Planeta

Ko je bio Mohamed Morsi?

Mohamed Morsi, koji je danas tokom suđenja preminuo od posljedica srčanog udara u 67. godini, bio je prvi izabrani predsjednik Egipta na slobodnim izborima sa više kandidata.

<<<Bivši egipatski lider Mohamed Morsi preminuo tokom suđenja<<<

Bio je peti predsjednik Egipta i prvi civil koji je obavljao tu funkciju. Iako su mnogi Egipćani povjerovali da su konačno dobili lidera na duže staze sa kojim će država krenuti putem prosperiteta, skinut je s vlasti u državnom udaru 2013. godine nakon masovnih protesta, koje je predvodio general egipatske armije Abdel Fatah el-Sisi.

Morsi je politički uspon započeo kao član Muslimanskog bratstva i izabran je za predsjednika 2012. godine, naslijedivši Hosnija Mubaraka.

Rođen je 1951. godine u selu El-Adva u provinciji Šarkija u delti rijeke Nil. Studirao je inženjerstvo na Univerzitetu u Kairu, prije nego što se 1970. godine preselio u SAD na doktorske studije.

Od 2000. do 2005. godine je bio član Narodne skupštine Egipta i vodeća osoba Muslimanskog bratstva. Kada je Muslimansko bratstvo nakon revolucije 2011. godine osnovalo Stranku slobode i pravde (SSP) postao je njen predsjednik.

Učestvovao je na predsedničkim izborima 2012. godine na kojima je pobijedio Ahmeda Šafika, posljednjeg premijera pod režimom u revoluciji svrgnutog Mubaraka. Morsi je, u skladu sa obećanjem prije početka kampanje, nakon pobjede podnio ostavku na mjesto čelnika SSP.

Nakon pobjede na izborima, Mursi je obećao da će predvoditi vladu za “sve Egipćane”. U pobjedničkom govoru rekao da će nastaviti da slijedi sve egipatske međunarodne dogovore kao i onaj s Izraelom. U jednom od svojih obraćanja, oduševljenoj publici je poručio da će raditi na oslobađanju Omara Abdel-Rahmana, mozga operacije koja je stajala iza bombaških napada na Svjetski trgovinski centar u Njujorku.

Kritičari tvrde da nije ispunio očekivanja tokom njegove turbulentne godine na vlasti. Optužen je da je dozvolio islamistima da preuzmu političku scenu i da je loše upravljao privredom.

Kao predsednik, Morsi je krajem novembra 2012. godine donio ustavnu deklaraciju koja mu je dala neograničenu vlast i mogućnost donošenja zakona bez sudskog nadzora ili revizije njegovih djela. Novi ustav izglasan je na brzinu, a pored toga zamjereno mu je krivično gonjenja novinara i napadi na nenasilne demonstrante, što je dovelo do egipatskih protesta 2012. godine. Zatim su 2013. godine izbili protesti širom Egipta, u kojima su demonstranti pozvali na ostavku predsjednika.

Kao odgovor na te događaje, vojska je Morsiju dala ultimatum da ispuni njihove zahtjeve, koje je Morsi zanemario, što je kasnije dovelo do njegovog svrgavanja.

Uhapšen je nakon državnog udara i osuđen na 20 godina zatvora zbog toga što je naredio pripadnicima Muslimanskog bratstva da razbijaju proteste protiv njega. Tužilaštvo je tražilo smrtnu kaznu, ali to je preinačeno. U trenutku Morsijeve smrti, više slučajeva se vodilo protiv njega.

Po dolasku na vlast, el-Sisi je proglasio Muslimansko bratstvo terorističkom organizacijom.

Send this to a friend