jao Minga doživjele inostranu slavu, primjetno je da je fudbal posebno uključen u predlog.

To ne treba da čudi. Predsjednik Si je ranije govorio o svojim nadama da će zemlja postati „svjetska fudbalska velesila” do 2050. godine.

Ali ponovljeni pokušaji pokušaja jačanja kineskog fudbalskog tima su propali i ismijani kao očigledno nemoguć zadatak.

Takve su bile reakcije prije dvije godine kada je Marselo Lipi, koji je vodio reprezentaciju Italije do pobjede na Svjetskom prvenstvu 2006. godine, podnio ostavku na mjesto trenera kineske fudbalske reprezentacije.

U međuvremenu, vlada posljednjih mjeseci pokušava da uvede i promoviše nove uzore za mlade Kineze.

Što se tiče žena, pandemija Kovida-19 bila je dobra prilika da se pokaže značajna uloga žena kao radnika na prvoj liniji.

A kineska dostignuća u svemiru prošle godine bila su sjajna prilika za promociju ličnosti poput Zu Čengiu, koja je postala senzacija kao 24-ogodišnja svemirska komandantkinja.

Ali kao što je Si Zefu nagovijestio prošle godine, mlade Kineze više ne privlači da postanu snažni i neustrašivi vojnici, policajaci ili vatrogasaci.

Fenomen „malo svježeg mesa” i dalje je dokazano uspješan, ali mlade muške poznate ličnosti podležu pojačanoj kontroli i teško mogu biti drugačiji od precizno određenog kalupa.

Posljednjih godina mediji se trude da omoguće mladim muškim zvijezdama da se pojavljuju na kineskim ekranima sa tetovažama ili minđušama.

A jedna od najboljih kineskih pop zvijezda našla se pod žestokom kritikom na mrežama 2019. godine zbog fotografije na kojoj puši.

Send this to a friend