Planeta

Ministarstvo pravde SAD traži od suda da spriječi objavljivanje Boltonove knjige

Bolton

U momentu kada su tri dijela knjige objavljena u novinama, američko Ministarstvo pravde podnijelo je hitan prijedlog američkom saveznom sudu da blokira izdavanje knjige bivšeg savjetnika za nacionalnu bezbjednost Džona Boltona.

Hitno podnošenje prijave kasno uveče (17. juna) drugi je pokušaj administracije američkog predsjednika Donalda Trampa u samo dva dana da blokira memoare na temelju toga da sadrže povjerljive informacije i da bi njihovo izdavanje moglo naštetiti nacionalnoj bezbjednosti.

U prijavi Ministarstva pravde navodi se da je Bolton “jednostrano odlučio napustiti postupak provjere sadržaja prije objavljivanja, na šta je ranije pristao, i umjesto toga planira da podijeli povjerljive podatke onako kako on smatra prikladnim, samo kako bi zaradio na osnovu svoje knjige”.

Prijedlog o sprječavanju objavljivanja knjige podnesen je saveznom sudu u Vašingtonu, a u njemu se traži saslušanje 19. juna.

Detalji objavljenih poglavlja

Objavljivanje knjige “The Room Where It Happened: A White House Memoir” planirano je za 23. jun.

No, poglavlja koja uključuju eksplozivne djelove o 17 mjeseci Boltonove službe na poziciji savjetnika za nacionalnu bezbjednost u administraciji Donalda Trampa, objavljena su 17. juna u Washington Postu, New York Timesu i Wall Street Journalu.

Među njima nalazi se tvrdnja da je Tramp tražio od kineskog predsjednika Si Đinpinga pomoć kako bi ponovo bio izabran na izborima, te da je Tramp usmeno podržao izgradnju kampova za kineske Ujgure.

Bolton je napisao da su se Trampovo traženje pomoći od kineskog predsjednika, kao i komentari o Ujgurima, dogodili tokom G20 večere u Japanu u junu 2019. godine.

Osvrćući se na odnos američkog predsjednika i njegovog ruskog kolege Vladimira Putina, Bolton je rekao da, dok se Tramp predstavlja kao vješt pregovarač, Putin vidi da se ne suočava sa ozbiljnim protivnikom, te da radi na njemu.

“Mislim da on nije zabrinut za Donalda Trampa. Mislim da Putin misli da ga može vrtjeti oko malog prsta…Mislim da je Putin pametan, jak. Izuzetno dobro odigra lošu ruku. I mislim da on to vidi – da se ovdje ne suočava sa ozbiljnim protivnikom”, rekao je Bolton u intervju za američku televiziju ABC.

Tramp je reagovao nazvavši Boltona “lažljivcem” u intervju za Wall Street Journal. U drugom inervjuu Tramp je rekao za Fox News da je Bolton prekršio zakon, uključivanjem visoko povjerljivog materijala u knjigu.

Američki trgovinski predstavnik Robert Lajtizer rekao je da je prisustvovao sastanku Trampa i Sija na G20, ali da nikada nije čuo kako Tramp moli kineskog predsjednika da kupi više poljoprivrednih proizvoda kako bi osigurao svoju pobjedu na izborima.

“Apsolutno nije tačno. Nikada se nije dogodilo. Bio sam tamo. Ne sjećam se da se to ikada dogodilo. Ne vjerujem da je to istina. Ne vjerujem da se to dogodilo”, rekao je Lajtizer na saslušanju u Senatu.

On je takođe rekao da su kineski zvaničnici više puta potvrdili svoju namjeru da kupe više američke robe u sklopu prve faze trgovinskog sporazuma potpisanog u januaru.

Komentar o Ujgurima Tramp je rekao u prisustvu samo prevodioca, piše Bolton.

“Si je objasnio Trampu zašto on u osnovi gradi koncentracione logore u Sinjiangu. Prema našem tumaču, Tramp je rekao da Si treba nastaviti sa gradnjom kampova, za koje je mislio da je upravo ispravna stvar za uraditi”.

Bolton je rekao da su Trampovi komentari upućeni Siju na G20 sastanku među bezbrojnim razgovorima koje je smatrao zabrinjavajućim, dodavši da je Kongres trebalo da proširi opseg svoje istrage na ove i druge incidente.

Istraga koja je završila Trampovim oslobađanjem prošle godine pokrenuta je zbog optužbi da je Tramp pokušavao da dobije pomoć od Ukrajine pri istraživanju njegovog političkog rivala, demokratskog predsjedničkog kandidata Džoa Bajdena.

Djelovi knjige Boltona objavljeni su u momentu kada se američki državni sekretar Majk Pompeo susreo sa kineskim zvaničnikom na Havajima kako bi razgovarali o brojnim pitanjima od trgovine pa do pandemije.

Pompeov sastanak sa višim diplomatom kineske Komunističke stranke Jang Điečijem je prvi poznat kontat sa Jangom od kada su početkom aprila razgovarali telefonom o korona virusu. Ovaj razgovor došao je u momentu kada su brojna sporna pitanja, uključujući kinesko postupanjem sa širenjem korona virusa, narušila odnose između dva strateška rivala i dvije najveće ekonomije u svijetu.

Kineski državni mediji saopštili su kako su se Kina i Sjedinjene Države složile da poduzmu mjere za provedbu koncenzusa kojeg su postigli njihovi lideri, te da će nastaviti angažman i komunikaciju.

Tramp javno nastoji da zauzme oštar stav prema Pekingu, što je glavna tačka njegove spoljne politike u kampanji za ponovni izbor.

Ranije, 17. juna Tramp je potpisao zakonodavstvo kojim se sankcionišu kineski zvaničnici koji su bili uključeni u pritvor gotovo milion muslimana Ujgura i drugih manjina u zapadnoj provinciji Sinjczjan u koncentracionim logorima napravljenim pod plaštom borbe protiv ekstremizma.

Send this to a friend